Antwort Co patří do přenesené působnosti obce? Weitere Antworten – Co je obec s přenesenou působnosti
Přenesenou působností rozumíme výkon státní správy, kterou stát přenesl na obce a jejíž rozsah vždy určují zákony. K přenesené působnosti obce dostávají příslušný finanční příspěvek od státu, který dle vyjádření starostů ve většině případů nepokrývá skutečné náklady.Hranice, Jeseník, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh. Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk.Samostatná působnost je samostatný výkon samosprávy u obcí nebo krajů. Jejím protikladem resp. doplňkem je přenesená působnost, kdy obce a kraje vykonávají státní správu, kterou na ně stát v určitém rozsahu přenesl.
Jak rozdělujeme obce : obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.
Co znamená Prenesena pusobnost
Co je to přenesená působnost V přenesené působnosti vykonávají obce a kraje státní správu. Obce a kraje plní úkoly zadané státem a vykonávají tuto činnost jeho jménem. Přenesenou působnost většinou vykonává obecní úřad (a jeho odbory jako je stavební úřad nebo matrika).
Kolik je obcí s pověřeným obecním úřadem : obec s pověřeným obecním úřadem (393 obcí) – k 31. 12. 2014. obec se základním rozsahem přenesené působnosti (6 258 obcí) – k 1.
V encyklopediích se píše, že městys nebo také městečko je historický typ obcí stojících mezi městem a vsí, kterým bylo uděleno právo pořádat výroční a dobytčí trhy, čímž se lišily od vsí. Městyse musely mít městský charakter a musely zároveň plnit spádového městečka pro okolní vsi.
V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Jak se může obec bránit pokud do její samostatně působnost zasahuje kraj
Obec má právo bránit se proti nezákonnému zásahu státu do své samosprávy prostřednictvím ústavní stížnosti. Stěžejním právem, vyplývajícím ze samostatné působnosti, je právo na vlastní majetek obce a na hospodaření podle vlastního rozpočtu.Orgány obce:
- zastupitelstvo obce;
- rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);
- starosta obce (primátor statutárního města);
- obecní úřad (magistrát statutárního města);
- obecní policie;
- zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.
1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.
(1) Obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. (2) Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Jak poznat městys : Městys či městečko (dříve i městec) je typ obcí významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice.
Co je to přenesená působnost kraje : Co je to přenesená působnost V přenesené působnosti vykonávají obce a kraje státní správu. Obce a kraje plní úkoly zadané státem a vykonávají tuto činnost jeho jménem. Přenesenou působnost většinou vykonává obecní úřad (a jeho odbory jako je stavební úřad nebo matrika).
Co patří do samostatné působnosti kraje
Samostatná působnost
Do samostatné působnosti kraje patří zejména věci veřejné správy a hospodaření svěřené do pravomoci zastupitelstva nebo rady a dále péče o komplexní územní rozvoj.
Starosta zastupuje obec navenek. Starosta však není tzv. statutárním orgánem obce, neboť obce statutární orgán tak, jak je chápán v soukromoprávních předpisech, nemají. Starostu a místostarostu (místostarosty) volí do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů.Právo požadovat projednání záležitosti v samostatné působnosti a právo podávat podněty. Právo účasti na jednání obecních orgánů (zastupitelstva obce, rady obce, výborů a komisí obce). Právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva stanoviska k projednávaným věcem. Svolat místní referendum.
Co to je statutární zástupce : Statutárním zástupce společnosti je osoba pověřená za společnost jednat v zastoupení za přímého jednatele. Pokud jedná zástupce, považuje se jeho jednání za nepřímé jednání společnosti. Hlavním statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů.