Antwort Co na zvětšenou slezinu? Weitere Antworten – Jak se leci Zvetsena slezina

Co na zvětšenou slezinu?
Nadměrná aktivita sleziny

Stává se to zejména za takových okolností, kdy je slezina již předem z nějakého důvodu zvětšena. Příkladem takového stavu mohou být lymfomy nebo zvětšení sleziny při přetlaku ve vrátnicové žíle v důsledku onemocnění jater. Také v těchto případech je nutné slezinu odejmout.Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením. Celkově odlehčete jídelníček a můžete se zaměřit i na očistu jater a žlučníku.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  • poruchami trávení
  • častým nočním močením.
  • může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  • brnění v končetinách.
  • opary, afty.
  • bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  • poruchy krvetvorby.
  • nevolnost, pocit těžkého žaludku.

Co na zklidnění slinivky : Dodržujte dostatečný pitný režim. Vhodná je voda, Bílinská kyselka či čaje (smetánka, měsíček, čekanka, vyhněte se naopak silnému černému a zelenému čaji). Slinivce můžete ulevit nahrazujícími trávicí enzymy (Kreon 25.000 i 40.000, Panzytrat 25.000, Pangrol 20.000, Panzynorm Forte-N, Pancreolan…).

Proč je zvětšená slezina

Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.

Co škodí slezině : Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Jak poznat zánět slinivky břišní Nejčastějším ukazatelem je výrazná bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Doprovází ji nevolnost i zvracení. Při těžší formě dochází k rozvoji šokového stavu se zvýšenou srdeční frekvencí, horečkou až ztrátou vědomí.

Bylinný čaj obsahující měsíček lékařský, který správné fungování slinivky podporuje květ měsíčku lékařského. Ke správnému trávení napomáhá kořen pampelišky, nať řepíku a kůra konduranga. Trávicí trakt podporuje i květ smilu.

Co vadi slezině

Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.Intravenózní výživa poskytne slinivce prostor k určitému „odpočinku“ od produkce enzymů a i kontrola bolesti je v nemocnici snazší. Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět.Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Co vadi Slezine : Funkce sleziny

Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál.

Co nejíst při zánětu slinivky : Lidé s chronickým zánětem slinivky by neměli jíst celozrnné pečivo. Z příloh jsou také rizikové bramborové knedlíky. Zapovězený je alkohol. Někomu může vadit káva.

Co vytáhne zánět

Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

A dodává, že slinivka břišní, jak již sám název napovídá, slouží vlastně k produkci břišních slin, tedy enzymů štěpících prvky potravin. Alkohol: Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět.Zpravidla jsou špatně tolerovány obecně nadýmavé druhy zeleniny, jako je cibule, česnek, paprika apod., a také potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou, jako jsou luštěniny a celá zrna. Tekutiny je nutné přijímat v dostatečném množství mezi jídly, minimálně 1,5 l/den, nejsou-li přítomné jiné komplikace.

Jak se projevuje Oslabená slezina : Podle ní slezina umožňuje získávat energii ze stravy, a pokud je poškozená, projevuje se to únavou, nedostatkem energie a přejídáním. Může za to narušený metabolismus jedince a pak také hormonální nerovnováha.