Antwort Co Nedelat s hulkami? Weitere Antworten – Jak drzet jidelni hůlky

Co Nedelat s hulkami?
Spodní hůlku vložte mezi palec a ukazováček, přičemž je opřena o spodní část kloubu palce. Důležité je to, že tato spodní hůlka se během konzumace jídla nehýbe. Druhá, horní jídelní hůlka, je pohybující se a drží se v podstatě stejně jako tužka. Konce obou hůlek by pak měly být souběžně ve stejné rovině.Hůlky nepřekřižujte ani je nezapichujte do misky s rýží – to se považuje za vysoce neslušné. Pokud jste dojedli nebo potřebujete hůlky odložit, jednoduše je položte na okraj misky nebo na stůl vedle misky. Úcta k mrtvým je v asijských kulturách obecně velice silná, nejinak je tomu i ve Vietnamu.U japonských pokrmů se hůlky používají při nabírání kousků syrové ryby (sashimi) a rýže. Misku s rýží můžete zvednout a podržet si blíže k ústům. Sushi je možné jíst – pro někoho možná překvapivě – i rukama, rolky se ale vždy konzumuje vcelku.

Jak se pokladaji hůlky : Na nabírání jídla používáme pouze pohyblivou, horní, hůlku. Pohyblivou (vrchní) hůlku umístíme mezi palec, ukazováček a prostředníček. Nepohyblivou (spodní) hůlku pak položíme mezi palec a prsteníkovou hranu. Hůlky držíme tak, aby byly jak špičky, tak tlustší konce stejně dlouhé.

Jak drzet asijske hůlky

Spodní hůlka je nepohyblivá, pomocí horní pohyblivé hůlky se k ní jídlo silně přitiskne. Horní hůlka by měla být umístěna mezi palcem, ukazováčkem a prostředníkem. Občas se jako pomůcka používá způsob držení tužky. Spodní hůlka je položena mezi palcem a prsteníkovou hranou.

Jak jíst velke sushi : Jezte ho tedy mezi jednotlivými sousty. Sushi se jí za pomocí hůlek či rukou, nikdy ne příborem. Pokud se vám zdá, že jste při používání hůlek nemotorní, nikdo se na vás nebude dívat přes prsty, když budete jíst rukama, v Japonsku je to zcela běžné. Nikdy však pokrm nenapichujte na hůlky, je to nezdvořilé.

Mnoho restaurací poskytuje jednorázové hůlky. V takovém případě byste měli hůlky po jídle odložit zpět do papírového obalu nebo je položit na ubrousek. Pokud jste dostali opakovaně použitelné hůlky, můžete je po jídle položit na talíř – nebo na držák na hůlky, pokud je k dispozici.

Nejčastěji se coby riziková potravina zmiňuje rýže. Teoreticky se v syrové rýži může nacházet bakterie Bacillus cereus, která dokáže částečně přežít i teplotu varu. Lidské zdraví ohrožují toxiny, které Bacillus cereus uvolňuje do okolí. Odolávají vysokým teplotám a následné ohřátí rýže je nezlikviduje.

Proč se má proplachovat rýže

Vaření přílohové rýže má několik důležitých zásad: Rýži je nutné před vařením propláchnout studenou vodou. Proplachujeme tak dlouho, až začne odtékat čirá voda. Tím se vyplaví škrob, který by jinak zakalil vodu a slepil rýži.Používání jídelních hůlek bylo vyvinuto asi před 5 000 lety v Číně. Bylo to nejspíše v době, kdy se jídlo vařilo ve velkých hrncích nebo kotlích. Nedočkavci si ulomili větvičku, kterou si jídlo z kotle vybírali. Později přišli na to, že dvěma větvičkami to jde pohodlněji, a tak vznikly jídelní hůlky.Pokud chcete konzumovat sushi hůlkami, vždy byste je měli pevně uchopit a do sójové omáčky je namáčet stranou s rybou (nikoliv rýží, která se může rozmočit a sushi se tak snáz rozpadne). Sushi zásadně konzumujte celé jako jednohubku.

Ryby dodají vašemu tělu kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které si člověk sám nevyrobí. Tyto zdravé tuky podporují správnou činnost srdce, čímž snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Navíc mají pozitivní vliv na činnost mozku a zraku. V sushi nejčastěji narazíte na lososa a tuňáka.

Jak poznat dobře sushi : Nezapomeňte si k sushi přivonět. Nemělo by být příliš cítit rybinou (i v případě, že se sushi podává s lososem/tuňákem) a nemělo by zapáchat. Řasa nori voní vždy mořem a ani vůně rýžového octa by neměla být moc výrazná, což může být způsobeno i špatným poměrem rýže a rýžového rozvaru.

Kde jedí rukama : V Indonésii se jí rukama. Jí se hodně, rychle a bez řečí. Ušpinit si nejen prsty, ale celé dlaně, je pro Indonésany požitek, který zkrátka k dobrému stolování patří.

Co dělat po jídle

„Po velkém jídle je dobré počkat se cvičením alespoň tři hodiny. Ke správnému trávení využívá organismus krev staženou ze svalů. Zvýšená aktivita však rozproudí krev v těle a zamezí tím vstřebávání živin.

Rýže může někdy obsahovat bakterie Bacillus cereus, které při vhodných podmínkách mohou i po uvaření začít růst a produkovat toxiny, které pak způsobí otravu. Otrava se projevuje zhruba půl hodiny až 16 hodin po zkonzumování daného jídla nevolností, zvracením a průjmem.Avšak málokdo ví, že rýže může být druhý den po uvaření škodlivá pro zdraví, pokud není správně uchována a zpracována. Tato skutečnost souvisí s přítomností bakterie Bacillus cereus, která může způsobit potravinovou otravu. Bacillus cereus je běžně se vyskytující bakterie, která může přežít i při vaření rýže.

Proč se dává do rýže cibule : Chuť můžete doladit cibulí, slaninou nebo kari

Pokud byste rýži chtěli ještě trochu chuťově „vytunit“, můžete k ní před začátkem vaření přidat malou oloupanou cibuli, do které zapícháte pár hřebíčků. Cibuli po uvaření vyhoďte, svůj účel splnila přidáním chuti.