Antwort Co na bolavé ploténky? Weitere Antworten – Jak se zbavit bolesti plotének

Co na bolavé ploténky?
Terapie laserem tlumí zánět, mírní bolest a urychluje regeneraci přetížených nebo poraněných míst. Cvičení, posílení, regenerace a uvolnění přetížených svalů jsou klíčovými prvky léčby. Pokud je léčba správně vedena, zmenší se mechanický tlak na ploténku a to vede postupně ke snížení bolestivosti a zmírnění příznaků.Až u 80 % případů se problém vyřeší sám přirozenou cestou, a to do šesti týdnů od vzniku bolesti. V některých případech je ale nutný chirurgický zákrok. Přestože se jedná z 90 % procent o úspěšnou operaci, rekonvalescence může trvat až 12 týdnů.Rukama se chyťte těsně nad bederními kostmi a tlačte směrem k nohám. Musíte cítit trakci v bederní části páteře. Při tomto cvičení dochází k uvolňování tlaku na ploténky. Nejlepší variantou je však autotrakční lehátko, kde se zachytíte nohama a lehátko se pod vaší váhou překlopí dolů hlavou.

Jaké léky na vyhřezlou ploténku : Léčba vyhřezlé ploténky

Bolestivé příznaky mohou být také zvládány léky proti bolesti, svalovými relaxanty (tzv. myorelaxancia) nebo nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID). K úlevě od bolesti a zánětu také někdy mohou pomoci epidurální injekce kortikosteroidů.

Jak poznám že mám vyhřezlou ploténku

Jak poznám vyhřezlou ploténku

  1. bolest zad.
  2. bolest vystřelující do rukou nebo nohou.
  3. mravenčení, necitlivost končetin.
  4. slabost končetin.
  5. náhlá inkontinence.

Jak zregenerovat ploténky : Výměna tekutin mezi ploténkou a okolím je jediným zdrojem výživy ploténky, protože ploténky nemají vlastní cévní zásobení. Bez dostatečné výživy meziobratlové ploténky nemohou regenerovat, ztrácejí svoji pružnost a schopnost reagovat na změny tlaku.

Ploténky jsou jakési nárazníky mezi obratli, tlumí otřesy a umožňují i malý pohyb obratlů vůči sobě. Máme jich dohromady třicet. „Skládají se z rosolovitého jádra, kolem kterého je vazivový prstenec. Důvodem, proč nás tak často trápí, je to, že postupem let dochází ke změně jejich struktury.

Součástí života a zlepšení stavu při výhřezu meziobratlové ploténky jsou i jisté úpravy životního stylu. Je potřeba se vyvarovat či co nejvíce omezit zátěžové situace – zvedání nadměrně těžkých břemen, prudké rotační pohyby, nárazy a otřesy či dlouhému statickému zatěžování páteře např. sedem.

Co nedělat při výhřezu ploténky

Měli byste se také vyvarovat zvedání a nošení těžkých břemen, pokud je to nezbytně nutné, je vhodné používat batoh nebo si např. nákup rozložit rovnoměrně do dvou tašek, nošení kabelky a tašky přes jedno rameno je nevhodné. S tím souvisí i doporučení k snížení hmotnosti u lidí s nadváhou.Typickými příznaky vyhřezlé ploténky jsou:

  1. bolest zad.
  2. bolest vystřelující do rukou nebo nohou.
  3. mravenčení, necitlivost končetin.
  4. slabost končetin.
  5. náhlá inkontinence.

Konkrétním příkladem může být nejčastěji se vyskytující výhřez ploténky v úrovni obratlů L5/S1, kdy dojde k utlačení kořene nervu S1 – pacient má bolest v zádech, která dále vyzařuje po zadní straně hýždě, zadní straně stehna a lýtka až k zevnímu okraji plosky nohy a malíku.

Léčba vyhřezlé ploténky záleží na konkrétním stavu pacienta a rozsahu poškození. Jednou z možností je konzervativní léčba, kdy pacient užívá léky tlumící bolest a dochází pravidelně na rehabilitační cvičení. Další možností je pak operace.