Antwort Co pestovat v suchu? Weitere Antworten – Co vysadit do suché půdy

Co pestovat v suchu?
Nejlepší rostliny pro chudou půdu

  1. Levandule. Levandule přirozeně roste v suchých skalnatých oblastech Středozemního moře, takže ve vaší zahradě určitě oceníte kousek suché písčité půdy.
  2. Eremurus.
  3. Salát.
  4. Řebříček obecný (Achillea)
  5. Slunečnice vytrvalá
  6. Monarda.
  7. Barvínek velkolistý
  8. Rudbeckia chlupatá
  • Mochnička trojčetná Waldsteinia ternata.
  • Jarmanka větší Astrantia major.
  • Čemeřice černá Helleborus niger.
  • Kakost oddenkatý 'Olympos' Geranium macrorrhizum 'Olympos'
  • Škornice červená Epimedium rubrum.
  • Mitrovnička. Tiarella wherryi.
  • Žluťucha orlíčkolistá Thalictrum aquilegifolium.
  • Kakost oddenkatý 'Spessart'

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co zasadit na stinné místo : Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co dát místo trávy

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Jak vylepšit těžkou půdu : Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Co zasadit mezi Naslapy

Kromě zmíněné levandule jsou vhodné floxy, rozrazily, krásnoočká, rozchodníky, astry. Pokud máte rádi pravidelnost a přísně upravené zahrady střihem, vysaďte zimostráz nebo brslen, rostliny určené k lemům a nízkým plotům. Výborně se stříhají, udržují, i když rostou pomaleji. Zejména zimostráz.Trvalky, které vám zajistí stále kvetoucí zahradu

Nabízejí se: Lupiny, plamenky, denivky, ostrožky, kyprej vrbice, řebříček, třapatka (Rudbeckia), zvonky (campanula), šanty, šalvěj hajní, rozrazil či echinacea.Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát


Které květiny jsou vhodné na balkon

Severní balkon
Světelné podmínky polo stinné
Ideální rostliny rostliny pro polo stinná místa
Příklady rostlin zimostráz vždyzelený, petúnie, sporýš, jiřiny, zvonky, netýkavka, aksamitník, kopretina, vějířovka, šalvěj, felicie kapská, lobelka modrá, nestařec americký

Co vysadit místo trávníku : Stinná místa

Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.

Co zasadit do štěrku : Jaké rostliny pro štěrkový záhon vybrat Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli.

Co škodí půdě

Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.

Zahrady s handicapem – kamenitý pozemek

český název latinský název charakteristika
levandule úzkolistá Lavandula angustifolia aromatická trvalka
dobromysl obecná Origanum vulgare aromatická trvalka
čistec vlnatý Stachys byzantina suchovzdorná trvalka
třemdava bílá Dictamnus albus suchovzdorná trvalka

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Co pěstovat na balkoně ve stínu : Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.