Antwort Co ovlivňuje naše duševní zdraví? Weitere Antworten – Čím můžeme podpořit naše duševní zdraví

Co ovlivňuje naše duševní zdraví?
K odbourání stresu pomáhá jakýkoliv pohyb – ať už sport nebo relaxační cvičení. Relaxační cvičení pomáhají k cílenému zvládání úzkostí a podpoře duševní vyrovnanosti. Skvělou metodou je například i cvičení jógy, která propojuje relaxaci, tělesné protažení a trénink správného dýchání.ovlivňují zdraví jednotlivce z cca 15–20 %, genetické faktory (vrozené vady, pohlaví, úroveň intelektu ad.) z asi 10–15 %, faktory související s životním stylem (sportování, sexuální chování, úroveň vzdělání, spotřební chování, životní úroveň, zvládání stresu, výživa a s ní spojená obezita atd.)Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je definice duševního zdraví následující: “Pocit pohody, v němž každý člověk naplňuje svůj vlastní potenciál, zvládá běžný životní stres, může pracovat produktivně a plodně a je schopen přispívat k prospěchu své komunity.”

Co ovlivnuje naši psychiku : Naše psychika je regulována neurotransmitery, které se tvoří v mozku. Tyto neurotransmitery ovlivňují emoce, kognitivní funkce, spánek, chuť i paměť. Mezi nejdůležitější neurotransmitery ovlivňující naší psychiku patří serotonin, dopamin a acetylcholin.

Jak si zachovat duševní zdraví

5 návyků, které vám pomohou zlepšit vaše duševní zdraví

  1. Dopřejte si dostatek spánku. Spánek je mimořádně důležitý, protože umožňuje vašemu tělu nabrat sílu a zároveň resetovat vaši mysl.
  2. Jezte zdravě a cvičte.
  3. Buďte v kontaktu s ostatními.
  4. Relaxační techniky.
  5. Buďte vděční a zůstaňte pozitivní

Co to znamená duševní zdraví : Je to i schopnost odpočívat a prožívat život v celé jeho kráse. To znamená neubližovat chováním, slovy, myšlenkami a city. K duchovnímu zdraví vede modlitba, meditace, mantra, pozitivní myšlení a tolerance. Dávání, porozumění a odpouštění jsou vlastnosti, které z nás činí opravdového člověka.

Světová zdravotnická organizace popisuje duševní well-being, jako stav, kdy si jedinec uvědomuje vlastní schopnosti, vypořádává se se stresem každodenního života, dokáže pracovat produktivně a plodně a je přínosem pro svou komunitu.

Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.

Co zlepšuje psychiku

Klíčovými živinami pro psychiku jsou omega3 mastné kyseliny, které transportují do mozku látky vyvolávající pocity štěstí. Dále pak vitamín C a vitamín B12. Vitamín C pomáhá mimo jiné zvyšovat výkon a schopnost se soustředit. Vitamín B12 je nezbytný pro správné fungování nervového systému.V první řadě bychom měli co nejvíce omezit průmyslově vyráběné potraviny. Tyto potraviny obsahují velké množství cukrů, solí, chemických látek a barviv. Např. hojně používané sladidlo aspartam může být pro tělo skutečnou hrozbou.Existuje několik jednoduchých kroků, jejichž pomocí můžete dosáhnout celkového zdraví

  1. Dopřejte si více spánku. Vaše tělo potřebuje k dobití energie spánek.
  2. Vyhýbejte se stresu.
  3. Více cvičte.
  4. Buďte více venku.
  5. Stravujte se zdravě a vyváženě
  6. Buďte milí k sobě i ostatním.


Následující tipy vám pomohou zklidnit se již za několik málo vteřin.

  1. Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky. „Dýchej zhluboka“, zní často rada, když s vámi stres lomcuje.
  2. Poslouchejte hudbu, nejlépe po ránu.
  3. Obklopte se jasnými barvami.
  4. Jděte se projít ven.
  5. Dejte si bylinný čaj.
  6. Zkuste masáž dlaně
  7. Zajděte si za zvířaty.

Proč je duševní zdraví důležité : Duševní zdraví JE víc než jen absence nemoci

Pokud mluvíme o duševním zdraví, myslíme tím také, jestli a jak se nám daří žít takový život, jaký chceme, jak se nám daří vypořádávat se s překážkami či stresem, jak a jestli dokážeme být v práci produktivní, jak si dokážeme odpočinout a mnohem více.

Jak poznat že mám psychickou poruchu : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  1. Potíže se spánkem.
  2. Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  3. Všechno vás rozčiluje.
  4. Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  5. Vaše chutě se výrazně změnily.
  6. Pociťujete nadměrnou únavu.
  7. Neschopnost se soustředit.

Jak být duševně zdravý

Klíčem k duševnímu well-beingu není vyhýbání se stresujícím situacím, negativním pocitům či problémům. Duševní well-being nám napomáhá zvládat stresující situace, které život přináší. Náhlé náročné situace, stres, potíže v práci, škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby, mohou narušovat naše duševní zdraví.

Jak žít zdravě a bez výmluv

  1. Jezte pravidelně Jíme všichni.
  2. Jezte, pokud možno zdravě, a nepřejídejte se.
  3. Nezapomínejte na pitný režim.
  4. Pokud kouříte, přestaňte kouřit.
  5. Buďte fyzicky aktivní
  6. Neokrádejte se o spánek.
  7. Cvičte a cvičte pokud možno pravidelně
  8. Buďte laskaví

Životní styl je ovlivňován množstvím faktorů. Jsou to například pohybová aktivita, výživa a pitný režim, regenerace, pracovní režim a volný čas, vliv okolního prostředí, sociální vztahy, úroveň lékařské péče a jiné.

Co zhorsuje depresi : Mezi nejčastější příčiny patří dědičnost, prožité trauma, nadměrný stres či tzv. nevyrovnanost neurotransmiterů v mozku.