Antwort Co léčí Šalvěj lékařská? Weitere Antworten – Na co je dobrá Šalvěj lékařská

Co léčí Šalvěj lékařská?
Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.Na co si dát při užívání pozor

Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.

Jak připravit odvar ze šalvěje : Jak připravit správný odvar ze šalvěje

Vařící vodou vypláchneme konvičku (keramickou nebo skleněnou), vložíme bylinky a zalijeme vařící vodou. Necháme 10 minut vylouhovat a scedíme. Odvar kloktáme při zánětech krku nebo používáme na opláchnutí drobných poranění.

Jaký čaj je dobrý na kašel

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Na co je dobrý čaj z měsíčku lékařského : Čistí a vylaďuje i samotný trávicí systém, posiluje správnou funkci střev a pomůže vám se žaludečními křečemi, žlučníkovými bolestmi či nadýmáním.

Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.

Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.

Jak casto pít šalvěj

Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.Šalvěj a její účinky

Šalvěj působí na normální vyrovnané pocení a vnitřně se používá k harmonizaci hormonální rovnováhy u žen v přechodu a v období před menstruací. Lokálně je využívaná šalvěj ve formě obkladů na kůži nebo při kloktání. Porporuje normální stav kůže, sliznic a jejich přirozenou obranyschopnost.Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.

Léky, sirupy a kapky na kašel s obsahem léčivých látek butamirátu, levodropropizinu nebo dextromethorfanu účinně zastavují kašel. Najdete je v léčivých přípravcích jako SINECOD, LEVOPRONT nebo ROBITUSSIN ANTITUSSICUM. Dráždění ke kašli zmírní také bylinné pastilky s obsahem lišejníku nebo slézový čaj.

Jak dlouho louhovat měsíček : Příprava čaje z měsíčku

Zalijte 1 čajovou lžičku měsíčku lékařského horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.

Na co je dobrá Meduňka lékařská : Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Kdy stříhat šalvěj lékařskou

Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.

Šalvěj nemá ráda přemokření

Šalvěj vyžaduje opatrnou zálivku a zejména s nástupem podzimních dnů je na vodu poměrně citlivá, proto s ní šetřete. Špatně snáší také mrazy, proto ji na zimu pečlivě přikryjte slámou, chvojím či jiným přírodním materiálem, aby nevymrzla.Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně. Kojící maminky by měly být na pozoru, jelikož šalvěj snižuje produkci mateřského mléka, stejně tak není vhodná při těhotenství.

Na co je čaj šalvěj : Díky šalvěji jsou bylinné čaje prospěšné při zažívacích i zánětlivých potížích, lze je doporučit v období chřipek a nachlazení. Šalvějový nálev se uplatňuje jako kloktadlo, lze jím umývat vlasy a potírat aknózní pleť. Sílu bylinných čajů poznáte zejména při dlouhodobém popíjení.