Antwort Co jíst při refluxní chorobě jícnu? Weitere Antworten – Co se nesmí na reflux

Co jíst při refluxní chorobě jícnu?
Změna životního stylu při refluxu

  • Vynechte potraviny a nápoje způsobující reflux a pálení žáhy: čokoláda a sladké pokrmy, mátový čaj, tučná jídla a fastfood, nápoje s obsahem kofeinu, alkoholické nápoje.
  • Jezte pomalu a menší porce.
  • Přestaňte kouřit.
  • Zhubněte.
  • Nestresujte se.

K pití jsou vhodné i zásadité minerální vody, které pomáhají neutralizovat prostředí žaludku. Rozhodně vylučte pití kávy, kofeinových nápojů a sycených slazených limonád.Z bylinek se určitě vyhněte mátovému čaji, který se doporučuje na lepší trávení, ale při refluxu není vhodný k popíjení (reflux může zhoršit). Naopak bych doporučila zakoupit zázvorový a fenyklový čaj, které reflux pozitivně ovlivňují.

Co zhoršuje reflux : Reflux může být zapříčiněn nevhodným jídlem a pitím, ale také běžně používanými léky (léčba srdce, vysokého tlaku či dýchání). Další možnou příčinou mohou být poškozené nervy nebo jícnová/brániční kýla. Ke zhoršení stavu přispívá obezita, při které se mění anatomické poměry na přechodu jícnu a žaludku.

Jak se zbavit refluxu jícnu

V České republice jsou využívány a ze zdravotního pojištění hrazeny dva léčebné postupy pro reflux jícnu: konzervativní, s dietními a režimovými opatřeními a farmakologickou léčbou inhibitory protonové pumpy – PPI (např. omeprazol, pantoprazol…).

Jak uklidnit reflux : Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.

Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda. Vodu lze pít kohoutkovou nebo balenou, své místo mají v pitném režimu i přírodní minerální vody. Pro každodenní pití vybírejte slabě či středně mineralizované vody, které klidně můžete pít dlouhodobě.

Pozor na perlivé vody a vody s vysokým obsahem sodíku. Snažit se vybírat méně nadýmavou a mechanicky méně dráždivou stravu – nejvíce dráždí kapusta, zelí, kedlubny, ředkvičky, ředkve, květák, brokolice, česnek, cibule, někdy vadí i slupky u okurky nebo zrníčka rajčat.

Co zpusobuje reflux jícnu

Rizikové faktory a prevence refluxní choroby jícnu

prokinetika – léky užívané v léčbě refluxu. Naopak svěrač uvolňují a tím nahrávají zpětnému chodu žaludečního obsahu tučná a kořeněná jídla, peprmint, čokoláda, kofein, nikotin a alkohol. U gravidních žen dochází k refluxu častěji vlivem hormonálních změn.Existuje řada alternativ, která nabízí stejné množství energie k probuzení.

  1. Horký nápoj z kořene Macy. Lepidium meyenii – běžněji známy jako kořen Maca, je adaptogenní rostlina, která patří do rodiny rostlin jako jsou například zelí a brokolice.
  2. Bylinný pampeliškový čaj.
  3. Zelený čaj Matcha.
  4. Citrónová voda.

7 osvěžujících nápojů, které můžete pít v horku místo vody

  • Přírodní ochucená voda Zdroj: Buzzfeed.com.
  • Kokosová voda PŽ Zdroj: Thinkstock.
  • Voda s citronem PŽ Zdroj: Thinkstock.
  • Ovocný čaj s bublinkami.
  • Mléko PŽ Zdroj: Thinkstock.
  • Ledový čaj PŽ Zdroj: Thinkstock.
  • Ledová káva PŽ Zdroj: Thinkstock.


V České republice jsou využívány a ze zdravotního pojištění hrazeny dva léčebné postupy pro reflux jícnu: konzervativní, s dietními a režimovými opatřeními a farmakologickou léčbou inhibitory protonové pumpy – PPI (např. omeprazol, pantoprazol…).

Jak dlouho se léčí reflux : začít s nejefektivnějšími léky k vyhojení a úlevě obtíží s následným pozvolným snižováním dávky v udržovací léčbě. U refluxní ezofagitidy by léčba plnou dávkou (2×20 mg omeprazol, 2×30 mg lanzoprazol, 1–2×40 mg pantoprazol) měla trvat 4–8 týdnů s následným podáváním 1× denně.

Jak se probrat bez kávy : Pro ty z vás, kteří se snaží s kofeinem vypořádat zcela, nabízím tipy, jak se bez něj obejít:

  1. Zdřímněte si.
  2. Jezte zdravou svačinu.
  3. Pijte vodu.
  4. Sledujte zvířata on-line.
  5. Jděte ven.
  6. Dýchejte zhluboka.
  7. Poslouchejte hudbu.
  8. Žvýkejte žvýkačku.

Proč nepít vodu z kohoutku

To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje celou řadu různých nebezpečných látek, jako jsou různé druhy solí, chlór, viry, plísně, bakterie, jiné sedimenty . Pití takové vody přináší více škody, než užitku a může mít negativní dopad na lidské tělo .

V závislosti na věku by dospívající a dospělí měli denně přijmout 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. Pro zdravé dospělé osoby obecně platí, že by měly vypít přibližně 1 ml vody na 1 kcal energetické hodnoty přijaté potravy a den.Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.

Co pít místo kávy : Čím nahradit kávu Poznejte 7 alternativ kávy

  • Yerba Maté
  • Zelený čaj.
  • Japonský čaj Matcha.
  • Guarana.
  • Maca.
  • Korálovec ježatý
  • Kombucha.