Antwort Co představuje pojem ekonomika? Weitere Antworten – Co znamená pojem ekonomika
Ekonomie je nauka, která se zabývá popisem a analýzou výroby, distribuce a spotřeby ekonomických statků (zejména zboží, služeb a peněz), a zkoumá, jak jsou omezené zdroje alokovány mezi jednotlivá alternativní využití.Ekonomie – je věda o tom, jak lidé a společnost rozhodují o využití vzácných nebo omezených zdrojů ( výrobní faktory – půda ,kapitál, lidé a technologie – stroje ),které mají alternativní ( záměnné ) možnosti vyrábět různé komodity např.Ekonomie zkoumá, jak lidé a společnost rozhodují o využití vzácných zdrojů, které mají alternativní užití, za účelem výroby různých statků a služeb a jak jsou tyto komodity rozdělovány pro současnou i budoucí spotřebu mezi jednotlivé osoby a skupiny ve společnosti.
Co je zakladem celé ekonomie : Základním východiskem ekonomické činnosti je nutnost člověka uspokojovat své potřeby. Vzhledem k tomu, že zdroje pro uspokojování potřeb jsou vždy omezené, je nutné s nimi hospodařit. Tato skutečnost je podstatou celé ekonomické činnosti.
Jaké tři základní otázky řeší ekonomika
Rozlišujeme tři základní otázky:
- Co a kolik vyrábět – Jaké výrobky je třeba/možné vyrábět a v jakém množství Jaké služby poskytovat
- Jak vyrábět – Jaké způsoby a technologie pro výrobu použít Jakým způsobem čerpat zdroje
- Pro koho vyrábět – Kdo bude spotřebitelem Jak výrobky rozdělit mezi lidi
Kde vznikl pojem ekonomie : Ekonomie je vědní disciplína, která vznikla ve druhé polovině 18. století a její počátky jsou spojeny s anglickým ekonomem Adamem Smithem a vydáním jeho knihy O podstatě a původu bohatství národů.
Ekonomie jako vědní disciplína (ekonomická teorie) se dělí na dvě části – makroekonomii a mikroekonomii.
Rozlišujeme tři základní otázky: 1. Co a kolik vyrábět – Jaké výrobky je třeba/možné vyrábět a v jakém množství Jaké služby poskytovat
Jaké jsou základní ekonomické systémy
Ekonomický systém označuje typ uspořádání tržních a vlastnických vztahů v dané ekonomice. Rozlišujeme čtyři nejznámější či nejobvyklejší ekonomické systémy (kapitalismus, smíšená ekonomika, socialismus a komunismus) a řadu dalších systémů, které se objevují jen v menším měřítku (v teorii i praxi).Bohatství národů od Adama Smithe z roku 1776 je považováno za vznik ekonomie.Ekonomický systém označuje typ uspořádání tržních a vlastnických vztahů v dané ekonomice. Rozlišujeme čtyři nejznámější či nejobvyklejší ekonomické systémy (kapitalismus, smíšená ekonomika, socialismus a komunismus) a řadu dalších systémů, které se objevují jen v menším měřítku (v teorii i praxi).
Politická ekonomie se stává samostatnou vědou až v době vzniku kapitalistického ekonomického systému, kdy došlo k jejímu oddělení od filozofie a politické a právní teorie. Za zakladatele ekonomie jako vědy je považován Adam Smith (1776). Ve 20. stole- tí se ekonomická teorie stává nástrojem hospodářské politiky státu.
Jak se dělí ekonomika : 1.3 Dělení ekonomie a ekonomický systém
Tyto dvě části se odlišují v předmětu zkoumání. Makroekonomie se zabývá ekonomií státu jako celku (na úrovni ekonomických agregátů), zatímco mikroekonomie zkoumá chování jednotlivých ekonomických subjektů (domácností a firem) v měnícím se prostředí trhu.
Co patří do šedé ekonomiky : Do šedé ekonomiky se zahrnují jakékoliv ekonomické činnosti a vztahy, které porušují běžně užívané normy etické, společenské, morální a obchodní (např. korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, práce na černo). Tyto činnosti jsou většinou na hranici zákona, a proto jsou jen velmi těžko postižitelné.
Co jsou ekonomické sektory
Nejčastěji se používá tzv. třísektorový model, který popisuje sektor primární (získávání surovin), sekundární (zpracování získaných surovin) a terciární (služby). Často se přidává také kvartérní sektor (vědomostní části ekonomiky).
Mikroekonomie zkoumá chování jednotlivých subjektů ekonomiky. Mezi hlavní ekonomické subjekty řadíme domácnosti, firmy a stát.