Antwort Co jsou to zvratná zájmena? Weitere Antworten – Jaké jsou Zvratná zájmena

Co jsou to zvratná zájmena?
zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž zájmena neurčitá (též indefinitiva) – někdo, nějaký, některý, leckdo, lecco, něčí, něco – jsou tvořena pomocí kombinace předpony (ně-, lec-, leda-, kde-, málo-, málokdy užívané zřídka-, sotva-, bůhví-, apod.)Zvratná slovesa můžeme rozdělit na: vlastní – děj slovesa se prostřednictvím zvratného zájmena obrací zpět na původce děje: mýt nádobí – mýt se; vidět zrcadlo – vidět se v zrcadle; oblékat panenku – oblékat se; reciproční – děj slovesa prostřednictvím morfému postihuje dva subjekty zároveň: milovat se, protínat se.Slova “sis” a “ses” se používají u druhé osoby jednotného čísla, to je u “ty”, v minulém čase a v podmiňovacím způsobu. Správně tedy není “jsi se”, ale “ses”, a místo “jsi si” používáme “sis” (ale v mluvené češtině můžete slyšet i tyto “nesprávné” formy).

Jaké je zájmeno sebe : Zvratné osobní zájmeno

Používá se, pokud je podmět a předmět totožný. Toto zájmeno nemá tvar pro nominativ a používá se pro všechny osoby v obou číslech. Příklad: Vidím se (sebe) v zrcadle.

Jak poznat zvratné zájmeno

V češtině je mnoho zvratných sloves a je velmi jednoduché je rozpoznat, poznáme je tak, že jsou spolu se zvratnými zájmeny – se, si.

Jak poznat druhy zájmen : Druhy zájmen

  1. osobní (on, já, ty)
  2. přivlastňovací (náš, jejich, vaše)
  3. ukazovací (ten, ta, to)
  4. tázací (kdo, co, který)
  5. vztažná (kdo, co, jenž)
  6. neurčitá (kdokoli, cosi, každý, všichni)
  7. záporná (nikdo, nic, žádný)

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž
NEURČITÁ viz schéma pod tabulkou


přinutili se smát (se), všichni se snaží vrátit (se). Pokud by došlo vynecháním jednoho se ke změně významu, je třeba obě zvratná zájmena ponechat: snažím se nezlobit se (nebýt rozčilený) × snažím se nezlobit (např. nezlobit rodiče).

Kdy použít zvratná zájmena

Zvratná zájmena se nejčastěji objevují jako předmět slovesa nebo za předložkou, a vyjadřují, že se jedná o tutéž osobu, která je v podmětu věty, tedy např. on vidí sebe, on mluví o sobě, on má rád jen sám sebe. Porovnejte: He saw him in the mirror.Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Zájmena přivlastňovací určují, že někomu něco patří (např. MŮJ pes, JEHO taška). Příklady: můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj.

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž. Mluvnické kategorie zájmen: pád, číslo, rod, druh, vzor (ne všechna zájmena mají všechny kategorie).

Kolik je druhů zájmen : Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen

Jak poznám zvratné zájmeno : V češtině je mnoho zvratných sloves a je velmi jednoduché je rozpoznat, poznáme je tak, že jsou spolu se zvratnými zájmeny – se, si.

Jaký druh zájmena Je sobě

zájmeno

  • dativ zvratného zájmena se, pro sebe. Heslo "národ sobě" znamená, že český národ naplánoval, zaplatil a postavil pro český národ, tzn. sám pro sebe, a pro nikoho jiného.
  • lokál zvratného zájmena se. Řekni mi něco o sobě. A pamatuješ si ještě, co měly tenkrát na sobě


6. neurčitá: někdo, něco, něčí, některý, nějaký; kdosi, cosi, čísi, kterýsi, jakýsi; někdo, leckdo, kdekdo (apod.), každý, všechen (vznikají ze zájmen tázacích předponami ně-, lec-, kde-, leda-, málo- a příponami -koli(v), -si aj.)Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Co je nikdy za slovní druh : Zájmenná příslovce:

tázací – kde, kam, kudy, vztažná – jak, proč, neurčitá – někde, někam, někdy, záporná – nikde, nikam, nikdy.