Antwort Co lze svařovat Tigem? Weitere Antworten – Co se svařuje Tigem
Které materiály se svařují nejčastěji metodou TIG Mezi nejčastěji používané materiály při svařování TIG patří nerezová ocel, nerezové plechy, niklové a hliníkové slitiny. Metodu TIG svařování doporučujeme pro materiál tenčí než 4 mm.Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Co je svařování v ochranné atmosféře : MIG / MAG sváření v ochranné atmosféře, neboli česky nazýváno sváření CO2, je několik metod obloukového svařování na stejným principu a to použitím různého přídavného materiálu a různého ochranného plynu. Původně byla metoda vyvinuta pro sváření hliníku a hořčíku.
Co se svařuje
Svařování MIG je vhodné zejména pro neželezné kovy jako hliník, hořčík, měď a titan. Metodou MAG se svařují hlavně nelegované, nízkolegované a vysokolegované oceli.
Jakou elektrodou svařovat : Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.
Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.
Pro sváření hliníku se používají svářecí kukly s filtračně-ventilační jednotkou neboli odsáváním spalin. Tip !: měj svářečku MIG s pulsem či MIG s double pulsem (DP).
Co je Mag svařování
Zkratkou MIG/MAG označujeme poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře inertního (MIG) nebo aktivního (MAG) plynu. Proč poloautomatické Protože přídavný materiál, který označujeme jako tzv. drátovou elektrodu, je do místa svařování přiváděn motorizovaným pohonem na základě povelu svářeče.Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Při svařování elektrickým obloukem slouží elektroda jako anoda (kladný pól / +) a obrobek jako katoda (záporný pól / -). Pomocí svorky se jeden pól spojí s obnaženou částí obrobku a druhý pól s držákem elektrod, kterým se konec elektrody vede po místě sváru. Tím dochází ke zkratu a vzniká elektrický oblouk.
Pokud má hliník na svém povrchu drobné nerovnosti, zbavíte se jich kartáčováním. Použijte brusnou pastu a sisalové kotouče. K předleštění hliníku a mosazi použijte jemné látkové leštící kotouče z látky kaliko ideálně v kombinaci s polomastnou předlešťovací pastou GAMMA 76.
Jak se vaří hliník : Hliník a jeho slitiny mají velkou afinitu ke kyslíku. Čistý hliník se taví při 650 °C (1 200 °F) a oxid, který kov chrání, se taví při 2 037 °C (3 700 °F). Protože se oxid taví při teplotě přibližně o 2 500 °F (1 370 °C) vyšší než samotný hliník, musí být oxid před zahájením svařování z kovu očištěn.
Kam zapojit Bazickou elektrodu : Elektrody s bazickým obalem vyžadují stejnosměrný proud a nepřímé zapojení elektrody na plus pól (DC+). Výjimku tvoří obaly na bázi zirkonu, které lze použít i při střídavém proudu. Bazické elektrody jsou vhodné pro svařování ve všech polohách.
Na co je Rutilová elektroda
Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).
Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.Požadovaná polarita je vždy uvedena na krabičce elektrod nebo v materiálovém listu elektrod. Zpravidla je to tak, že elektrody s rutilovým obalem připojujeme na (-) pól a elektrody s bazickým obalem na (+) pól zdroje.
Jak zabranit oxidaci hliníku : Kdy ke korozi dochází a jak jí zamezit Když se hliník skladuje v prostředí bez velkých teplotních výkyvů a převáží se v suchu a řádně zabalen, aby žádná vlhkost nepronikla na kovový povrch, vrstva oxidu poskytuje ochranu před korozí. Vrstva oxidu je stabilní při pH 4 – 9.