Antwort Co patří mezi pedagogické disciplíny? Weitere Antworten – Jaké jsou pedagogické disciplíny
Základní pedagogické vědy – například didaktika, obecná pedagogika, teorie výchovy, apod. Hraniční pedagogické vědy – například ekonomika vzdělávání, sociologie výchovy, apod. Aplikované pedagogické vědy – například předškolní, školní, vojenská, speciální, apod.Obecná pedagogika – základní pedagogická disciplína, která usiluje o systematizaci a interpretaci základních pedagogických jevů a zákonitostí, řeší též metodologické otázky a základní terminologii pedagogiky.Mezi obory speciální pedagogiky patří psychopedie, etopedie, somatopedie, logopedie, surdopedie, oftalmopedie, specifické poruchy učení a kombinované poruchy. Psychopedie – je speciálně pedagogickou disciplínou, která se zabývá výchovou, vzděláváním a integrací osob s mentálním handicapem.
Jaký je základní charakter pedagogiky : Pedagogika je věda o edukaci, tedy o výchově a vzdělávání. Jako věda zahrnuje teorii i praxi. Má charakter normativní, explorativní a explanativní. Pedagogika má svůj předmět bádání, význam a úkoly, obsahovou strukturu, účel a poslání, výzkum a jeho metody.
Co je to pedagogická disciplína
Možnosti stránky. Pedagogiku můžeme definovat jako „vědní obor, který zahrnuje teorii a výzkum v oblasti výchovy a vzdělávání. Je vymezována jako věda o výchově nebo jako věda o výchově a vzdělávání a o konkrétnějších výchovných a vzdělávacích procesech […].
Co je to struktura pedagogických disciplín : rozlišujeme tři hlediska struktury pedagogiky: vývojové hledisko – jak se pojetí pedagogiky vyvíjelo v kontextu světovém i národním. srovnávací hledisko – jaké jsou rozdíly mezi pedagogickými koncepcemi v různých ekonomických, sociálně-politických a kulturních podmínkách.
Pedagogika je věda zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a mládeže. Mezi její základní disciplíny patří obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky a dále také teorie výchovy, srovnávací pedagogika nebo speciální pedagogika.
Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Co jsou to pedagogické principy
Pedagogické principy (zásady): jsou to nejobecnější normy podmiňující úspěch pedagogické práce. Usnadňují výchovně vzdělávací proces učitelům i žákům a vedou k trvalejším a hodnotnějším výsledkům.Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).Metody výuky jsou systémem vyučovacích činností a učebních aktivit, jež mají vést k dosažení výchovně vzdělávacích cílů. Oproti tomu formy výuky představují způsoby, jakými je učivo studentům předáváno.
Ze zásad zde uvedených by se jednalo především o všeobecně uznávané zásady aktivnosti, přiměřenosti, soustavnos- ti, názornosti, uvědomělosti, jednotnosti a trvalosti. stav, učební motivaci, zkušenosti, zájmy, vlastnosti atd. Každý žák má vlastní, osobní hodno- tu.
Jaké jsou moderní metody výuky : V dnešní době jsou nejčastěji využívanými moderními typy výuky E-learning, Blended learning, Gamifikace, Adaptive learning, Microlearning, MOOC a Síťové učení. Tyto metody výuky nabízejí různé výhody a umožňují studentům učit se vlastním tempem a s ohledem na jejich individuální potřeby.
Jaké jsou pedagogické metody : Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Jaké jsou formy výuky
Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.
Co je přímou pedagogickou činností lze dovodit z § 2 odst. 1 zákona a § 132 zákoníku práce: jde o přímé působení na vzdělávaného, kterým se uskutečňuje výchova a vzdělávání na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).Podle těchto kritérií rozlišujeme základní didaktické formy ve vzdělávání dospělých: přímá výuka, • kombinované vzdělávání, • distanční vzdělávání, • sebevzdělávání. je postup, jímž se lektor řídí při vyučování. Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním.
Jaké jsou didaktické metody : – praktické – instruktáž (zácvik), koučinky (dlouhodobé usměrňování), mentoring (učení prostřednictvím zkušeného rádce), asistování, stáže, exkurze, workshopy, a další. V současnosti se v praxi objevují stále nově koncipované metody založené na nových poznatcích o procesu vyučování a učení.