Antwort Co nosi kosmonauti? Weitere Antworten – Co je to skafandr
Skafandr je druh ochranného obleku, který chrání uživatele před nepříznivým vlivem okolního prostředí. Nejčastěji se jedná o vrstvu, která je schopna odolávat nevhodným teplotám a tlakům, případně působení cizorodého prostředí jinou fyzikální, chemickou, či biologickou cestou.Slovo kosmonaut se používá pro lidi, kteří letěli sovětskými či ruskými kosmickými loděmi, kdežto osoby využívající amerických kosmických prostředků se označují slovem astronaut.Nejméně pět milionů korun za jeden. Jelikož jde pouze o letové obleky, které nejsou určeny do otevřeného kosmického prostoru, jejich cena raketově klesla. Z běžných 12 milionů za skafandr NASA na odhadem kolem 180 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 4,75 milionu korun.
Kdo byl ve vesmíru : Účastníci orbitálních letů
# | Jméno | Země |
---|---|---|
1 | Jurij Gagarin † | SSSR |
2 | German Titov † | SSSR |
3 | John Glenn † | USA |
4 | Scott Carpenter † | USA |
Kdo vynalezl skafandr
Možná vás překvapí, že Španělé vynalezli skafandr. Konkrétně se jednalo o speciální oblek, který navrhl v roce 1935 plukovník Emilio Herrera Linares pro let do stratosféry aerostatickým balonem s otevřeným košem.
Jak kosmonauti chodí na záchod : Na velkou potřebu mají astronauti zařízení podobné tomu pozemskému, základem je ale ve stavu beztíže na míse pořádně mířit. Na malou pak využívají trubici s trychtýřem. Vesmírný záchod přitom dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Systém recykluje i vodu z mokrých vlasů astronautky.
Kosmonauti žijící a pracující 400 km nad naší planetou na to často raději nemyslí, ale voda, kterou pijí, je recyklovaná z potu a jejich kolegy vydechovaného vlhkosti. Následně je sbírána ve formě kondenzátu ze stěn kosmické stanice.
Vycházkové skafandry slouží k výstupům do vesmíru. Pod skafandr si astronaut bere také jednotku MAG – neboli Maximum Absorbency Garment. Je to v podstatě velmi sofistikovaná plenka. Skafandr udrží astronauta v kosmickém prostoru naživu asi 8,5 hodiny a váží 145 kilogramů.
Jak vyrobit skafandr
Skafandr z kabice
Vesmírný oblek jsme se synem vyrobili ještě před táborem, děti se do něj pak oblékly a překonávaly "opičí dráhu". Skafandr je z větší krabice, kterou jsme nabarvili šedou temperou. Trysky jsou z dvoulitrových PET lahví natřených černou akrylovou barvou. Oheň z trysek představují proužky krepáku.Před deseti roky si vzal americký astronaut Adrew Feustel poprvé do vesmíru českou pohádkovou postavičku Krtečka. Na Mezinárodní vesmírné stanici spolu prožili 16 dnů. S nápadem, aby měl při cestě do vesmíru něco českého, přišla už v roce 2008 jeho manželka Indira Feustelová, která má po mamince české předky.Během celé historie vyslalo dosud do vesmíru nějaký živý organismus celkem šest zemí, a to Rusko (dříve SSSR), USA, Francie, Čína, Japonsko a Írán. První pokus se zvířaty proběhl už ve 40. letech 20. století, kdy byly vyneseny octomilky společně s žitem a bavlníkovými semeny.
Leonardo da Vinci – Wikipedie.
Jak Kakaji kosmonauti : Na velkou potřebu mají astronauti zařízení podobné tomu pozemskému, základem je ale ve stavu beztíže na míse pořádně mířit. Na malou pak využívají trubici s trychtýřem. Vesmírný záchod přitom dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Systém recykluje i vodu z mokrých vlasů astronautky.
Který Čech poletí do vesmíru : Jediným Čechem v kosmu byl Vladimír Remek, který roku 1978 strávil týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6. Do vesmíru se dostal na základě dohody Československa a Sovětského svazu v rámci programu kosmické spolupráce socialistických států Interkosmos.
Co Dychaji astronauti
Na ISS se dýchá směs dusíku (79 %) a kyslíku (21 %) o stejném tlaku jako je na úrovni moře. Čistě kyslíkovou atmosféru dříve používali Američené u svých první lodí (Mercury, Gemini, Apollo).
To nejlepší nakonec – kdo chce být kosmonautem, potřebuje výborný prospěch alespoň od střední, titul z matematiky, fyziky, inženýrství nebo z přírodních věd a skvělou fyzickou kondici. Let do vesmíru je pro tělo obrovská zátěž, a tak se tu sleduje opravdu všechno.vládními zaměstnanci a jejich plat začíná na asi 50.000 kanadských dolarů (zhruba 908.000 korun) ročně. Astronauti ale mohou vydělávat až 150.000 dolarů ročně, to záleží na jejich zkušenostech, řekl kanadský astronaut Chris Hadfield, který nedávno odešel do důchodu. Většině astronautů ale o peníze nejde, dodal.
Co by se stalo s člověkem ve vesmíru : Efekt vesmírného prostoru na člověka
Smrt by nastala krátce poté, jakmile by neokysličená krev dorazila do mozku. Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku).