Antwort Co obsahuje živnostenský rejstřík? Weitere Antworten – Co obsahuje živnostenský rejstrik

Co obsahuje živnostenský rejstřík?
název, datum narození, identifikační číslo osoby, adresa sídla, údaje o konkurzu) a dále údaje o jednotlivých živnostenských oprávněních (předmět podnikání, datum vzniku, provozovna, odpovědný zástupce, přerušení provozování živnosti, překážky provozování živnosti).*Živnostenský rejstřík je informačním systémem veřejné správy, ve kterém jsou evidovány údaje statistického a evidenčního charakteru související s provozováním živnosti. Velká část údajů je veřejná, obsahuje ale také údaje neveřejné (například údaje o bydlišti, místě pobytu na území ČR, rodných číslech apod.).Potřebujete si ověřit, zda má pro vykonávanou činnost příslušné živnostenské oprávnění Zkuste nahlédnout do Registru živnostenského podnikání. V tomto rejstříku naleznete všechny fyzické a právnické osoby podnikající v režimu živnostenského zákona.

Co vše obnáší živnostenský list : Kromě samotného ohlášení živnosti, případně žádosti o koncesi, se můžete s jeho pomocí rovnou zaregistrovat i k dani z příjmu fyzických osob a ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Bez formuláře byste museli tyto úkony provádět na samostatných úřadech, s formulářem vám ale stačí pouze Živnostenský úřad.

Co patří do hostinské činnosti

Stručně řečeno můžeme živnost hostinská činnost popsat jako přípravu a prodej pokrmů a nápojů určených k přímé spotřebě buď v provozovně, v níž jsou prodávány, nebo ve stánku. Pohostinství může být provozováno samostatně, nebo spolu s poskytováním ubytování v ubytovacích zařízeních.

Co není živnost : Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.

Živnostenský úřad však může kontrolovat i povinnost při značení lihu, povinnost při značení tabákových výrobků, povinnost dodržování zákazů při prodeji těchto výrobků a také to, zda podnikatel na svých webových stránkách uvádí vše, co mu zákon nařizuje.

Co do konkrétních činností lze říct, že volná živnost zahrnuje většinu oborů běžně provozovaných OSVČ. Jedná se tak například o maloobchod a velkoobchod (včetně e-shopů), ubytovací služby, poradenské služby, průvodcovství, překladatelství, případně pořádání kulturních, sportovních a jiných produkcí.

Jak zjistím jestli mám přerušenou živnost

Informace o přerušené živnosti je totiž součástí výpisu ze živnostenského rejstříku a je veřejně dostupná. Naopak povinně to musíte nahlásit zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení.Ohlašovací živnosti dělíme na na 3 druhy:

  • živnosti řemeslné, podmínkou provozování živnosti je odborná způsobilost,
  • živnosti vázané, podmínkou provozování živnostije odborná způsobilost,
  • živnosti volné, podmínkou není odborná způsobilost k provozování živnosti stanovena.

Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte: doklad totožnosti (občanský průkaz), 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.

OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná je fyzická osoba, kterou se podnikatel stává založením živnosti. Živnostník podniká samostatně, vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost. Živnosti se dělí podle živnostenského zákona na ohlašovací a koncesované.

Jaká živnost je hostinská činnost : Živnost Hostinská činnost je živností ohlašovací řemeslnou. Kromě všeobecných podmínek provozování živnosti, tj.: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost, musí podnikatel splňovat pro provozování živnosti řemeslné zvláštní podmínky provozování živnosti, tj.: odbornou způsobilost.

Jaký je rozdíl mezi živnosti a podnikání : Rozdíl mezi podnikáním obecným, jak ho definuje občanský zákoník, a podnikáním živnostenským je v tom, že aby podnikání bylo živností, musí splňovat podmínky dané živnostenským zákonem. Vymezení živnostenského podnikání je tak tedy užší než vymezení podnikání obecně.

Kdy nepotřebuji živnost

Jak na daně, když nemám živnost Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání.

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.

Kontrolu provádí tzv. správce daně, kterým je typicky finanční úřad příslušný sídlu vašeho bydliště. Ten si od vás při kontrole vyžádá nejrůznější dokumenty související s plněním daňových povinností, ještě před samotnou kontrolu ale provádí tzv. vyhledávací činnost.

Jaký je rozdíl mezi živnosti volnou a vázanou : Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.