Antwort Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování? Weitere Antworten – Které části nemusí být připojený k ochrannému obvodů pracovního stroje

Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování?
Části, které nemusí být připojeny k ochrannému obvodu

To se vztahuje na malé části, jako jsou šrouby, nýty a štítky, a na části uvnitř krytu bez ohledu na jejich velikost (např. elektromagnety stykačů nebo relé a mechanické části přístrojů).V rámci přenosové soustavy se uzemňují například uzly generátorů, transformátorů. Dále se uzemňují kovové pláště a části elektrických strojů a spotřebičů (např. elektromotorů), kovové konstrukce staveb, kovové rozvody a hromosvody.Za náhodný ochranný vodič se nesmí dále použít:

– nosné napínací dráty a jiná odnímatelná zařízení.

Kdy musí být dle ČSN 33 2000 4 41 ED 3 provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : Doplňková ochrana: proudové chrániče (RCD)

3. Použití proudových chráničů (RCD), jejichž jmenovitý vybavovací reziduální proud nepřekračuje 30 mA, se v AC sítích považuje za doplňkovou ochranu v případě selhání opatření základní ochrany a/nebo ochrany při poruše nebo při neopatrnosti uživatelů.

Jaké podmínky musí splňovat připojovací místo ochranného vodiče

Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).

Co musí splňovat zásuvkové spojení je-li použito jako hlavní vypínač pracovního stroje : Je-li hlavním vypínačem zásuvkové spojení, musí mít vypínací schopnost nebo být vzájemně blokován se spínacím přístrojem, který má vypínací schopnost dostatečnou pro přerušení proudu největšího motoru v zabrzděném stavu spolu se součtem normálních provozních proudů všech ostat-ních motorů a ostatních zátěží.

Pro uzemnění se používají, drát FeZn 10mm, zemnící pásky FeZn 30/4 mm, zemnící tyče 28mmx2m (svisle), pozinkované zemnící desky 2000×500 mm (také raději svisle). Zemnící prvky musí být nejméně 50 cm hluboko.

Uspořádání typu B obsahuje buď obvodový zemnič vně chráněného objektu (minimálně 80 % jeho celkové délky musí být uloženo v zemině), nebo základový zemnič. Zemnič by měl být uložen v hloubce minimálně 0,5 m v zemi a ve vzdálenosti asi 1 m od vnější zdi objektu.

Jaké požadavky musí splňovat ochranný vodič

Průřez ochranného vodiče, který není součástí kabelu nebo který není ve společném obložení s vodiči vedení (fázovými vodiči), nesmí být menší než:

  • 2,5 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al, je-li ochranný vodič chráněn před mechanickým poškozením,
  • 4 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al, není-li ochranný vodič chráněn před mechanickým poškozením.

Nejmenší průřez vodiče hlavního pospojování je vodič Cu 6,0 mm2. Neživé části strojů se pospojují vodičem Cu min. 1/2 průřezu přívodního ochranného vodiče. Nezáleží na tom, zda použijete vodič pevný CY nebo slaněný CYA.Ochranné pospojování

Neživé části, které jsou současně přístupné dotyku, musí být spojeny se stejnou uzemňovací soustavou, a to buď jednotlivě, po skupinách nebo společně. Vodiče ochranného uzemnění musí vyhovovat HD 60364-5-54. Každý obvod musí obsahovat ochranný vodič spojený k příslušné uzemňovací svorce.

– Živé části musí být izolovány od země nebo spojeny se zemí přes dostatečně vysokou impedanci. V případě jedné poruchy mezi živou a neživou částí se automatické odpojení nevyžaduje. – Neživé části musí být uzemněny individuálně, po skupinách nebo společně. Musí být splněna podmínka (ve střídavých sítích) RA×Id≤50V.

Jaký je minimální průřez vodiče PEN : Vodiče PEN

Pro mechanickou pevnost nesmí být jeho průřez menší než 10 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al. V normě je doplněna národní poznámka: „Při volbě průřezu vodiče hlavního pospojování je třeba zvážit, zda v případě poruchy některého vodiče PEN nenahrazuje hlavní pospojování jeho funkci.

Co musí být v rozvaděči : Rozvaděč v elektrotechnice je skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Přívodních i odchozích kabelů může být větší množství. Vstupuje napájecí kabel a kabely od různých snímačů, čidel, ovladačů.

Jak musí být provedena rukojeť hlavního vypínače pracovního stroje

Ovládací rukojeť hlavního vypínače musí být snadno přístupná a musí být umístěna ve výšce od 0,6 m do 1,9 m (doporučená maximální výška je 1,7 m).

Uzemnění hromosvodu a uzemnění silového zařízení se nemusí spojovat, je-li vzdálenost mezi nimi větší jak 5m. Mezi uzemněním sdělovacích zařízení a uzemněním hromosvodu m á být co největší vzdálenost, je-li ovšem tato vzdálenost menší než 5m musí se obě uzemnění spojit.Kolik potřebuje dům svodů Obecné pravidlo pro rodinné domy platí minimálně jeden svod na každých 15 m obvodu domu. To znamená, že menší rodinný dům 9 x 8 potřebuje minimálně 3 svody. Svody je třeba umístit rovnoměrně s ohledem na stavební prvky domu okna, pergoly apod.

Co je zemnič typu a : Uspořádání typu A obsahuje vodorovný nebo svislý zemnič, který je instalován vně chráněné stavby. Tento zemnič musí být uložen v zemi s horním koncem minimálně 0,5 m nad povrchem a pokud možno co nejrovnoměrněji rozdělen, aby se v zemi snížily účinky elektrické vazby.