Antwort Co na Kvetopas? Weitere Antworten – Co na Květopase
Jako bioopatření nebo pro signalizaci přítomnosti škůdce můžeme vysadit odrůdu jahodníku Karmen. Ta je pro květopase lahůdkou, přednostně likviduje poupata na této odrůdě. Kolem nastrčeného jahodníku odrůdy Karmen pečlivě vysbíráme všechna nakousnutá poupátka a zničíme je, aby porost nebyl zamořený.O květopasu jabloňovém (Anthonomus pomorum) je známo, že způsobuje nevzhledné hnědnutí a postupné zasychání poupat. I když tento škůdce nedorůstá do délky více než 4,5 mm, svou aktivitou na jaře dokáže zapříčinit sníženou úrodnost jablek.Květopas jahodníkový, latinsky Anthonomus rubi, je významným škůdcem jahodníku, ale i maliníku a ostružiníku. Likviduje květní pupeny a plody tak vůbec nevzniknou. Tmavý brouk s šedými chloupky na těle měří pouhé 2 až 4 mm, ale může zničit až 80 % úrody.
Co žere listy jahod : Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.
Co na skvrnitost jahod
Optimální hustota porostu, vyrovnaná výživa a včasná obměna porostů. Účinným opatřením je posklizňové posečení listů silně napadených porostů a následná fungicidní ochrana. Dále je vhodné provést podzimní likvidaci napadených listů na kterých houba přezimuje.
Jaký postřik na jahody : Pro ošetření jsou vhodné tyto přípravky: Dagonis, Topas 100 EC, PROTI PADLÍ (Kumulus) a z fungicidů na přírodní bázi ViTisan.
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.
Jaký postřik na švestky
Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.Jahody – Nekróza
Po celém listu se rozšiřují světle- a tmavě-hnědý „důlky“. Vyskytují se chlorózy mezi žilkami. Nedostatek draslíku O deficienci draslíku hovoříme pokud jeho obsah v listech poklesne pod 0,5%. Nedostatek Mg nebo popálení díky vysokému obsahu solí v půdě mohou mít vykazovat podobné symptomy.Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.
Peroxid, sodu a prostředek na nádobí smíchej a nalij nebo nastříkej přímo na skvrnu. Nech půl hodiny působit a oblečení hoď do pračky na běžný prací režim s pracím prostředkem. Kdyby byly skvrny od jahod umíněné a nepustily, můžeš celý postup zopakovat.
Čím hnojit jahody v květů : Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Co proti strupovitosti : Ochrana proti strupovitosti
Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.
Kdy postřik jabloní proti strupovitosti
Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.
Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy postřik proti pilatce : Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).