Antwort Co muze zpusobovat kašel? Weitere Antworten – Co může způsobovat kašel

Co muze zpusobovat kašel?
Dlouhotrvající kašel, ať už suchý nebo vlhký, se vyskytuje u alergiků, astmatiků, kuřáků, při chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), rozedmě plic, při srdečních problémech, refluxní chorobě jícnu nebo nádorových onemocněních. Kašel je také nežádoucí účinek některých léků na vysoký krevní tlak.Kašel vzniká podrážděním citlivých oblastí těla, nejčastěji v dýchacích cestách, které se snaží udržet průchodné. Samotný charakter kašle umožňuje lékaři určit, která část dýchacích cest je u pacienta postižena. Charakter a čas, v němž se kašel objevil, zase poukazují na možné příčiny dané nemoci.Jakýkoli kašel, který trvá déle než několik dnů, zhoršuje se, případně jej doprovází změna dýchání či bolesti, vyžaduje odborné posouzení lékaře. Ostré bolesti na hrudníku, zimnice a horečka vyšší než 38 stupňů Celsia trvající společně s kašlem déle než tři dny mohou být příznaky zápalu plic.

Odkud vychází kašel : Akutní kašel je vyvolán drážděním dýchacích cest nejčastěji infekcí sliznice dýchacích cest. Chronický kašel může být symptomem chronického onemocnění dýchacích cest, například astmatu, chronické bronchitidy nebo CHOPN, ale může být projevem i jiných onemocnění.

Jak poznat jaký mám kašel

Suchý kašel je neproduktivní, má dráždivý charakter a je obzvláště nepříjemný. Doprovází ho škrábání a bolest v krku nebo za hrudní kostí. Častým jevem je také dávivý kašel. Vlhký kašel je naopak produktivní, tudíž je doprovázen produkcí hlenu.

Jak se pozná alergický kašel : Užitečným ukazatelem je také barva sliznice – při nachlazení bývá spíš červená, při alergii naopak bledá. Pokud jste nachlazení, hlen bývá hustý a nazelenalý, u alergie je spíš řídký a bezbarvý. Nachlazení většinou do 7 dnů přejde, ale alergie se po kontaktu s alergenem opakovaně vrací.

Mezi nejčastější příčiny akutního kašle u dětí i dospělých patří akutní infekce horních a dolních dýchacích cest, aspirace cizího tělesa, inhalace dráždivých látek, tj. kašel spojený s infekcí nebo zhoršení chronického kašle u pacientů, kteří mají astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění

  1. suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
  2. bolest na hrudi/za hrudní kostí,
  3. vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
  4. horečka/zimnice,
  5. rýma a bolest v krku,
  6. bolest hlavy,
  7. dušnost a dýchací obtíže,
  8. značná únava a celková slabost.

Jak poznat Bakterialni kašel

Kašel může být stejně jako u dospělých suchý – obvykle na začátku infekce či při zánětu hrtanu nebo průdušnice. Vlhký kašel se objevuje obvykle ke konci onemocnění, ovšem ve spojení se schváceností a horečkou může značit bakteriální infekci.Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.Černý kašel se obvykle přenáší kapénkami, což znamená, že se bakterie šíří vzduchem od člověka k člověku skrze kýchání, kašlání nebo mluvení. Osoby nakažené černým kašlem jsou nakažlivé od prvních příznaků až do tří týdnů po začátku záchvatů kašle.

Dobrý den, pokud je kašel dlouhodobý, je nutné vyšetření u lékaře. Chronický kašel (trvá déle než 3 týdny) mohou vyvolávat alergie, neodhalené astma, velmi závažnou příčinou chronického kašle je také CHOPN.

Jak poznat kašel na průduškách : Příznaky zánětu průdušek

  1. suchý kašel, který se postupně mění v kašel vlhký s vykašláváním hlenů,
  2. bolest průdušek (bolest za hrudní kostí) při kašli,
  3. horečka,
  4. dušnost,
  5. celková únava,
  6. neobvyklé zvuky při dýchání (pískání nebo sípání).

Jak dlouho může trvat kašel : Kašel dělíme podle doby trvání na akutní, subakutní a chronický. Ten akutní trvá do týdne, subakutní do 3–4 týdnů, chronický přes 4 týdny v roce a často se vrací. Dále se kašel dle charakteru dělí na suchý a vlhký. Suchý kašel je neproduktivní, má dráždivý charakter a je obzvláště nepříjemný.

Jak poznat že mám zánět průdušek

Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění

  1. suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
  2. bolest na hrudi/za hrudní kostí,
  3. vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
  4. horečka/zimnice,
  5. rýma a bolest v krku,
  6. bolest hlavy,
  7. dušnost a dýchací obtíže,
  8. značná únava a celková slabost.


Nejvíce akutních bronchitid je způsobených viry, méně často jde o bakteriální onemocnění. Virový zánět průdušek se projevuje zvýšenou teplotou nebo i horečkou a bolestí na průduškách. V případě bakteriálního původu zánětu je vykašlaný hlen velmi hustý a výrazně zbarvený žlutě nebo do zelena.Chronický, dlouhodobý, dráždivý kašel mohou vyvolávat také některé léky. Nejčastěji jsou to léky na vysoký krevní tlak či na ischemickou chorobu srdeční (ACE inhibitory, beta-blokátory), proto je velmi důležité, aby všichni lékaři, u kterých se pro různá onemocnění léčíme, znali všechny léky, které užíváme.

Jak poznam že mám zápal plic : Jak poznat zápal plic

  1. Kašel, suchý dráždivý, později s produkcí hlenu.
  2. Bolestivé dýchání (zejména při hlubokém dýchání)
  3. Bolest na hrudi při kašli.
  4. Únava.
  5. Horečka.
  6. Pocení, zimnice, snížení tělesné teploty (u starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou)
  7. Zmatenost (u starších 65 let)
  8. Nevolnost, zvracení, průjem.