Antwort Co musím dodat k danovemu priznani? Weitere Antworten – Co vše dodat k daňovému přiznání

Co musím dodat k danovemu priznani?
Potřebné doklady pro daňové přiznání: Veškeré příjmy: faktury Vámi vydané, pokladní doklady vydané – doklady k penězům, které jste dostali. Veškeré výdaje: faktury přijaté, účtenky (doklady k penězům, které jste zaplatili). Potvrzení z Úřadu práce, pokud jste byli v evidenci v průběhu roku.Nejčastější přílohy daňového přiznání

  • Účetní závěrka.
  • Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a či jiné samostatné výdělečné činnosti.
  • Doklad o poskytnutém daru.
  • Potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši úroků z tohoto úvěru.
  • Potvrzení o zaplacených částkách na penzijní připojištění

Pokud si přivyděláváte při zaměstnání jako OSVČ vedlejší a máte ze samostatné výdělečné činnosti příjmy vyšší než 20 000 Kč (od roku 2023), musíte si podat plnohodnotné přiznání k dani z příjmu. K daňovému přiznání potřebujete od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech.

Co je dodatecne daňové přiznání : Povinnost podání dodatečných daňových přiznání

1 daňového řádu je daňový subjekt povinen podat dodatečné daňové přiznání, pokud zjistí, že nově vypočtená daň má být vyšší než poslední známá daňová povinnost, tj. daň, která byla správcem daně dosud vyměřena, například v řádném daňovém přiznání.

Co když nemám potvrzení o zdanitelných příjmech

V případě, že by zaměstnavatel potvrzení o zdanitelných příjmech odmítl vydat, je možné postupovat podle ustanovení § 237 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a podat stížnost na postup plátce daně správci daně, který je tomuto plátci daně místně příslušný.

Co patří do daňové evidence : Daňová evidence slouží zejména ke zjištění správné výše základu daně z příjmů. Daňová evidence obsahuje údaje o příjmech a výdajích zapisovaných během kalendářního roku do peněžního deníku, údaje o majetku a závazcích podnikatele, a tím slouží ke stanovení základu daně z příjmů fyzických osob.

Tiskopis daňového přiznání je dostupný z portálu finanční zprávy, nebo prostřednictvím portálu MOJE daně. Dále je možné jej vyzvednout osobně na finančním úřadě a následně vyplnit ručně včetně podpisu (toto platí pouze za předpokladu, že daňový subjekt nemá povinnost podat elektronicky).

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Kdy není přípustné podat dodatečně daňové přiznání

Dodatečné daňové přiznání dále není přípustné

k dani, je-li předmětem výzvy podle § 87 odst. 2 daňového řádu, která byla oznámena daňovému subjektu, k dani, o které je zahájeno řízení o mimořádném opravném prostředku, dozorčím prostředku nebo řízení o žalobě podané proti rozhodnutí správce daně.Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.Potvrzení o příjmech ze zaměstnání typicky potřebuje zaměstnanec, který si přivydělává podnikáním. V tom případě si obvykle zpracovává daňové přiznání sám nebo si najímá externího účetního. V přiznání musí uvést veškeré své příjmy, jak ty z podnikání a dalších případných zdrojů, tak ty ze zaměstnání.

Potvrzení vystaví zaměstnavatel pro svého zaměstnance po skončení roku, na jeho požádání. Zaměstnavatel tam uvede příjmy ze zaměstnání zaměstnance u něj za předešlý kalendářní rok.

Co musí obsahovat Danova evidence : Daňová evidence slouží ke stanovení základu daně z příjmu. Obsahuje údaje o příjmech a výdajích a dále pak údaje o majetku a závazcích. Daňová evidence je v podstatě velmi zjednodušenou a zredukovanou formou účetnictví. O účetnictví v pravém slova smyslu se ale nejedná.

Co lze odečíst od základu daně : Ušetřit na daních můžete díky odčitatelným položkám. Patří mezi ně úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, dary apod. Podle výše příspěvků, úroků nebo darů si snížíte základ daně. To se projeví v daňovém přiznání.

V jakém formátu podat daňové přiznání

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:

  • prostřednictvím datové schránky ve formátu XML.
  • V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně.
  • V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.


Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2023) přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Co nesmi zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.