Antwort Co nemuzu před odberem krve? Weitere Antworten – Co se nesmí před odběrem krve
Pokyny pro pacienta – příprava na odběr krve
Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla.POKYNY K ODBĚRU KRVE:
- 1 den před odběrem. Nezkonzumujte tučná a příliš sladká jídla. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži.
- 12 hodin před odběrem. Nejezte, pijte pouze vodu. K večeři jen lehké, stravitelné jídlo.
- 1 den před odběrem. Nezkonzumujte tučná a příliš sladká jídla. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži.
Na odběr se dostavte nalačno, jíst byste neměli zhruba 12 hodin před odběrem. Večer před odběrem vynechte tučná jídla a alkohol. Ráno před odběrem nekuřte, vypijte dostatečné množství vody (1/4 litru vody nebo neslazeného čaje).
Jak dite pripravit na odběr krve : Na odběr přijďte co nejčasněji a na lačno. Můžete se poté společně odměnit dobrou snídaní. Krev se bude lépe a rychleji odebírat, když se dítě před odběrem napije vody či neslazeného čaje. Ideální dávka je 0,25 litru.
Co nedělat před odběry
14 hodin před odběrem
- vynechejte jídla s obsahem tuku.
- zdržte se pití alkoholu.
- pijte dostatečné množství nealkoholických tekutin, až 3 litry za den.
- dbejte na dostatečný odpočinek – nevystavujte se zvýšené fyzické námaze (sport, sauna)
Co nejíst a nepít před odběrem krve : 14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.
při odběru krve mezi 7:00 – 8:30 hod. ranní, má být poslední jídlo v den před odběrem mezi 17:00 – 19.00 hodinou). Pacient nemá být dehydratován(tj.
Povoleny jsou neslazené a nealkoholické tekutiny(voda, hořký čaj, minerálka). 2 dny před odběrem krve má být úplně vynechán alkohol(i pivo!), jelikož nadměrné pití alkoholických nápojů může nepříznivě ovlivňovat, resp. zvyšovat např. krevní lipidy.
Co muze ovlivnit krevni testy
Odběr krve
Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno. Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.Večeře by měla být přiměřená, spíše lehká. Příliš tučná, vydatná nebo sladká zase s výsledky vyšetření nevhodně zamává. Pozor na večerní pití alkoholu, může zkreslit výsledky, zvláště pokud jde o měření hladiny cukru v krvi. Před odběrem je ideálním pitím voda, klidně bublinková, nikoli sladké limonády a podobně.14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.
Co se díky balíčku dozvím
- krevní obraz, který slouží k přehledu o celkovém zdravotním stavu.
- funkci ledvin.
- funkci jater.
- hladinu cukru v krvi (ohrožení diabetem)
- riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění – hladinu cholesterolu (zdraví srdce a cév)
- možné onemocnění močových cest.
Co se zjistuje z krve na preventivní prohlidce : Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.
Co se kontroluje při odběru krve : Každému dárci bude před odběrem změřen tlak, pulz, ze vzorku krve se provede vyšetření krevního obrazu. Další podrobné vyšetření se provede po odběru krve: vyšetření HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, krevní skupina plus protilátky v krvi. Tato vyšetření mají význam nejen pro příjemce, ale také pro dárce krve.
Co nedělat před preventivní prohlídkou
Nezapomeňte se na preventivní prohlídku předem objednat, aby vám lékař mohl případně dát žádanku k odběru krve nebo pro další stanovená vyšetření. Přinést budete muset vzorek moči. Preventivní prohlídka je celkovým vyšetřením a její součástí je vždy doplnění pacientovy anamnézy.
Pokud kouříte den před odběrem ve větší míře, než jste zvyklí, nebo pokud kouříte ráno před odběrem – zvyšuje se pravděpodobnost zvýšení bílých krvinek nad povolený limit ve vyšetřovaném krevním vzorečku.Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.
Kdy nechodit na odber krve : při odběru krve mezi 7:00 – 8:30 hod. ranní, má být poslední jídlo v den před odběrem mezi 17:00 – 19.00 hodinou). Pacient nemá být dehydratován(tj.