Antwort Co nedělat před vyšetřením psa? Weitere Antworten – Jaká má být hodnota PSA

Co nedělat před vyšetřením psa?
PSA (prostatický specifický antigen)

PSA (µg/L)
Normální hodnoty 0-4
Hraniční hodnoty 4-10
Patologické hodnoty > 10

Příprava pacienta

Před výkonem, odběrem vzorků z prostaty je nutné vyprázdnit konečník. Večer před vyšetřením zavedete do konečníku 1-2 glycerínové čípky (volně k zakoupení v lékárně). V den vyšetření ráno opět použít 1 glycerínový čípek. Nepoužívejte prosím žádná projímadla.14 hodin před odběrem

  • vynechejte jídla s obsahem tuku.
  • zdržte se pití alkoholu.
  • pijte dostatečné množství nealkoholických tekutin, až 3 litry za den.
  • dbejte na dostatečný odpočinek – nevystavujte se zvýšené fyzické námaze (sport, sauna)

Co znamená zvýšené PSA : Zvýšení PSA o více než 0,75 µg/l ročně ve třech po sobě jdoucích vyšetřeních znamená 90% pravděpodobnost karcinomu prostaty. Hladiny PSA nad 30 µg/l mohou signalizovat i vzdálenější metastázy.

Jak rychle roste nádor prostaty

Bohužel problém spočívá v tom, že v počáteční fázi onemocnění se neprojevují žádné příznaky. Ty se začnou objevovat, až když je nádor pokročilý a prorůstá mimo prostatu, nebo dokonce vytvoří metastázy. „Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života.

Jak snížit hladinu PSA v krvi : Jak snížit PSA v krvi Na problémy s prostatou dobře pomáhají přírodní doplňky stravy na prostatu, které obsahují lykopen, slivoň africkou, vrbovku malokvětou, kopřivu dvoudomou a saw palmetto. Lykopen je červené barvivo, které se nachází například v rajčatech, a které dovede snížit riziko vzniku rakoviny prostaty.

Na odběr se dostavte nalačno, jíst byste neměli zhruba 12 hodin před odběrem. Večer před odběrem vynechte tučná jídla a alkohol. Pokud užíváte léky: Pravidelně a dlouhodobě užívané léky nahlaste před odběrem sestře.

Patří mezi ně:

  • časté a naléhavé nucení na močení (močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči), močení v noci.
  • obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout.
  • slabý a pomalý proud při močení
  • bolestivé, namáhavé nebo přerušované močení

Co nejíst a nepít před odběrem krve

14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.Příliš tučná, vydatná nebo sladká zase s výsledky vyšetření nevhodně zamává. Pozor na večerní pití alkoholu, může zkreslit výsledky, zvláště pokud jde o měření hladiny cukru v krvi. Před odběrem je ideálním pitím voda, klidně bublinková, nikoli sladké limonády a podobně.pomocné odvozené hodnoty PSA patří poměr volného a vázaného PSA. Poměr nad 25% se považuje za normální, poměr pod 10-15% za vysoce podezřelý. Hodnota PSA je také závislá na věku a velikosti prostaty, proto pro každého individuálního muže existuje mírně odlišná „normální“ hladina PSA.

Jaké jsou příznaky karcinomu prostaty Hlavní příznaky: potřeba nočního močení, • časté nucení na močení, • slabý proud moči, • obtížný začátek močení, • zdlouhavé močení, • přerušované močení, • nechtěný únik moči, • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře, • krev v moči (hematurie), • krev v ejakulátu (hemospermie) .

Jak zastavit růst prostaty : Pokud je potřeba léčba, jsou využívána šetrnější léčiva, působící především na zvětšenou prostatickou tkáň. Volbou jsou alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa-reduktázy, případně jejich kombinace. Léky je možné užívat dlouhodobě a jsou velmi dobře snášeny.

Jak predchazet prostatě : Důležité je dodržovat režimová opatření, která mají zabránit překrvení prostaty. Doporučuje se zejména pravidelně vyprazdňovat močový měchýř, omezit kořeněná jídla a alkohol, zejména větší množství piva. Dále se doporučuje mít pravidelnou stolici a předcházet zácpě a případně zánětu hemoroidů.

Co dělat a nedělat Před odběrem krve

Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla. Po dobu lačnění se nedoporučuje kouřit a požívat alkoholické nápoje.

Při potížích s prostatou se doporučuje vyhýbat se tabáku, alkoholickým nápojům, kofeinu, kořeněným a konzervovaným jídlům. Omezit byste měli také konzumaci masa, mléčných výrobků a cukru. Strava by měla být bohatá na čerstvou zeleninu a vlákninu, vitamín E, B, zinek, Omega 3 esenciální masté kyseliny a lněné semínko.Odběr krve

Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno. Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.

Co jíst večer před odběrem krve : 14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.