Antwort Co pestovat u zdi? Weitere Antworten – Co zasadit ke zdi domů
Záhonové květiny lze vysadit podél zdi domu nebo v místě, podél kterého vede cesta ke vchodovým dveřím. Na jaře stojí za to volit takové druhy, jako jsou sedmikrásky a macešky, v létě dokonalou volbou budou pelargónie, verbeny a begónie. Na podzim zase chryzantémy a vřesy, které jsou docela populární.Velikost zvolených nádob se odvíjí od druhů zeleniny, které budete pěstovat. Rajčatům, paprikám a okurkám vyhovují spíše kbelíky, truhlíky jsou vhodné pro ředkvičky, saláty, hrášek nebo špenát. Hlubší nádobu bude potřebovat mrkev a brambory vyžadují už pytle. Bylinkám a jahodníkům postačí květináče běžných rozměrů.Do exteriérových vertikálních zahrad se hodí téměř všechny druhy bylinek a také mnohé druhy zeleniny a ovoce. Určitě můžete zasadit veškeré druhy listové zeleniny, hrášek, rajčata. Z ovoce pak například jahody.
Co zasadit do velkých květináčů : Výsadba rostlin ve velkých květináčích na terase
Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.
Co zasadit mezi nášlapy
Jako rostliny mezi nášlapné kameny můžete použít rozchodníky, které rychle vyplní prostory mezi nimi. Pokud jste zvolili zámkovou dlažbu, pravděpodobně jste použili i obrubníky, které mohou těsně sousedit s úzkým prostorem volné plochy, která je jako stvořená na záhon nízkých trvalek, které budou chodník lemovat.
Co vysadit před zeď : Hedery a popínavé rostliny
Popínavé rostliny jako břečťan nebo plamének mohou vytvořit atraktivní zelenou stěnu, když se vinou po betonovém plotu a poskytnout soukromí. Vysazením popínavých rostlin můžete využít vertikálního prostoru, což je užitečné, pokud máte omezený pozemek.
Každá nádoba, do níž vyséváme nebo vysazujeme zeleninu musí být s drenáží, aby se v ní nedržel přebytek vody. Substrát pro nádoby musí být humózní, nesléhavý. Čím je větší nádoba a objem zeminy, tím je úspěšnější pěstování. Nádobu je vhodné umístit vždy na plné světlo, nevhodná jsou tmavá a šerá zákoutí.
Co lze pěstovat na balkoně
Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.
Co se vyplatí pěstovat
Obecně se vyplatí pěstovat
Zeleninu, která je drahá (například česnek nebo chřest). Zeleninu, kterou seženete obtížněji (například topinambury). Zeleninu, kterou nepořídíte za dobrou cenu v dobré kvalitě (například rajčata). Zeleninu, o které chcete mít jistotu, že vyrůstala bez chemie a v přirozených podmínkách.Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně. Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty. Vyvýšené záhony jsou však vhodné i na pěstování jahod, nejrůznějších bylinek či okrasných květin.Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčích
- Ruj vlasatá
- Bylinky.
- Javor dlanitolistý
- Hortenzie.
- Rododendrony.
- Zimostráz.
- Šeřík.
- Zakrslá borovice.
Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Co rychle vyklíčí : Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.
Co nejrychleji vyroste : Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu. Některé druhy bambusu dokážou v příznivých podmínkách vyrůst až o necelý metr denně.
Co vysadit kolem plotu
Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).
Jak tedy můžou zahrádkáři včelám pomoct „Snažte se o to, aby vaše zahrada kvetla celoročně. Nejkritičtější období je předjaří, kdy mají včely ve volné přírodě pylu nedostatek. Do větších zahrad proto doporučuji zasadit vrby nebo lísky, okrasné třešně, slivoně, jabloně, trnky nebo hlohy.Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.
Co k Muškátům do truhlíku : S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.