Antwort Co kdyz mě bolí slezina? Weitere Antworten – Co dělat při bolesti sleziny

Co kdyz mě bolí slezina?
Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Omezte citrusy, studené ovocné a zeleninové šťávy, které tělo ochlazují. Stejně tak mléčné výrobky, které naše tělo zahleňují. V ideálním případě se vzdejte i sladkostí, polotovarů, bílé mouky, kávy a veškerého alkoholu.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  • poruchami trávení
  • častým nočním močením.
  • může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  • brnění v končetinách.
  • opary, afty.
  • bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  • poruchy krvetvorby.
  • nevolnost, pocit těžkého žaludku.

Mezi základní vakcinace patří: očkování proti pneumokokům – tato vakcína je doporučována všem osobám, jejichž slezina nefunguje správně nebo byla odstraněna. Dostupná je vakcína Prevenar 13 a dále vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae.

Jak se projevuje rakovina sleziny : Angiosarkomy jater a sleziny se obvykle projevují nespecifickými přízna- ky, mezi které patří bolesti v epigastriu, úbytek hmotnosti, únava. Při fyzikálním vyšetření můžeme odhalit žloutenku, as- cites, hepatomegalii či splenomegalii (3).

Co škodí slezině

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Jak dlouho se hoji slezina : 80% do 14 dní, 95% do 21 dní ( 306 pacientů, Sizer et al. 1966). 2-30 dní , střední doba od úrazu 13 dní (Gamblin et al. 2005).

Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu. Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchání pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu.

Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Jak bolí zvětšená slezina

U některých chorob je přítomna několikanásobně zvětšená slezina, která tlačí na okolní orgány, zejména na žaludek a ostatní orgány zažívacího traktu. V tomto případě mívá nemocný nepříjemné tlakové pocity v levé horní polovině břicha a zpravidla hubne.Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.Mezi nejčastější příznaky poranění sleziny patří: silné bolesti levého nadbřišku. zrychlený puls – tachykardie. snížený krevní tlak – hypotenze.

Při mononukleóze často dochází ke zvětšení jater a sleziny a jednou z nejzávažnějších komplikací je prasknutí sleziny, které se projevuje velmi silnou bolestí v levém nadbřišku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Kdy je Zvetsena slezina : Zvětšení sleziny

Děje se tak při stavech, které se nazývají hemolytické anémie. Ke zvětšení sleziny mohou vést také jiné krevní choroby – patří k nim některé druhy leukémií. Někdy se slezina při chronických leukémiích zvětší natolik, že dosahuje z levého horního rohu břišní dutiny až do jejího pravého dolního rohu.

Kdy se operuje slezina : Jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:

postižení sleziny cystou (vrozenou, infekčního původu), abscesem (hnisavým rozpadem po úrazu, infekcí), nádorem (zřídka), infarktem (odumřením různě veliké části pro poruchu prokrvení). z místa operování kamerou na obrazovku. Výkon se provádí v celkové anestézii.

Jak poznám že mě bolí slezina

Bolesti v levém podžebří. Snížená obranyschopnost organismu. Dechové potíže. Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).

Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus.K typickým příznakům akutního zánětu slinivky patří náhlá prudká bolest horní části břicha (vlevo nebo ve středu), která se může šířit do zad až k levé lopatce. Vyskytuje se zpravidla brzy po jídle.

Jak na zmenšení sleziny : Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku.