Antwort Co nemají rádi moly? Weitere Antworten – Co nesnáší moly
Šatní moli mají rádi zatuchlá, zaprášená tmavá místa.
Nesnášejí světlo a svěží vůni. Požírají přírodní oděvní materiály nebo umělé materiály s příměsí vlny, jako jsou koberce. Nejdražší materiály jsou jejich nejoblíbenější: vlna, bavlna, kašmír, kožešina, kůže, peří. Požírají vše, co obsahuje keratin.Z babských doporučení můžete vyzkoušet jablečný ocet nebo pivo, které nalijete do lahve s úzkým hrdlem. Moli tam nalezou, přilákáni libou vůní, a zpátky se už nedostanou. Pokud nic nepomůže a problém s moly vám přeroste přes hlavu, bude potřeba zavolat deratizéra.Proti molům dobře fungují i bylinky. Prověřeným a tradičním pomocníkem je voňavá levandule. Pomůže pověsit sáček naplněný sušenou levandulí do šatníku. Koupit si můžete i Voňka levandule osvěžovač vzduchu (koupit v e-shopu), který jemně provoní malé prostory, jako jsou například právě skříň, šatna nebo spižírna.
Co pomaha na Satni moly : Odpuzovače molů: slouží k odehnání molů, aniž by je fyzicky zabíjely. Přírodní odpuzovače molů zahrnují cedrové dřevo, levanduli nebo rozmarýn, které mohou být umístěny ve skříních nebo mezi oblečením. Proti šatním molům můžete použít kroužky z cedrového dřeva, nebo háček proti molům s vůní levandule.
Co přitahuje moly
Larvy šatního mola (více o molu šatním čtěte zde) se nejčastěji pouštějí do přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, kožešina nebo peří, a přitahuje je také pot a zbytky kůže. Daří se jim ve vlhku, ve tmě a při pokojové teplotě, zato klid k rozmnožování jim naruší především pravidelný úklid.
Co smrdí molům : K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule.
Molům nevoní ani sušený pelyněk či hřebíček. Odradíte je také lístky bobkového listu, které můžete vložit přímo do mouky nebo strouhanky. Na poličky ve spíži rozmístěte kuličky pepře. Použít lze i smíšený ocet, vodu a trochu kyseliny citrónové.
Zbavte se suchých potravin
Má-li v sobě dírky, je napadený. Pakliže jsou obaly neporušeny, uložte je na 4 dny do mrazáku, aby vajíčka zemřela. Pakliže moly, pavučinky či larvy někde najdete, zboží nekompromisně vyhoďte a odpadkový koš rovnou vyneste. Jinak riskujete, že se moli z odpadků dostanou a rozšíří se dál.
Co dát do skříně proti molům
Stejně tak nepříjemné jsou molům i další aromatické bylinky, jako například rozmarýn, bobkový list, skořice, hřebíček či pomerančová kůra – opět je stačí dát do plátěných pytlíčků a rozvěsit ve skříni.Námi zmiňovaný mol šatní je veliký zhruba 4 až 8 milimetrů a vyznačuje se lesklými stříbrnými křídly. Do skříně se vám většinou dostane tak, že přiletí z venku nebo si jej donesete s sebou v oblečení, pokud jste jej měli uskladněné někde, kde už se moli vyskytovali.Jak bojovat proti molům v bytě
Místa, kde jste našli larvy molů nebo jejich výkaly a pavučinky, vysajte a důkladně umyjte. Vyčistěte všechny skříně a šuplíky, zaměřte se především na skuliny a štěrbiny. Pokud jde o šatní moly, všechno oblečení (co se dá) vyperte při vyšší teplotě a nechte vyschnout.
Potravinoví moli se nejčastěji schovávají v mouce, cereáliích, rýži a dalších obilovinách a luštěninách. Samozřejmostí je ale prohledat veškeré potraviny a především místa ve skříních a spížích a jejich rozích.
Co chutna molům : Mol potravinový – zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)
Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli.
Jak se branit molům : Do skříně ukládat jen suché oděvy. Používat preventivní prostředky proti molům, např. voňavé sáčky. Když už jsou moli ve skříni, je třeba oděvy protřepat a okartáčovat, vyprat je v co nejvyšší teplotě (pokud možno 60 °C) a vyžehlit.
Jak zjistit kde jsou moli
Potravinoví moli naopak preferují místa, kde jsou skladovány potraviny, jako jsou spíže a komory. Najdete je často v obilninách, moukách, sušenkách, rýži a jiných skladovaných potravinách, kde jejich přítomnost můžete odhalit díky drobným červům a létajícím dospělým jedincům.
Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule. Babičky dávaly do spíží novinový papír, protože zjistily, že moli nesnášejí vůni tiskařské černi. Vyzkoušet můžete i obyčejnou kostku mýdla.