Antwort Co můžu recyklovat? Weitere Antworten – Co všechno lze recyklovat
Recyklovatelné materiály
- kovy (viz recyklace kovů) železo. hliník. měď olovo.
- papír.
- textilie.
- plasty (viz recyklace plastů)
- sklo (viz recyklace skla)
- bioodpad.
- stavební odpad.
- rozpouštědla.
V ideálním případě se snažte třídit:
- Papír.
- Sklo.
- Plasty.
- Nápojové kartony.
- Bioodpad.
- Nebezpečný odpad.
- Elektronika.
- Směsný odpad.
Odpady z demolice staveb obsahují beton, cihelný střep, sádru, dřevo, sklo, ocel, kovy, plasty a další materiály, které mohou být zrecyklovány. Po recyklaci se z odpadu stává druhotná surovina, která může být použita pro další stavby. Jednotlivé příklady takových surovin jsou uvedeny v přehledu druhotných surovin.
Co patří do barevného skla : Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo. Například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů a také tabulové sklo z oken a dveří.
Co se šetři při recyklaci
Znovu můžete použít například i stavební odpad, pneumatiky, kovy, textilie, bioodpady, oleje a další suroviny, které díky recyklaci spotřebují méně energie a nejsou ani tak finančně nákladné jako zcela nová výroba z přírodních zdrojů.
Kam vyhodit termosku : termopapírové kelímky, které mohou mít více vrstev kvalitního papíru, a jsou tak vhodné na horké nápoje. I tyto kelímky patří do směsného odpadu.
Směsný komunální odpad
Patří sem: popel, smetí, odpady z kuchyně, znečištěný papír, znečištěné plasty, atp. Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.
Zelený/bílý kontejner na sklo
Zelený či bílý kontejner je určen na sklo, tedy například lahve od vína a alko a nealko nápojů, zavařovací sklenice a skleněné obaly od jídla. Patří sem také tabulová skla z oken či ze skleníku.
Co se recykluje v ČR
Recyklace v České republice
Největší podíl na tom má papír (90 %), následuje sklo (88 %), plasty (70 %), kovy (61 %) a nápojové kartony (24 %). Za rok 2020 průměrně každý občan ČR vytřídil až 53 kg plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. To nás řadí na druhé místo v Evropě.Co nepatří do kontejnerů
Linoleum a jiné Keramika, zrcadla, porcelán, autoskla, drátěná skla, víčka od lahví. Do kontejneru na sklo lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení).Čiré sklo patří do bílých kontejnerů, barevné sklo do zelených sběrných nádob. Pokud ve vaší obci není sběr skla oddělen, pak třídíme skleněný odpad společně do nádob k tomu určených.
Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.
Kam se Tridi plechovka : Kam ale plechovky po vypití nápoje vyhodit Hliník a jiné kovy patří do 14 tisíc šedých kontejnerů nebo na sběrný dvůr. Ve většině měst a obcí Česka se ale od roku 2020 třídí kovy společně s plastem, k tomu slouží celkem 115 tisíc žlutých kontejnerů doplněných samolepkou „Kovy“.
Kam s obaly od kapsiček : Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.
Kam patří pytlík od chipsů
Sáčky od potravin, jako jsou například brambůrky, sušenky, ale třeba i koření, nejčastěji patří do směsného odpadu. Jednoduchou pomůckou při jejich třídění vám může být vnitřní strana obalu – je-li stříbrná, znamená to, že je materiál potažen hliníkem. Proto mu nenáleží místo mezi plasty.
Nejčastěji se setkáváme s krémy v plastových nebo skleněných lahvičkách, dózách a kalíšcích s plastovými víčky. Ideálním postupem je tedy skleněnou lahvičku, dózu či kalíšek vytřídit do kontejneru na sklo a plastové víčko do plastů.Shromážděný hliník, včetně plechovek nebo víček od jogurtů, můžete vyhodit do kontejnerů na hliník, odnést ho na speciální sběrná místa nebo zkusit sběrnu druhotných surovin. Další možností jsou sběrná střediska odpadů, která najdete ve většině měst.
Co jde a co nejde recyklovat : Recyklovat rozhodně nemůžeme mastný, mokrý nebo jinak znečištěný papír. Například obal od oblíbeného salámu od řezníka nebo krabice od oblíbené pizzy tak musí putovat do směsného odpadu.