Antwort Co na pooperační otoky? Weitere Antworten – Jak zmírnit otok po operaci
Základem je polohování ruky nad hlavu, resp. výše, než je srdce. Dále pomáhá chlazení. Po zhojení ran na ruce při otoku je možné použít kartáčování ruky od prstů směrem k srdci, a použití obvazů typu Coban, které otok mechanicky vytlačují.K urychlení vstřebávání, zmírnění otoků a bolestivosti je možné použít lokální přípravky s obsahem protizánětlivých látek a heparinu. Heparoid urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Používá při sportovních a úrazových poraněních, pohmožděninách, bolestech svalů aj.Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok. TIP: Na další komprese se doporučujeme podívat do naší kategorie Gázy a kompresy.
Jak dlouho muze být otok : U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci.
Kdy splaskne otok po operaci
Je proto důležité dbát, aby vznik otoku po operaci byl nejmenší. K redukci otoku lze použít volně prodejný lék Aescin, který se prodává v lékárnách. Užívá se dle doporučení v příbalovém letáku a po domluvě s lékárníkem. Lze očekávat, že otok ustupuje pozvolně 6 měsíců s maximem 2 měsíce.
Proč vzniká otok po operaci : Otok vzniká následkem odtahování tkáně při operaci a vlastním chirurgickým výkonem. Velikost a trvání otoku tváře závisí na náročnosti a délce operace, ale také na pohlaví pacienta. U žen bývá otok větší než u mužů a prakticky pravidelně se vyskytuje krevní podlitina (modřina).
Jak otoky dolních končetin řešit Jako první pomoc lze doporučit zvýšenou polohu končetin tak, aby byly výše než srdce. Pomáhá také chůze a chlad. Doporučit můžeme také sprchování dolních končetin chladnou vodou či kneippování, tedy brouzdání ve studené vodě.
Nejčastějším problémem jsou otoky nohou, rukou a očního okolí. Objevit se však mohou též u vnitřních orgánů nebo v tělních dutinách. Mezi hlavní příznaky klasických otoků patří pocit napjatosti kůže a těžkých rukou či nohou, případně zhoršená pohyblivost kloubů postižené končetiny.
Jak často ledovat otok
U poúrazových stavů dosáhnete nejlepšího účinku, když začnete ledovat 5-10 minut po vzniku poranění. Ledování má význam maximálně 48 hodin, další časté ledování postrádá smysl. Následně je vhodnější využívání studených obkladů, stačí 2-3x denně 15 min.K lékaři se dostavte, pokud máte teplotu, rána vás bolí, zčervená, zahřívá se či z ní vytéká tekutina, to vše mohou být známky počínajícího zánětu. Pokud máte horečku, zvracíte, nemůžete jíst ani pít, či se bolesti i přes užívání léků nedaří utlumit, vyhledejte lékaře čím dřív.Pooperační otok většinou narůstá během druhého a třetího dne po zákroku, poté se začne resorbovat a běžně po týdnu téměř ustoupí. Otok narůstající i po třetím dnu je zpravidla způsoben rozvíjejícím se zánětem po infekci v ráně. Nejúčinnější prostředek k omezení otoku je ledování.
při přetrvávajícím edému lze použít Hirudoid forte krém, Lioton gel, Heparoid krém. Jestliže je naopak hlavním problémem bolest, poté je vhodný např. Ibalgin krém, Aulin gel, Voltaren gel. Lokální léčbu lze jistě při jejím nedostatečném účinku doplnit o perorální analgetika (Ibalgin, Diclofenac Al, Nalgesin S..)
Co na otok zapesti : Obklady v léčbě zánětu kloubů ruky
Bolest a ztuhlost při zánětu v zápěstí nebo při zánětu drobných kloubů ruky je možné zmírnit pomocí teplých a studených obkladů. Teplý obklad (například gelový polštářek nebo nahřátý ručník) připraví ruku na následné cvičení. Nechte ho působit 15 minut. Studený obklad uleví od otoku.
Jak chladit otok : Kryosáček (led, mraženou zeleninu – ergonomicky se hodí hrášek, kukuřice :-)) přiložte na kůži přes několik vrstev bavlněné látky na dobu 10-15 minut. Při opakované aplikaci musí být pauza dvakrát delší než vlastní ledování, tedy okolo 30 minut.
Jak dlouho ledovat ránu
Nezapomínejte, že je velice důležité chránit svoji kůži, aby nedošlo k podchlazení a v horším případě k vzniku omrzlin. U poúrazových stavů dosáhnete nejlepšího účinku, když začnete ledovat 5-10 minut po vzniku poranění. Ledování má význam maximálně 48 hodin, další časté ledování postrádá smysl.
Když se připajdáte domů s výronem či jiným zraněním, je okamžité přiložení ledový obkladu to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Ledování totiž omezí vznik zánětu a otoku, takže se sníží bolestivost a urychlí proces hojení. Proto se vždy hodí mít v zásobě led, nebo ještě lépe zmrazené gelové polštářky.Otoky mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou zranění, nadměrná fyzická zátěž nebo zánět. Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok.
Jak zastavit otok : Krevní výrony a otoky se mohou objevit následkem zranění, nejčastěji úderem, nebo i samovolně. Obvykle jsou doporučovány gely a krémy, které pomáhají modřiny a otok uvolňovat prostřednictvím účinných látek hirudinu nebo heparinu. Takovým přípravkem může být například Lioton.