Antwort Co není autorskym dilem? Weitere Antworten – Co není autorským dílem
Autorské dílo naopak není námět, myšlenka, postup, princip, metoda, teorie, vzorec, pouhý údaj sám o sobě, denní zpráva, objev nebo statistický graf.Definici autorského díla nalezneme autorském zákoně.
Dílo musí být jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a musí být vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě. Pojďme se blíže na tyto pojmové znaky díla podívat.Porušování autorských práv nastává, když jakkoliv nakládáme s cizím autorským dílem, bez souhlasu autora či jeho vědomí. Stane se tak například když si koupíte DVD s hudbou jen pro vlastní potřebu, ale rozhodnete se ji sdílet s kamarádem. V tomto případě nastává tzv. porušení autorských práv.
Co patří do autorských práv : Do práva na užití díla patří:
- právo na rozmnožování díla,
- právo na rozšiřování díla či jeho rozmnoženiny,
- právo na pronájem díla či jeho rozmnoženiny,
- právo na půjčování díla či jeho rozmnoženiny,
- právo na vystavování díla či jeho rozmnoženiny,
Co je to copyright
právo. Autorské právo (anglicky copyright) chrání autorské dílo a jeho držiteli autorského práva dává exkluzivní právo k jeho používání. Držitel může autorské právo (resp. jeho část nazvanou jako autorské právo majetkové) ke svému dílu převést za úplatu či bezúplatně.
Co je to volné dílo : Volné dílo je takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna. Nejčastějším případem volného díla je takové autorské dílo, u kterého již doba ochrany vypršela (tzn. např. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora).
autorství – (z lat. auctor = původně rozmnožovatel, původce) – přiznání a respektování prvenství objevu a duchovního vlastnictví idejí, nápadů, uměl.
Za volné dílo je považováno takové dílo, u kterého uplynula doba trvání majetkových práv. Takové dílo může každý bez dalšího volně užít. Při užívání volného díla si však nikdo nesmí osobovat autorství k dílu, či dílo užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu. Při užívání volného díla musí také být uveden autor díla.
Kolik je pokuta za porušení autorských práv
Neoprávněné užití autorského díla je také dle autorského zákona považováno za přestupek, resp. správní delikt, za nějž lze uložit právnické nebo fyzické osobě pokutu do výše až 150.000,- Kč.ZA PIRÁTSTVÍ TEDY HROZÍ:
pokuta až 150 000,– Kč (přestupková odpovědnost);beletrie, článků, filmů, písní nebo obrazů, jste chráněni autorským právem. Nikdo jiný než vy nemá právo vaše dílo zveřejnit nebo reprodukovat. V zemích EU chrání autorské právo duševní vlastnictví po dobu života autora a 70 let po jeho smrti.
Copyright skutečně chrání dílo pouze před kopírováním, zatímco autorský zákon v našem evropském právním prostředí chrání nejen dílo před kopírováním, ale také autorova práva k dílu. Copyright uznává za autory i právnické osoby, zatímco naše autorské právo považuje za autory jen fyzické osoby.
Jak správně napsat copyright : COPYRIGHT POMOCÍ ASCII KÓDU
- Stiskněte klávesu levý Alt (vlevo dole vedle mezerníku) a nepouštějte ji.
- Na numerické části klávesnice vyťukejte číselnou kombinaci 0169.
- Pusťte levý Alt a © se napíše.
Co je to dílo : Dílo je výsledek lidské činnosti, výsledek pracovní činnosti. Slovem „dílo“ může být označena práce, souhrn prací, výtvor. Je-li dílo výsledkem tvůrčí činnosti osoby – původce – autora nebo kolektivu osob, jedná se o autorské dílo. Dílo může být nehmotné povahy (hudba či počítačový program).
Co je to osiřelé dílo
Osiřelé dílo je autorské dílo, které jeho autor publikoval (sdělil veřejnosti), ale autora není možné dohledat. Majetková práva k autorskému dílu (např. právo udělit licenci) trvají po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.
Autor či autorka je původce díla. Slovo pochází z latinského autor, auctor, což znamená původce, tvůrce. Původně slovo znamenalo „rozmnožovatel“ – z latinského augere (resp. jeho trpného příčestí auctus) = zvětšovat, množit.Autorské právo, často také známé jako copyright, chrání autorská díla a práva jejich tvůrců po dobu, kterou stanovuje zákon. Pouze autor díla má právo rozhodnout, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno a zda umožní jeho užití prodejem, půjčením, pronájmem, vystavováním nebo jiným způsobem.
Jak citovat volné dílo : Citace – každý může ve svém díle v odůvodněné míře citovat výňatky z cizích zveřejněných děl, pokud uvede zdroj (jméno, název díla a pramen). Užití díla trvale umístěného na veřejném prostranství – je např. dovoleno fotografovat veřejně umístěnou sochu či stavbu a tuto fotografii dále šířit.