Antwort Co ovlivňuje srážky? Weitere Antworten – Co ovlivnuje klima v ČR
Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota – v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu – v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.Podnebí může být charakterizováno jako průměr počasí po určité období, například po dobu několika desetiletí. Podnebí je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou geografická poloha, nadmořská výška, oceánské a mořské proudy a další globální klimatické jevy.nadmořská výška a orientace ke slunci (slunečné jižní vs. stinné severní svahy) vzdálenost od oceánu a moře – rozlišujeme podnebí oceánské (vlhčí, stálejší teploty) a kontinentální (sušší, větší výkyvy teplot) oceánské proudy.
Jak se mění rozlozeni srážek behem roku : Roční chod srážek v České republice lze charakterizovat jako kontinentální s maximem v létě (40 % srážek) a s minimem v zimě (15 % srážek). Na jaro pak připadá 25 % a na podzim 20 % srážek. Nejvíce srážek tedy spadne od května do srpna a vůbec nejdštivějším měsícem bývá zpravidla červenec.
Kde je v ČR nejmene srážek
Nejsušším místem v ČR je dlouhodobě obec Libědice v okrese Chomutov. Průměrně zde ročně spadne pouze 410 mm srážek, přičemž průměrný roční úhrn srážek v celé republice je zrhuba 600 – 800 mm.
Jaké je v ČR klima : Podnebí na celém území České republiky je mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním s typickým střídáním 4 ročních období (stejně jako v celé střední Evropě).
Současný nárůst průměrné globální teploty je rychlejší než předchozí změny a je způsoben především spalováním fosilních paliv lidmi. Používání fosilních paliv, odlesňování a některé zemědělské a průmyslové postupy zvyšují množství skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého a methanu.
Na podnebí daného místa má nej- větší vliv jeho zeměpisná šířka, nadmořská výška, vzdálenost od oceánu a vliv mořských proudů. Evropa zasahuje do tří podneb- ných pásů severní polokoule. Oblast severní Evropy leží v sub- polárním podnebném pásu, který je přechodnou oblastí mezi pásem polárním a mírným.
Co způsobuje změny počasí
Čím je způsobena meteosenzitivita neboli citlivost na počasí Klima a počasí má na člověka vliv, ať už chce nebo nechce. Náš organismus ovlivňuje horko, chlad, vlhkost vzduchu, tlak vzduchu, vítr, ale i elektrické impulsy, elektromagnetické pole a elektricky nabité částice v ovzduší.Počasí se obecně týká stavu atmosféry na určitém místě a v určitém časovém období. Zahrnuje faktory jako jsou teplota, vlhkost, srážky, rychlost a směr větru, viditelnost a další meteorologické podmínky, které mohou ovlivnit život na Zemi.Slabý déšť – 1 až 4 mm/h. Déšť – 5 až 10 mm/h. Silný déšť – 11 až 15 mm/h. Velmi silný déšť (slejvák) – 16 mm/h až 50 mm/h.
Množství srážek se měří v milimetrech za určitý časový úsek, například za 24 hodin. Přičemž 1 milimetr srážek představuje množství 1 litru vody spadlé na 1 metr čtvereční.
Kde v ČR nejvíce prší : Nejsušší místo v Česku je Mostecká pánev, která je ve srážkovém stínu Krušných hor. Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně.
Kdy v Česku nejvíc prší : Nejvíce u nás prší v létě (červen a červenec), nejmíň pak v zimních měsících (leden a únor), a to převážně na horách v podobě sněhových srážek. Ty ocení hlavně lyžaři v Krkonoších, Krušných horách, i na Šumavě.
Co narušuje klima
Spalování fosilních paliv, kácení lesů a chov hospodářských zvířat stále více ovlivňují klima a průměrné teploty na Zemi. Tím vzniká obrovské množství skleníkových plynů, jež zvyšují objem přirozeně se vyskytujících plynů tohoto typu v atmosféře a zintenzivňují tzv.
V rámci vedení tepla (stejně jako u vodivosti elektrického proudu) můžeme látky zjednodušeně dělit na vodiče, polovodiče a nevodiče (izolanty). Zpravidla velmi dobře vedou teplo kovy, zejména měď. Špatnými vodiči tepla jsou pak vzduch nebo voda. Ideálním tepelným izolantem (pro vedení tepla) je vakuum.“ Golfský proud je oceánské proudění, které unáší teplou vodu z tropů podél východního pobřeží severoamerického kontinentu. Proud, kterým teče stokrát více vody než korytem Amazonky, se cestou postupně ochlazuje a v oblasti Grónska klesá ke dnu a chladnou vodu unáší jižním směrem do Atlantického oceánu.
Který oceán ovlivňuje podnebí v České republice : Výšková stupňovitost – má vliv na rozložení teplot a srážek, převládající vegetaci, zastoupení půdních typů. v převažující západní proudění přináší od Atlantiku TN s atmosférickými frontami, z nichž vypadávají srážky. Toto vzdušné proudění působí na silnou proměnlivost počasí u nás.