Antwort Co Nejist na slezinu? Weitere Antworten – Co oslabuje slezinu

Co Nejist na slezinu?
Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu. Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček. Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.

Co poškozuje slezinu : Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.

Proč bolí slezina

Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.

Jak bolí zvětšená slezina : U některých chorob je přítomna několikanásobně zvětšená slezina, která tlačí na okolní orgány, zejména na žaludek a ostatní orgány zažívacího traktu. V tomto případě mívá nemocný nepříjemné tlakové pocity v levé horní polovině břicha a zpravidla hubne.

Smetanka lékařská se pyšní antioxidačními účinky a podporuje nejen slezinu, ale i játra a žaludek a žlučník. Konec prázdnin nám připomněl, že se blíží podzim. Přírodní léčitelství tyto cykly odjakživa ctí – například tradiční čínská medicína doporučuje v tomto období zaměřit pozornost na slezinu a slinivku.

Spolu se svým povrchovým párovým orgánem (žaludek) pomáhá řídit proces trávení. Na rozdíl od žaludku ale rozkládá potravu a tekutiny tak, že část z nich přeměňuje na jemné, vyživující esence, které v sobě absorbuje a roznáší do celého těla. Tato esence doplňuje a obnovuje krev (proto je slezina orgánem krvetvorby).

Jak a kde bolí slezina

Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.Při mononukleóze často dochází ke zvětšení jater a sleziny a jednou z nejzávažnějších komplikací je prasknutí sleziny, které se projevuje velmi silnou bolestí v levém nadbřišku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

K poškození slinivky a následnému zánětu tedy vede nadměrný příjem tučného jídla nebo koncentrovaného alkoholu (který aktivuje nadměrnou sekreci trávících enzymů, které se pak ještě ve slinivce aktivují); natrávení tkáně slinivky vlastními enzymy po předchozím poškození orgánu např.

Jak poznám že mě bolí slezina : Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy. brnění v končetinách. opary, afty. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.

Co zpusobuje Zvetsenou slezinu : Zvětšení sleziny

Děje se tak při stavech, které se nazývají hemolytické anémie. Ke zvětšení sleziny mohou vést také jiné krevní choroby – patří k nim některé druhy leukémií. Někdy se slezina při chronických leukémiích zvětší natolik, že dosahuje z levého horního rohu břišní dutiny až do jejího pravého dolního rohu.

Jak se pozná zánět sleziny

Příznaky tedy bývají poměrně různorodé:

  • Pocity plnosti žaludku, potíže se zažíváním, a to jak nechutenství, tak naopak nutkavé přejídání, mohou se vyskytovat i průjmy, nadýmání, hubnutí
  • Snížená imunita.
  • Dechové potíže.
  • Pocit těžkých nohou.
  • Poruchy krvetvorby (zejména v oblasti červených krvinek).


Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy. brnění v končetinách. opary, afty. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  1. poruchami trávení
  2. častým nočním močením.
  3. může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  4. brnění v končetinách.
  5. opary, afty.
  6. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  7. poruchy krvetvorby.
  8. nevolnost, pocit těžkého žaludku.

Co způsobuje bolest sleziny : Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.