Antwort Co nebo kdo je keratokonus? Weitere Antworten – Jak se léčí keratokonus

Co nebo kdo je keratokonus?
Keratokonus nelze zcela vyléčit, ale lze onemocnění úspěšně pozastavit a stabilizovat. Je většinou obtížně korigovatelný brýlemi, někdy mohou pomoci tvrdé kontaktní čočky. Dříve bývala jediným řešením transplantace oční rohovky. Dnes lze transplantaci oddálit metodou Corneal Cross-linking (CXL, CCL).Keratokonus je onemocnění rohovky, při kterém se její obvyklý tvar kulového vrchlíku v určité oblasti kuželovitě vyklene, což poškodí vidění. Progrese onemocnění závisí na věku pacienta a délce trvání. Čím dřívější je začátek, tím rychlejší je vývoj onemocnění. Keratokonus postihuje často obě oči, většinou asymetricky.Jenom pro představu, jedná se o operaci relativně drahou, cena celého zákroku, včetně rohovky, se pohybuje kolem 50 000 Kč.

Jak dlouho se hojí rohovka : Po operaci je na závěr aplikována léčebná kontaktní čočka která chrání povrch hojící se rohovky po dobu 3-4 dnů. V průběhu několika dní po PRK vrstva epitelu spontánně regeneruje a dokonale obnoví hladký a lesklý povrch oční rohovky.

Jak vznika keratokonus

Keratokonus je onemocnění, kdy se rohovka postupně ztenčuje a vyklenuje. Způsobuje tak zvyšování dioptrií a vznik nepravidelného astigmatismu a následně pokles vidění. K podrobnému vyšetření a určení stupně keratokonu je potřeba provést keratotopografii rohovky nebo vyšetření na Pentacamu.

Jak poznat keratokonus : Příznaky keratokonu

Jak keratokonus postupuje, jeho hlavním příznakem se stane rozmazané vidění, vyvolat může také krátkozrakost. Jasná světla mohou být nepříjemná, protože nerovnoměrně tvarovaná rohovka propouští do oka příliš mnoho světla, paradoxně ale dalším z projevů může být i zhoršené vidění v noci.

Po čtyřicítce dochází ke snižování schopnosti oční čočky akomodovat (zaostřovat). Přichází tedy potřeba nosit brýle na blízko. To ovlivňuje i vhodnost laserových metod pro korekci dioptrií. Proto je laserová operace očí doporučována jen do 45 let.

Při škrábnutí do oka vyhledejte očního lékaře.

Většina těchto poranění bývá drobných a zahojí se sama během několika dnů. Lékař může na ošetření poškrábané rohovky předepsat antibiotické oční kapky nebo mast nebo doporučit použití očních kapek se steroidy k potlačení zánětu a snížení rizika zjizvení.

Jak poznat poleptání oka

Mezi příznaky poleptání oka patří výrazné zarudnutí oka, otok, řezání, zhoršené vidění a bolestivost.Tento zákrok se většinou provádí v lokální anestezii. U trhliny sítnice se k řešení někdy dá využít i terapie laserem či terapie mrazem (kryoterapie). Při odchlípení sítnice lékař pravděpodobně odstraní sklivec z oční bulvy (vitrektomie) a nahradí jej plynem nebo silikonovým olejem.Při škrábnutí do oka vyhledejte očního lékaře.

Lékař může na ošetření poškrábané rohovky předepsat antibiotické oční kapky nebo mast nebo doporučit použití očních kapek se steroidy k potlačení zánětu a snížení rizika zjizvení. Nejlepší způsob, jak se ke škrábnutí do oka postavit, je vůbec nedopustit, aby k němu došlo.

Kolik stojí laserová operace

Zákrok Cena/oko Měsíční splátka
NeoSMILE PRO® 32.000 Cena/oko: 26.700 Kč** Splátka: 1.808 Kč*
NeoLASIK HD® 26.700 Cena/oko: 23.700 Kč** Splátka: 1.558 Kč*
PRK/LASEK Cena/oko: 18.700 Kč Splátka: 1.142 Kč*
6D laser Cena/oko: Zdarma Splátka: –

Co se nesmi po operaci očí : Jaká jsou omezení po laserovém refrakčním zákroku Po zákroku se musíte měsíc vyhnout koupání v bazénu, moři a návštěvě sauny. Líčení a mnutí očí je nutné zcela omezit v prvních dvou týdnech a dále dle pokynů lékaře při kontrolních vyšetřeních.

Jak dlouho se regeneruje oko : Rohovka je vůbec nejcitlivější tkání v lidském těle. Její poranění je velice bolestivé. Podle rozsahu a stupně poškození se dá odhadnout i doba hojení. Běžná doba je 3-7 dnů, když je oko v klidu.

Co dělat když se píchnu do oka

Doporučuje se postižené oko důkladně vypláchnout tekoucí vodou po dobu několika minut. V případě silné bolesti je možné podat léky proti bolesti a navštívit oftalmologa. Měli bychom se vyhnout mnutí, mohlo by totiž způsobit mechanické poškození povrchu oka.

První pomoc při popáleninách

Začněte popálené místo chladit mírným proudem tekoucí studené vody, ponořením do vody nebo obklady. Chlaďte alespoň 20 minut, nebo dokud nepřijede záchranná služba. U rozsáhlých popálenin chlaďte nejcitlivější místa (obličej, krk, ruce).Poleptání oka

Vyplachujte po dobu 15 minut proudem vody (z vodovodu nebo balenou) a poté opět vyhledejte lékařskou pomoc. Pro záchranu oka a omezení trvalých následků je však nejdůležitější okamžitý výplach. Na nic tedy nečekejte a vyplachujte hned a co nejvíce.

Jak vznikají Zákalky : Jsou způsobeny změnami tvaru sklivce uvnitř oční bulvy. Shluky tekutiny zvané zákalky vrhají stíny na sítnici (což je vrstva buněk v zadní části oční bulvy – více si o tom můžete přečíst v článku Jak funguje oko). Můžeme pak vidět tečky, vlákna nebo klikaté čáry plovoucí v zorném poli.