Antwort Co jíst v den odběru krve? Weitere Antworten – Co se může jíst před odběrem krve

Co jíst v den odběru krve?
14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla. Po dobu lačnění se nedoporučuje kouřit a požívat alkoholické nápoje. Je vhodné před odběrem vypít neslazené tekutiny abychom vyloučili dehydrataci pacienta (např. neslazený černý čaj, voda, neochucená minerálka).Doma po odběru

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)

Co jíst před darování krve : Doporučujeme dostatečný příjem tekutin 1,5–2 litry (čaj, káva, ovocné šťávy, džusy, minerálky). Je vhodné konzumovat ovoce,zeleninu, netučné pečivo, marmelády, med, těstoviny bez tučného dresingu, maso libové vařené, brambory vařené, to vše bez omastku. Není vhodné před odběrem hladovět.

Proč se nesmí jíst před odběrem krve

Lidé třeba nevědí, že nalačno znamená, že by sice nejpozději od půlnoci neměli jíst, ale že by zároveň měli dostatečně pít, protože jinak bude jejich krev příliš zhuštěná. To může zkreslit výsledky i ztížit samotné odběry.

Jak se chovat před odběrem krve : Ráno před odběrem se nezapomeňte napít.

„Před odběrem se doporučuje vypít minimálně čtvrt litru tekutin, které krev naředí a usnadní její odběr,“ říká Martina Vršková, vedoucí odběrových pracovišť synlab czech. Vynechte ale kávu, mléko nebo silný čaj. K pití si dejte nejlépe vodu nebo slabý neslazený čaj.

Příliš tučná, vydatná nebo sladká zase s výsledky vyšetření nevhodně zamává. Pozor na večerní pití alkoholu, může zkreslit výsledky, zvláště pokud jde o měření hladiny cukru v krvi. Před odběrem je ideálním pitím voda, klidně bublinková, nikoli sladké limonády a podobně.

Odběr krve

Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno. Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.

Jak se chovat po Odberech krve

Po odběru si tiskněte místo vpichu tlakem na natažené paži minimálně po dobu 15 minut po odběru. Po tuto dobu setrvejte v klidu v čekárně. Nezatěžujte horní končetinu, kde byl proveden odběr – nenoste a nezdvihejte těžší břemena (tašky, děti, apod.) nejlépe po dobu 24 hodin po odběru.Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). Možné zdravotní komplikace po odběru: Mezi nejčastější komplikace patří hematom (modřina) v místě vpichu, někdy pocit na omdlení až kolapsový stav způsobený poklesem krevního tlaku.Povoleny jsou neslazené a nealkoholické tekutiny(voda, hořký čaj, minerálka). 2 dny před odběrem krve má být úplně vynechán alkohol(i pivo!), jelikož nadměrné pití alkoholických nápojů může nepříznivě ovlivňovat, resp. zvyšovat např. krevní lipidy.

Odběry krve jsou prováděny nejčastěji nalačno v ranních hodinách. Večer před odběrem je vhodné vyvarovat se konzumaci tučných jídel a také pít dostatek tekutin, nejlépe čisté vody. Neplánujte si před odběrem také žádnou velkou fyzickou námahu a vypijte alespoň ¼ litru vody (příp. neslazeného čaje).

Kolik vypít vody před odběrem krve : Příprava na odběr

  1. tekutiny. – den před odběrem hodně pít – minimálně 2 až 3 l tekutin. – ráno před odběrem vypít min.
  2. kouření – min. 6 hodin (ideálně 12 hodin) před odběrem nekouřit (do krve se uvolňují škodlivé zplodiny)
  3. fyzická zátěž – 24 hod.

Co se zjišťuje z krve při preventivní prohlídce : Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.

Jak se pripravit na odběr krve

před odběrem nejedli nic tučného a nepili alkohol. Před odběrem by dárce neměl kouřit. Vlastní odběr pak provádí odběrové zdravotní sestry ve zvláštní místnosti. Odběry se provádí v pololeže nebo leže na odběrovém křesle, a to zásadně do plastových vaků, které jsou na jedno použití.

Tato barva se tvoří díky bilirubinu, karotenoidům, hemoglobinu a transferinu. V některých případech má plazma různé odstíny oranžové, zelené nebo hnědé barvy. Zelené či oranžové odstíny plazmy vznikají při rozpadu erytrocytů (červených krvinek), kdy se červené barvivo přeměňuje na další barviva.většinou se jedná o běžný stav po tomto zákroku. Postižené místo chlaďte pomocí gelového polštářku. Pro rychlejší vstřebání modřiny aplikujte Lioton. Pokud by potíže přetrvávaly ještě 3 dny po odběru, či by se Vaše potíže horšily, kontaktujte lékaře.

Kdy nechodit na odber krve : při odběru krve mezi 7:00 – 8:30 hod. ranní, má být poslední jídlo v den před odběrem mezi 17:00 – 19.00 hodinou). Pacient nemá být dehydratován(tj.