Antwort Co můžeme s daty dělat? Weitere Antworten – Jak pracovat s daty
Hlavní prostředek pro práci s daty jsou tabulky. S těmi na počítači pracujeme například v tabulkovém editoru. Nejdříve se však hodí si procvičit základní porozumění tabulkám, což jsou cvičení s připravenými tabulkami, která bychom klidně mohli používat i na papíře. Je užitečné umět data řadit, a to i v tabulkách.Data jsou v informatice údaje zaznamenané v digitální (číselné) podobě určené k počítačovému zpracování. Data (např. číslo, text, obrázek, zvuk) jsou zapsána (kódována) v podobě posloupností čísel (bajtů) a uložena např. v operační paměti počítače nebo na záznamovém médiu (pevný disk, CD, paměťová karta apod.).Informace jsou data prezentovaná v takovém kontextu, který dává smysl a význam. Informace tedy slouží ke zpracování, skladování nebo přenášení dat. Například číslo 120/80 patří mezi data, pokud jej ale ozřejmíme jako dnešní ranní krevní tlak pacienta v milimetrech rtuťového sloupce, již je z něj užitečná informace.
Jak jsou v pocitaci ulozena data : Všechna data v počítači jsou uložena v tzv. „binární“ (dvojkové) soustavě. U klasické matematiky používáme desítkovou soustavu, tedy čísla 0-9. Dvojková soustava pracuje pouze s čísly 0 a 1, mezi oběma soustavami lze pochopitelně převádět pomocí speciálních matematických algoritmů.
Jak dlouho může člověk pracovat
Základní výměra je 40 hodin týdně. Pracovní doba se v zákoníku práce určuje jako poměr hodin k týdnu3. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/88/ES, o některých aspektech úpravy pracovní doby stanoví maximální délku průměrné pracovní doby na 48 hodin během 7 dní.
Jak dlouho mohu pracovat : Obecně platí, že zaměstnanci nesmí pravidelně pracovat déle než 8 hodin denně. Zaměstnavatel však může tuto dobu ve zvláštních případech prodloužit až na 10 hodin.
Data jsou: vyjádření skutečností formálním způsobem tak, aby je bylo možno přenášet nebo zpracovat (např. počítačem), informace ve standardní struktuře (zvykové, normované), vhodné pro technické zpracování číselné nebo jiné symbolicky vyjádřené (reprezentované) údaje a hodnoty entit nebo událostí
Dle definice TDKIV jsou metadata strukturovaná data, která nesou informace o primárních datech. Pojem "metadata" je používán především v souvislosti s elektronickými zdroji a vztahuje se k datům v nejširším slova smyslu (datové soubory, textové informace, obrazové informace, hudba aj.).
Kam se ukládají data
Data můžeme ukládat nejen na lokální uložiště, viz minulá lekce (Disketa, Místní disk, CD, DVD, BR, USB, ext. disk, paměťová karta, mobil, MP3 a MP4 přehrávače), ale také na síťová uložiště. Sítě si také můžeme rozdělit na místní síť a globální síť.Data můžeme ukládat nejen na lokální uložiště, viz minulá lekce (Disketa, Místní disk, CD, DVD, BR, USB, ext. disk, paměťová karta, mobil, MP3 a MP4 přehrávače), ale také na síťová uložiště. Sítě si také můžeme rozdělit na místní síť a globální síť. Lokální síťová uložiště může být např.Může být způsobena chybami v elektrorozvodné síti, selháním počítače, ale i škodlivým softwarem. Přestože můžete řadě věcí předejít, například pomocí UPS zdrojů nebo vhodného antivirového programu, vždy je dobré svá data zálohovat.
Z předmětných ustanovení tak vyplývá, že počet 12 hodinových směn následujících za sebou není zákoníkem práce nijak omezen, musí však být mezi těmito směnami vždy zařazen nepřetržitý odpočinek v délce min. 8 hodin, resp. nepřetržitý odpočinek v týdnu v délce trvání min. 35 hodin.
Kolik dní může člověk pracovat za mě : Zaměstnanci je tedy možno poskytnout nepřetržitý odpočinek v týdnu kdykoli během každého sedmidenního období. V krajním případě, kdy je v prvním týdnu odpočinek poskytnut na jeho počátku a v následujícím týdnu na samém konci, musí zaměstnanec pracovat i celých dvanáct dní v řadě.
Kdo vymyslel data : Peter Checkland představil termín capta (z latinského capered, „vzít“), aby rozlišil obrovské množství možných dat a jejich podmnožinu, na kterou je orientována pozornost.
Jak fungují metadata
Metadata (z řeckého meta- = mezi, za + latinského data = to, co je dáno) jsou data, která poskytují informaci o jiných datech. Příkladem je katalogizační lístek v knihovně, obsahující data o původu a umístění knihy: jsou to data o datech v knize, uložená na katalogizačním lístku.
Mezi největší žrouty dat patří:
- Videohovory přes WhatsApp, Skype, Messenger…
- přehrávání videí na Netflixu, Youtube, TikToku, Facebooku, Instagramu…
- poslech hudby skrz Spotify, Youtube Music, Apple Music apod.
- nahrávání fotografií nebo videí na sociální sítě
- prohlížení webových stránek s fotografiemi, jako je Instagram.
Díky správně nastavenému zálohování: odpadá nebezpečí ztráty dat. data přestávají být na jednom místě, ale jsou replikována na více nosičích a je tedy možno je opět obnovit v případě jejich poškození odpadá nutnost myslet na tvorbu záloh – získáte komfort a časovou úsporu.
Kam se dají ukládat data : Na výběr máte z několika možností:
- CD/DVD. Jedno z nejlevnějších a nejdostupnějších řešení – jednoduše svá data vypálíte na datový nosič.
- Externí pevný disk. Výrazně lepší možnost než CD nebo DVD.
- Flash disk.
- Síťový disk.
- NAS server.
- Cloudový server.