Antwort Co přinesl Cyril a Metodej? Weitere Antworten – Co nám přinesli Cyril a Metoděj

Co přinesl Cyril a Metodej?
Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.V Česku je státní svátek. Připomínáme si příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v roce 863.Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Z jakého státu přišli Cyril a Metoděj : Slovanské pravoslavné církve mají vlastní den oslavy svatých Cyrila a Metoděje, kterým je 11. květen podle pravoslavného kalendáře (24. květen dle občanského kalendáře), kdy podle tradice Cyril a Metoděj ze Soluně na Velkou Moravu přišli. Historicky doloženo je pouze to, že se tak stalo na jaře roku 863.

Proč přišel Cyril a Metoděj

Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.

Čím se proslavili Cyril a Metoděj : Je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jejich znalost slovanštiny dává vzniknout i myšlence, že matka bratrů, kteří vytvořili hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, byla zřejmě Slovanka. Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu.

A tak roku 863 na Moravu přišli Konstantin a Metoděj, Řekové od Soluně, kteří hovořili slovanským jazykem používaným v jejich kraji a vytvořili spisovný jazyk „staroslověnštinu“. Vytvořili též písmo pro zapisování staroslověnštiny (hlaholici) – převážně z minuskuly řecké alfabety.

Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).

Co udelal Metoděj

Metoděj snad víc po duchovní stránce a Konstantin pro praktickou evangelizaci. Sestavil pro Slovany abecedu o 38 písmenech odvozených z písmen řeckých a nazývanou hlaholské písmo. Do staroslovanské řeči hned přeložil nejdůležitější části Písma svatého a bohoslužebné knihy. O sestavení písma Hadrián II.Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).Konstantin po studiu na školách v Soluni vystudoval teologii, filozofii a literaturu na císařské univerzitě v Konstantinopoli. Studia dokončil kolem roku 847. Kancléř císařovny Theodory II. Theoktistos dal Konstantina vysvětit na kněze a jmenoval jej chartofylaxem (knihovníkem a archivářem) nového patriarchy Ignatia.

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy – Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9.

Jak zemřeli Cyril a Metoděj : Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).

Jaká byla řeč pro lidi Cyrila a Metoděje : Bratři totiž díky němu mohli vést bohoslužby ve staroslověnštině. Před příchodem Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu už bohoslužby probíhaly, ale byly vedeny v latině – jazyce, kterému Slované tehdy nerozuměli. Jazyk, který používali Cyril a Metoděj, tedy staroslověnština, byl i pro obyčejné lidi srozumitelný.

Jaké písmo vytvořili Konstantin a Metoděj

Konstantin vytvořil k jazyku taky první slovanské písmo, které se jmenovalo hlaholice, a přeložil do něj Bibli. Oba bratři učili další křesťanské kněze. V roce 868 dokonce papež souhlasil používat staroslověnštinu a překládat do ní náboženské texty (do té doby církev akceptovala jenom hebrejštinu, řečtinu a latinu).

6. dubna 885 n. l., VelehradSvatý Metoděj / Úmrtí

Metoděj byl po jmenován arcibiskupem vězněn

Papež Jan VIII. jej roku 873 vysvobodil, potvrdil ho v úřadě arcibiskupa a potvrdil mu slovanský církevní jazyk, ale s jistým omezením. Metoděj zemřel 6. dubna 885.Konstantin, překonávaje únavu po celý čas misijní cesty po Moravě i Panonii, cítil, že jej nemoc, které se mu dařilo nějaký čas vzdorovat, brzy překoná. Rozhodl se vstoupit do kláštera jako mnich. Přijal mnišské jméno Cyril (řecky Κύριλλος, Kyrillos; latinsky Cyrillus).

Proč přišli Konstantin a Metoděj : Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.