Antwort Co musí obsahovat Danova evidence? Weitere Antworten – Co má obsahovat daňová evidence

Co musí obsahovat Danova evidence?
Daňová evidence musí obsahovat všechny příjmy a výdaje, soupis hmotného a nehmotného majetku, závazků neboli dluhů, pohledávek a informace o stavu zásob na konci zdaňovacího období. Při vedení paušálních výdajů stačí záznamy o příjmech, které by měly obsahovat datum a popis a také evidenci pohledávek.Základem daňové evidence je deník příjmů a výdajů. Doporučujeme mít v evidenci tyto položky v jednotlivých sloupcích: Datum příjmu nebo výdaje, tedy kdy jste peníze dostali či vydali v hotovosti nebo na účet. Důležité je datum úhrady, tedy ne odeslání či přijetí faktury nebo datum splatnosti.Kromě obyčejné excelové tabulky můžete vyzkoušet specializovaný software na daňovou evidenci, jako je například Money S3.

Co je tabulka pro daňovou evidenci : Podnikatelé, kteří vedou daňovou evidenci, vyplňují v Příloze 1 daňového přiznání tabulku D. V této části vypíší údaje o majetku podniku, o cizích zdrojích krytí majetku a úhrn mezd. Údaje, které OSVČ potřebuje pro vyplnění této části přílohy, čerpá z knih daňové evidence.

Jak funguje Danova evidence

Daňová evidence slouží zejména ke zjištění správné výše základu daně z příjmů. Daňová evidence obsahuje údaje o příjmech a výdajích zapisovaných během kalendářního roku do peněžního deníku, údaje o majetku a závazcích podnikatele, a tím slouží ke stanovení základu daně z příjmů fyzických osob.

Jaký je rozdíl mezi účetnictvím a daňovou evidencí : účetnictví Při vedení účetnictví se do výnosů a nákladů za daný kalendářní rok počítají veškeré vstupy či výstupy, které zvyšují, nebo naopak snižují ekonomický prospěch podnikání, zatímco do daňové evidence se jako příjmy či výdaje počítají pouze již provedené transakce.

Daňová evidence je zjednodušenou formou účetnictví, kterou využívají OSVČ. Vedou v ní údaje o příjmech, výdajích, majetku a závazcích, aby měli podklady, ze kterých v daňovém přiznání vypočítají daň z příjmů.

Při vedení daňové evidence je potřeba evidovat pohledávky a dluhy, tj. mít evidenci přijatých a vydaných faktur a ostatních pohledávek a závazků. Dále je potřeba evidovat všechny složky majetku – drobný majetek, dlouhodobý majetek hmotný i nehmotný a zásoby.

Jaké přílohy k daňovému přiznání

Přílohy

  • účetní závěrka (pokud vedete účetnictví)
  • doklady ke slevám na dani (např. průkaz ZTP/P)
  • doklady k daňovému zvýhodnění (např. potvrzení o studiu dítěte)
  • potvrzení k nezdanitelným částkám základu daně (např.
  • potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (pokud podnikáte při zaměstnání)

účetnictví Při vedení účetnictví se do výnosů a nákladů za daný kalendářní rok počítají veškeré vstupy či výstupy, které zvyšují, nebo naopak snižují ekonomický prospěch podnikání, zatímco do daňové evidence se jako příjmy či výdaje počítají pouze již provedené transakce.Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, pak upravuje problematiku daňové evidence, kde ji definuje jako evidenci pro stanovení základu daně a daně z příjmů z podnikatelské či jiné činnosti.

Evidence příjmů

Přesná forma evidence záznamů o příjmech není zákonem stanovena. Postačí přehledné vedení příjmů formou jednoduché tabulky zachycující zejména textové označení příjmu, datum, částku ev. další údaje dle specifických potřeb (typu) podnikání OSVČ.

Kdo je povinen vést daňovou evidenci : Povinnost vést daňovou evidenci mají OSVČ podnikatelé, kteří dosahují příjmů z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti, kteří nemají povinnost vést účetnictví, resp. nedosáhli příjmů přesahujících 25 mil. Kč v daném roce a současně uplatňují vynaložené výdaje, a ne výdaje paušálem.

Co doložit k daňovému přiznání : Potřebné doklady pro daňové přiznání: Veškeré příjmy: faktury Vámi vydané, pokladní doklady vydané – doklady k penězům, které jste dostali. Veškeré výdaje: faktury přijaté, účtenky (doklady k penězům, které jste zaplatili). Potvrzení z Úřadu práce, pokud jste byli v evidenci v průběhu roku.

Jak odeslat přílohy k daňovému přiznání

Daňové přiznání pak vyplníte na počítači a pošlete na finanční úřad přes datovou schránku, přičemž přiložíte veškeré nutné dokumenty a přílohy. Alternativně lze datovou schránku použít i obdobně jako Bankovní IDentitu – tedy že přes ni podepíšete přiznání vyplněné na portálu www.mojedane.cz.

Při vedení daňové evidence je potřeba evidovat pohledávky a dluhy, tj. mít evidenci přijatých a vydaných faktur a ostatních pohledávek a závazků. Dále je potřeba evidovat všechny složky majetku – drobný majetek, dlouhodobý majetek hmotný i nehmotný a zásoby.Pokud zaměstnanec žije v domácnosti s vyživovaný dítětem a zároveň s druhým poplatníkem, tak v růžovém prohlášení vyplní údaje o své polovičce a uvede, zdali jeho polovička uplatňuje daňové zvýhodnění alespoň na jedno vyživované dítě či nikoliv. Dále uvede, zdali je či není zaměstnaný/á.

V jakém formátu odeslat daňové přiznání : Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:

  • prostřednictvím datové schránky ve formátu XML.
  • V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně.
  • V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.