Antwort Co nedělat po odběru krve? Weitere Antworten – Co jíst a pít po odběru krve

Co nedělat po odběru krve?
Doporučujeme dostatečný příjem tekutin 1,5–2 litry (čaj, káva, ovocné šťávy, džusy, minerálky). Je vhodné konzumovat ovoce,zeleninu, netučné pečivo, marmelády, med, těstoviny bez tučného dresingu, maso libové vařené, brambory vařené, to vše bez omastku.Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin).Modřina mi už zmizela a nemám tam ani žádnou bouličku, ale stále mě bolí místo vpichu a pokračuje dolů až k zápěstí. Po posledním odběru je to už týden. Dobrý den, pokud se bolest objevuje ještě týden po odběru, pro klid duše doporučuji návštěvu lékaře, který ruku zkontroluje.

Kdy nejít na odběr krve : Pokyny pro pacienta – příprava na odběr krve

Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.

Co se dá zjistit z krve

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Kolik se platí za odběr krve : Platit za darování krve je v ČR zakázáno. Oficiálně centra poskytují tzv. finanční náhradu, která je v České republice cca 500 až 1 000 Kč (vyšší náhrada je v soukromých centrech).

Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). Možné zdravotní komplikace po odběru: Mezi nejčastější komplikace patří hematom (modřina) v místě vpichu, někdy pocit na omdlení až kolapsový stav způsobený poklesem krevního tlaku.

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Jak se chovat po Odberech krve

Po odběru si tiskněte místo vpichu tlakem na natažené paži minimálně po dobu 15 minut po odběru. Po tuto dobu setrvejte v klidu v čekárně. Nezatěžujte horní končetinu, kde byl proveden odběr – nenoste a nezdvihejte těžší břemena (tašky, děti, apod.) nejlépe po dobu 24 hodin po odběru.Minimálně 10 minut si poseďte na recepci, aby se Vám srovnal tlak. 30 minut po odběru se vyvarujte dlouhého řízení či jízdy na kole. Nechte obvaz na ruce minimálně 2 hodiny (během této doby by se měla ranka zatáhnout a místo by nemělo krvácet).Vynechejte cvičení a posilování paží a rukou. Končetinou, kde byl proveden odběr, se neopírejte o hole či chodítko, apod. V případě, že máte nastavenou léčbu "ředěním krve" (např. warfarin) ponechte tlakový obvaz na místě vpichu několik hodin.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Co lze vycist z krevního obrazu : Výsledky vyšetření krevního obrazu vám poskytnou informace o počtu a také velikosti červených a bílých krvinek, krevních destiček a množství hemoglobinu v krvi.

Co se zjistuje z krve na preventivní prohlidce : Prohlídka probíhá přímo v ordinaci praktického lékaře a zahrnuje několik částí: Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích.

Kolik stojí 1l krve

Vepřová krev mražená 1l

Výrobce: Radev, s. r. o.
Cena s DPH : 30,00 CZK
DPH: 12 %
Dostupnost: Skladem


většinou se jedná o běžný stav po tomto zákroku. Postižené místo chlaďte pomocí gelového polštářku. Pro rychlejší vstřebání modřiny aplikujte Lioton. Pokud by potíže přetrvávaly ještě 3 dny po odběru, či by se Vaše potíže horšily, kontaktujte lékaře.Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.

Kdy nejít na plazmu : Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.