Antwort Co kdyz zapomenu propustku? Weitere Antworten – Co delat kdyz nemám propustku
Potvrzenou propustku musí zaměstnanec dodat hned po příchodu do práce, popřípadě v nejbližší možný době. Pokud propustku zapomněl, tak po domluvě se zaměstnavatelem. V případě neodevzdání propustky hrozí neomluvená absence.Kolik hodin mám nárok na návštěvu lékaře Ošetření či vyšetření může trvat 2 hodiny, ale i polovinu pracovní doby či celý den. Z toho důvodu bylo stanoveno, že na návštěvu lékaře máte nárok mít pracovní volno na dobu nezbytně nutnou. Je však nezbytné domluvit se včas a řádně se svým zaměstnavatelem.Nárok vzniká pouze v případě, kdy je doprovod k lékaři nezbytný a pokud dané úkony nemohly proběhnout mimo pracovní dobu. Zpravidla se jedná o doprovod malého dítěte nebo nemohoucího rodiče. Jelikož je maximální délka volna k doprovodu jeden den, můžete získat propustku na celý den.
Kolik propustek můžu mít v mesici : Není omezeno, důležité je komunikovat se zaměstnavatelem.
Kde vezmu propustku k lékaři
Postup pro potvrzení návštěvy lékaře zaměstnavatelem se může lišit v závislosti na firemních pravidlech. Obvykle zaměstnanec odevzdá zaměstnavateli propustku k lékaři, kterou potvrdí lékař svým podpisem a razítkem.
Kdo platí propustku k lékaři : Pokud bylo vyšetření nebo ošetření poskytnuto v „nejbližším zdravotnickém zařízení“ a vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu, pak zaměstnavatel zaměstnanci poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu.
Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Přesná doba nezbytně nutná není zákonem stanovena, ale závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a také na čase cesty tam a zpět do zaměstnání.
Vždy záleží, jak se domluvíte se svým zaměstnavatelem, propustka může být na 2 hodiny nebo i na celý den. Pokud darujete krev, máte nárok na placené volno nejen nezbytné cesty a dobu odběru, ale i na zotavení. Obvykle 24 hodin, nebo nezbytně nutnou další dobu, kterou jste schopná prokázat.
Jak plati propustka k lékaři
Propustku zaměstnanec vyplní a lékař ji potvrdí svým razítkem a podpisem. Zaměstnanec poté propustku předloží zaměstnavateli jako důkaz, že skutečně navštívil lékaře.Zaměstnavatel má tedy povinnost vás nejen po celou tuto dobu omluvit z práce, ale rovněž vám poskytnout náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po celou dobu, kterou u lékaře strávíte, tedy dvě hodiny plánovaného trvajícího zákroku.Při absenci bližšího zákonného vymezení nezbytně nutné doby je za nezbytně nutnou dobu třeba považovat: ▪ cestu k vyšetření/ošetření a zpět; ▪ čekání na samotné vyšetření/ošetření; ▪ trvání samotného vyšetření/ošetření; ▪ absolvování případných navazujících odborných vyšetření/ošetření a případné cesty mezi nimi.
nezbytně dlouhou dobu. Zaměstnavatel má tedy povinnost vás nejen po celou tuto dobu omluvit z práce, ale rovněž vám poskytnout náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po celou dobu, kterou u lékaře strávíte, tedy dvě hodiny plánovaného trvajícího zákroku.
Kdo hradí propustku k lékaři : Pokud bylo vyšetření nebo ošetření poskytnuto v „nejbližším zdravotnickém zařízení“ a vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu, pak zaměstnavatel zaměstnanci poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jak vypadá propustka k lékaři
Propustka z práce k lékaři typicky obsahuje:
Vaše jméno a příjmení; Datum a čas návštěvy lékaře; Podpis a razítko lékaře potvrzující datum a čas návštěvy; Interní informace zaměstnavatele – kdy nastal odchod k lékaři v pracovní době a kdy se zaměstnanec na pracoviště vrátil.
Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Co dělat když zaměstnavatel nechce proplatit dovolenou : V případě, kdy Vám zaměstnavatel odmítá vydávat výplatní pásky a skutečně odpracovaná doba neodpovídá tomu, co Vám zaměstnavatel vyplácí, anebo dochází k jinému nezákonnému jednání, můžete podat podnět na inspektorát práce, který případné porušování pracovněprávních předpisů u Vašeho zaměstnavatele prošetří.