Antwort Co škodí sluchu? Weitere Antworten – Co ničí sluch

Co škodí sluchu?
Hluk způsobuje nejen poškození sluchu, ale i další problémy: vysoký tlak, srdeční choroby, snižuje imunitu, způsobuje úzkosti i další psychické problémy. Chodíte-li z práce domů unavení a vystresovaní, s šuměním či pískáním v uších nebo neurčitými bolestmi hlavy, příčinou může být právě i nadměrný hluk.Jak vlastně hluk poškozuje sluch

Nadměrný hluk může dočasně přerušit nervové spoje mezi vláskovými buňkami ve vnitřním uchu a sluchovým nervem a tím způsobit poruchu sluchu. Tento jev se nazývá "dočasný posun prahu slyšení" a jakmile expozice hluku skončí, pomalu se vytratí.Jak poznat zhoršující se sluch Sluch se zhoršuje postupně a v počátcích ani nepoznáme, že se něco děje. Možná budete muset požádat, aby vám někdo něco zopakoval, nebo si zesílíte hovor v telefonu, ale nebudete na sobě pozorovat žádné změny. Varovat by vás mělo postupné zvyšování hlasitosti na televizi nebo rádiu.

Jak zregenerovat sluch : Poslech složitější hudby a soustředění se na drobné nuance je základ muzikoterapie – může to nejen pomoci zlepšit váš sluch a schopnost vnímat odlišné zvuky, ale může také podpořit úlevu od bolesti, zlepšit rekonvalescenci u osob, které se zotavují po poranění mozku nebo mrtvici, a také posiluje schopnost poslechu řeči …

Co způsobuje ztrátu sluchu

Smyslově nervová ztráta sluchu může být důsledkem poškození akustického nervu, který přenáší informace z vnitřního ucha do mozku, nebo poškození vlasových buněk. Smyslově – nervová ztráta sluchu může být přítomna již od narození, nebo může být způsobena drogami, popř. onemocněním. Může být také procesem stárnutí.

Jak si chránit sluch : Používejte speciální střelecké chrániče sluchu s akustickými filtry pro impulzní hluk a účinné mušlové chrániče sluchu. Zvolit můžete aktivní elektronické mušlové chrániče sluchu, které velmi účinně tlumí vnější hluk při zachování srozumitelnosti řeči.

Základní omezení je ve dne 40 a v noci 30 dB a pro zpěv, hudbu a řeči dokonce ještě o pět méně. Že jsou to dosti „teoretické“ hodnoty je jasné, když se podíváme na stupnici hlasitostí a zjistíme, že 40 dB odpovídá asi tak lidskému šepotu. Vážnějším problémem, než hluční sousedé, jsou ale hlavně dopravní stavby.

Náhlou ztrátu sluchu může vyvolat infekce, úraz, změny atmosférického tlaku a tvorba nadměrného množství ušního mazu. Infekce a zánět často následují po infekci horních cest dýchacích nebo po úrazu ucha, jakož i po nadměrném nebo nevhodném užívání vatových ušních ucpávek.

Jak líp slyšet

Zkuste v jednom pokoji zapnout hudbu a poslouchat ji, zatímco se procházíte domem. Soustřeďte se na zvuky, které slyšíte, a zkuste rozpoznat jednotlivá slova a nástroje. Poslechem na různých místech a různých hlasitostí procvičujete schopnost mozku lokalizovat zvuk a správně mu porozumět.Ztrátu sluchu pravděpodobně nedokážete zcela zastavit, ale můžete ji zpomalit. Především s pomocí ochranných pomůcek – sluchátek. To se týká zejména stavebních dělníků, silničářů a všech, kteří pracují v hlučném prostředí. Měli byste se také snažit regulovat dobu, po kterou jste vystaveni hluku v soukromí.Sluchové vady (poruchy) se obvykle dělí do čtyř kategorií – převodní, sensorineurální (percepční), smíšená a neurální sluchová vada.

Nula dB však neznamená úplné ticho, ale zvuky pod hranicí lidského vnímání. Čím více decibelů, tím větší je riziko trvalého poškození sluchu. Vystavíme-li svůj sluch hlasitosti 140 dB a více, pro naše uši to znamená téměř okamžité ohluchnutí. Pro lidské ucho můžou být škodlivé zvuky už od hlasitosti 80 dB.

Kolik decibelů je škodlivých : Zvuk přesahující 130 decibelů už může poškodit sluchové orgány. Sluch se může zhoršit i při dlouhodobém působení hluku, byť třeba nedosáhne zmíněné hranice. Proto odborníci doporučují používat ucpávky do uší i při běžných činnostech, jako je sekání trávníku.

Kolik je 120 decibelů : Škodlivý rozsah hluku:

120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel. 130 dB – výbuch granátu. 140 dB – proudový motor letadla zblízka, střelba ve vzdálenosti 1 m.

Kolik je 35 decibelů

Fyziologické porovnávání hladiny akustického tlaku

Zvuk Hodnota
práh slyšitelnosti 0 dB
tichý pokoj 33 dB
tikot hodin 35 dB
šum ve studiu 40 dB


Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek.Zvuk, který prochází zvukovodem naráží do bubínku, ten se rozechvěje a vibrace přenáší přes kladívko, kovadlinku a třmínek do hlemýždě. Tam na vibrace reagují smyslové buňky, které informace o zachyceném zvuku vedou pomocí sluchového nervu k dalšímu zpracování do mozku.

Co se zjistí poslechem srdce : EKG (elektrokardiogram) je záznam elektrické srdeční aktivity, informuje nás o srdečním rytmu a frekvenci a odhaluje jejich poruchy. Dále nás může upozornit na nedostatečné prokrvení srdečního svalu (ischémii), odhalí i starší poškození srdečního svalu (infarkt myokardu) včetně jeho lokalizace.