Antwort Co může způsobit nedostatek železa v krvi? Weitere Antworten – Co se deje s telem kdyz chybi železo
Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.Co způsobuje nedostatek železa a kdo je nejvíce ohrožen
- Špatné stravování
- Ztráta krve.
- Problémové vstřebávání vitamínů a minerálů
- Ženy během menstruace.
- Těhotné ženy.
- Lidé s vážnými chronickými onemocněními.
- Lidé, kteří často darují krev.
- Děti a kojenci.
Co snižuje hladinu železa v krvi : Železo je v těle snižováno pitím kávy, mléka a černého čaje. Nedoporučují se potraviny obsahující třísloviny, bránící absorpci železa do organismu. Naopak čaje z kopřivy dvoudomé, vojtěšky, pampelišky a žlutého čaje je žádané.
Čím zapíjet železo
Asi nejjednodušší pak je zapít jídlo sklenkou pomerančového džusu. Některé potraviny vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří k nim káva a čaj obsahující tanin, ale i jídlo bohaté na vápník. S těmi je tedy lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů železa.
Čím rychle doplnit železo : Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:
- třtinovou melasu.
- ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
- zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
- semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
- luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
- maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)
Jak dlouho bych měl železo podávané ústy užívat Tato léčba může trvat 2-3 měsíce, než se hladina železa upraví a než odezní příznaky doprovázející anémii, ale upravení zásob železa v těle může trvat až 6 měsíců. Proto musíte železo užívat déle, i když už se cítíte lépe a hladina hemoglobinu se upravila.
Mezi příznaky nízké hladiny železa a chudokrevnosti patří:
- pokles tělesné kondice.
- únava.
- slabost.
- apatie.
- bušení srdce při zátěži.
- bledá pokožka.
- lámání nehtů a vypadávání vlasů
- popraskané koutky úst nebo jiné záněty sliznice dutiny ústní
Které jídlo obsahuje nejvíc železa
K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.Nejčastější příznaky, které vás mohou upozornit, že máte v těle málo železa.
- Únava a vyčerpání
- Dušnost.
- Bledá kůže.
- Neklidné nohy.
- Bolest hlavy a závratě
- Křehké nehty a klouby na prstech.
- Bušení srdce.
- Bolavá ústa.
Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.