Antwort Co na Sypavku? Weitere Antworten – Jak se zbavit Sypavky

Co na Sypavku?
V případě chronického (každoročního) výskytu choroby se postřiky aplikují již od konce května. K aplikaci je možné použít přípravek Proti rzím a skvrnitostem (Ortiva) (maximálně třikrát za sezónu). K postřiku je vhodné použít smáčedlo (Silwet Star). Smáčedlo zabezpečuje lepší uchycení tekutiny na hladkém jehličí.Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí. Chemické ošetření spočívá v postřiku fungicidy (sypavka je houba!), jako jsou například Kuprikol 250 SC, Novozir MN 80 New nebo Dithane DG Neotec.V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.

Jak zalévat borovice : Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Co proti Sypavce

Na ochranu proti sypavce se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října. Teplý průběh počasí posledních let ovšem posunuje počátek postřiku již do poloviny června. Vhodné jsou například fungicidy Dithane nebo Champion.

Co napadá smrk : Stromy napadl přemnožený škůdce, a to mšice smrková (Elatobium abietinum). Nepoškozené (nebo jen lehce napadené stromy) lze ošetřit postřikem. Odborníci se přiklánějí k tomu, že se tím úhyn stromu pouze oddálí. Postřikem lze hlavně ochránit smrky, které ještě napadené nejsou.

Napadení škůdci, houbová choroba, nedostatek živin, nedostatek vody, nesprávně zvolené stanoviště nebo nízká teplota. To mohou být důvody hnědnutí jehličnanů.

V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.Vlastnosti

Stanoviště Slunné.
Nároky na půdu Velmi tolerantní, jakákoliv propustná půda, jen ne silně vápenitá.
Údržba Pravidelně hnojíme běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny (sezónní a podzimní hnojení), případně provádíme postřik proti škůdcům a chorobám.
Mrazuvzdornost USDA zóna 3 (-40 °C).

25. 11. 2014

Aplikujte zálivkou ke kořenům.

  1. Při výsadbě – aplikujte zálivkou přímo ke kořenům dřevin (aplikace po výsadbě přímo do jámy).
  2. Stávající dřeviny – aplikujte zálivkou 3x za vegetaci, tj. 1x na jaře (březen – duben), 1x v létě (červen), 1x na podzim před zámrzem (např. říjen).

Proč opadává smrk : Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Proč uschne smrk : Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Jak zachranit smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Napadení škůdci, houbová choroba, nedostatek živin, nedostatek vody, nesprávně zvolené stanoviště nebo nízká teplota. To mohou být důvody hnědnutí jehličnanů.Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Jak omladit starý strom : Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.