Antwort Co musí být na směnce? Weitere Antworten – Jaké údaje musí být na směnce
podpis výstavce.
- Slovo směnka v textu. Každá směnka musí v textu obsahovat slovo „směnka“, a to v jazyce v jakém je sepsána.
- Bezpodmínečný příkaz / slib zaplatit.
- Jméno směnečníka, trasáta.
- Údaj splatnosti.
- Údaj místa, kde má být placeno.
- Jméno remitenta.
- Datum a místo vystavení směnky.
- Podpis výstavce.
směnečného a šekové musí obsahovat:
- označení, že jde o směnku – toto musí být ve vlastním textu směnky.
- bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžitou částku.
- jméno toho, kdo má platit (směnečníka)
- údaj splatnosti – nesmí být vymezena časovým rozmezím.
- údaj místa, kde má být placeno.
- jméno toho, komu má být placeno.
Údaj splatnosti na směnce
Paradoxně přesnější vyjádření údaje splatnosti způsobuje neplatnost směnky. Pokud je tedy na směnce uvedena přesná hodina a den („dne 1. 1. 2023, v 8:00 hod“), kdy má dlužník zaplatit, činí toto ustanovení směnku neplatnou.
Jak dlouho platí směnka : Kdy se směnka promlčí
Když věřitel nezačne pohledávku vymáhat, promlčí se směnka tři roky po splatnosti. U směnek splatných na viděnou (víc o tom tady), nastává podle zákona automaticky splatnost směnky rok po vystavení, a v tom okamžiku také začíná běžet tříletá promlčecí doba.
Co je směnka bez protestu
Směnku je také možné opatřit doložkou „Bez protestu“, a to tím způsobem, že se tato dvě slova připíší před místo, kde vystavitel směnku podepisuje. Znamená to, že věřitel nebude muset později soudu složitě prokazovat, že směnku dlužníkovi předložil, ale ten ji odmítl uhradit.
Kdo ručí za směnku : Směnečný závazek vzniká směnečníkovi až po akceptaci této směnky (postačí podpis na směnce). Výstavce směnky se staví do pozice nepřímého dlužníka, ručí za to, že bude směnka směnečníkem přijata (akceptována) a zaplacena.
Doložky a další fígle:
Doložka „nikoli na řad“ – tou vyloučíte, že by jednoduše mohla být směnka převedena na jinou osobu tím, že by se pouze na její rubovou stranu uvedla další osoba, které se (místo té původní) má platit. Tj. směnku nelze převést rubopisem.
Vystavitel směnky (dlužník) se písemně zavazuje, že jejímu majiteli (věřiteli) zaplatí uvedenou dlužnou částku. Směnka vlastní – dlužník se zavazuje, že on sám bude tím, kdo ve smluvený čas uhradí sumu peněz dohodnutou a uvedenou na směnce.
Co kdyz Nezaplatim směnku
Pokud dlužník nepodá proti doručenému směnečnému platebnímu rozkazu v zákonné lhůtě námitky, nabude právní moci a vykonatelnosti. Pokud si dlužník směnečný platební rozkaz nepřevezme nebo proti němu podá námitky, řízení dále pokračuje, až do vydání rozsudku.Pokud je směnka platná, zahajujeme vymáhání pohledávky výzvou dlužníkovi k dobrovolné úhradě. Neuhradí-li dlužník dluh ve stanovené lhůtě, ani nedojde k dohodě o splátkách, přistupujeme již bez dalšího k vymáhání pohledávky soudní cestou. Pohledávky ze směnky jsou u soudu uplatňovány ve speciálním řízení.Vystavitel směnky (dlužník) se písemně zavazuje, že jejímu majiteli (věřiteli) zaplatí uvedenou dlužnou částku. Směnka vlastní – dlužník se zavazuje, že on sám bude tím, kdo ve smluvený čas uhradí sumu peněz dohodnutou a uvedenou na směnce.
Doložka "BEZ PROTESTU"
Touto doložkou může výstavce zprostit majitele směnky (věřitele) povinnosti, aby k zachování práva postihu dal směnku protestovat pro neplacení (nepřijetí). (Když je na směnce Bez protestu, nemusí se dávat protestovat, je jakoby protestována).
Jaký je rozdíl mezi vlastní a cizí směnkou : Směnka vlastní – dlužník se zavazuje, že on sám bude tím, kdo ve smluvený čas uhradí sumu peněz dohodnutou a uvedenou na směnce. Směnka cizí – vystavitel směnky přikazuje třetí straně, aby ve stanovený čas uhradila věřiteli dohodnutou sumu peněz. Třetí stranou může být např. banka.
Jaké jsou druhy směnek : Základní rozdělení směnek:
- Směnka vlastní – dlužník se sám zavazuje k tomu, že do stanovené splatnosti zaplatí věřiteli dlužnou částku uvedenou na směnce.
- Směnka cizí – vystavitel směnky ukládá někomu třetímu, aby ve stanoveném čase zaplatil dlužníkovi danou částku. Třetí stranou je obvykle banka.
Kdo Pujcuje na směnku
Směnkami se dnes zabývají pouze poskytovatelé peněz, kteří se neváhají pohybovat na hraně zákona, leckdy i zcela mimo zákon. Půjčování na směnku je totiž zákonem přímo zakázáno.