Antwort Co nejíst při Divertikulitidě? Weitere Antworten – Jak se zbavit divertiklu

Co nejíst při Divertikulitidě?
Nekomplikovaná divertikulóza (pouze výchlipky) nevyvolávající žádné příznaky nevyžaduje léčbu. Vhodná je však strava s vysokým obsahem zbytků, zejména vlákniny (např. vločky ovesné a zejména pšeničné, lněné semínko apod.). Důležitý je dostatečný příjem tekutin a dostatek pohybu.Léčba divertikulózy se zaměřuje na zmírnění symptomů a prevenci komplikací. Pokud nezpůsobuje žádné příznaky, pak se pouze doporučuje vyvážená strava s dostatkem vlákniny, jež pomáhá udržet stolici měkkou a snížit tlak v tlustém střevě. Potraviny bohaté na vlákninu jsou zejména ovoce, zelenina a celozrnné produkty.Léčba onemocnění divertikulitida

Obtíže obvykle odezní během několika dní.

Co znamená Divertikulóza Sigmatu : Výchlipky se tvoří hlavně na strukturálně slabších místech střeva. Nejčastěji je postižené sigma (esovitá klička), což je část tlustého střeva v levém podbřišku. Divertikly se kromě toho tvoří i jinde, například v místech vstupu cév do střevní stěny. Většinou však nezpůsobují žádné zdravotní nesnáze.

Co způsobují divertikly

Zánět je nejspíše způsoben bakteriemi, které se do divertiklu dostaly ze střeva. Situaci zhoršuje nedostatek vlákniny ve stravě, který způsobuje zácpu (obstipaci) a zvýšenou tuhost stolice, nebo tzv. obrna střeva, které pak neposouvá stolici. Oba tyto faktory způsobují vzrůst tlaku v trávicí trubici.

Jak obnovit peristaltiku střev : základem terapie je dodržování režimových opatření, která jsou založena především na udrženi či zvýšení fyzické aktivity, dostatečný příjem tekutin a zvýšený příjem vlákniny (20–35 g/den). Obecně je doporučen příjem 2–3 litrů tekutin denně.

Léčba divertikulózy a divertikulitídy

Může být konzervativní nebo v akutních případech chirurgická.

Změny stravy při zánětech střev

  • Tučná, smažená a těžká jídla.
  • Potraviny, které zvyšují množství stolice: Čerstvé ovoce a zelenina, sušené švestky, obecně potraviny s velkým množstvím nestravitelné vlákniny.
  • Kofeinové nápoje: Mohou způsobovat průjem a další střevní potíže.

Co způsobuje divertikulitida

Zánět je nejspíše způsoben bakteriemi, které se do divertiklu dostaly ze střeva. Situaci zhoršuje nedostatek vlákniny ve stravě, který způsobuje zácpu (obstipaci) a zvýšenou tuhost stolice, nebo tzv. obrna střeva, které pak neposouvá stolici. Oba tyto faktory způsobují vzrůst tlaku v trávicí trubici.Nízkotučné zdroje bílkovin: Libové maso, drůbež, králičí, ryby bez kůže. Přílohy: Brambory a vše z nich, těstoviny, rýže. Bílé pečivo: Méně dráždí střeva než celozrnné varianty. Nenadýmavá zelenina: Mrkev, celer, špenát, petržel, oloupaná rajčata.Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně

  • Kvašená zelenina.
  • Miso pasta.
  • Rostlinný kefír.
  • Tibi krystaly.
  • Rostlinné jogurty.
  • Rostlinný sýr.
  • Kombucha.
  • Rejuvelac.

Co vytahuje zánět z těla : Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Co snižuje zánět v těle : Čerstvá zelenina a ovoce

Barevná zelenina a ovoce, například švestky, fazole, borůvky, kapusta, jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, což pomáhá snižovat zánět.

Co je akutní divertikulitida

Divertikly jsou slepé výchlipky stěny trávicí trubice, nejčastěji se vyskytují v oblasti colon descendens a sigmoideum, divertikly v této oblasti bývají získané a nepravé. Akutní divertikulitida je komplikace divertikulózy. Vzniká retencí obsahu v divertiklu, dochází k ischemii a rozvoji zánětu.

V případě problémů se zácpou se obecně doporučuje zvýšit příjem vlákniny, tekutin a více se hýbat. Je potřeba změnit životní styl, ale nečekejte výsledky ihned. Účinky na zácpu se většinou projeví až po určitém čase.změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.

Které potraviny dráždí střeva : tuky (sádlo, škvarky, šlehačka, máslové krémy, tučné sýry a jogurty) nadýmavé a kynuté potraviny (droždí, kynuté těsto, luštěniny, zelí, kapusta, květák, houby apod.) potraviny s kůrkou, slupkou, zrníčky a vlákninou (celozrnné pečivo, čerstvé ovoce a zelenina)