Antwort Co kdyz prijdu o slezinu? Weitere Antworten – Co se stane kdyz praskne slezina

Co kdyz prijdu o slezinu?
dochází někdy k prasknutí sleziny. V takovém případě dochází k masívnímu krvácení do břišní dutiny a je nutné slezinu odstranit. Slezinu je také možno odejmout po břišních operacích prováděných za účelem zjištění diagnózy nebo rozsahu lymfatických nádorů – lymfomů.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  1. poruchami trávení
  2. častým nočním močením.
  3. může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  4. brnění v končetinách.
  5. opary, afty.
  6. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  7. poruchy krvetvorby.
  8. nevolnost, pocit těžkého žaludku.

Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Jak bolí natržená slezina : Mezi nejčastější příznaky poranění sleziny patří: silné bolesti levého nadbřišku. zrychlený puls – tachykardie. snížený krevní tlak – hypotenze.

Co poškozuje slezinu

Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.

Kdy praskne slezina : Ruptura (prasknutí) sleziny je komplikace sice velmi vzácná, přesto obávaná. Stát se může při úrazu nebo výjimečně i tehdy, zvětší-li se slezina tak rychle, že se její pouzdro nestačí rozpínat a praskne. V takovém případě hrozí vykrvácení do dutiny břišní.

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Funkce sleziny

Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál.

Jak dlouho se hoji slezina

80% do 14 dní, 95% do 21 dní ( 306 pacientů, Sizer et al. 1966). 2-30 dní , střední doba od úrazu 13 dní (Gamblin et al. 2005).Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu. Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchání pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu.

Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku.

Co na podrážděnou slezinu : Na regeneraci sleziny se dá použít divizna, kozinec, bříza a řepík,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Často opomíjeným orgánem je také slinivka břišní. Právě slinivka má vliv na sliznice a slizniční imunitní systém.

Co zaniká ve slezině : Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál.

Kdy se operuje slezina

Jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:

postižení sleziny cystou (vrozenou, infekčního původu), abscesem (hnisavým rozpadem po úrazu, infekcí), nádorem (zřídka), infarktem (odumřením různě veliké části pro poruchu prokrvení). z místa operování kamerou na obrazovku. Výkon se provádí v celkové anestézii.

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením. Celkově odlehčete jídelníček a můžete se zaměřit i na očistu jater a žlučníku.Jak poznat zánět slinivky břišní Nejčastějším ukazatelem je výrazná bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Doprovází ji nevolnost i zvracení. Při těžší formě dochází k rozvoji šokového stavu se zvýšenou srdeční frekvencí, horečkou až ztrátou vědomí.

Jak se pozná zánět sleziny : Příznaky tedy bývají poměrně různorodé:

  • Pocity plnosti žaludku, potíže se zažíváním, a to jak nechutenství, tak naopak nutkavé přejídání, mohou se vyskytovat i průjmy, nadýmání, hubnutí
  • Snížená imunita.
  • Dechové potíže.
  • Pocit těžkých nohou.
  • Poruchy krvetvorby (zejména v oblasti červených krvinek).