Antwort Co připravit z čínského zelí? Weitere Antworten – Jak používat čínské zelí

Co připravit z čínského zelí?
Listy můžete přidat do zeleninových salátů nebo do smoothies. Pak choi se dá kombinovat s ostatními listovými saláty, s ovocem či avokádem, s ořechy. Chuťově ho výborně doplní zálivky z citronu a medu či balsamika. Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením, připravit z něj kimchi.Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.Pekingské zelí pokrájíme na slabé nudličky a rozdělíme do dvou misek. Olej dobře promícháme společně s vodou, medem, hořčicí, octem a solí a nudličky pekingského zelí směsí pokapeme. Pokud nemáme rádi příliš pikantní zálivky, můžeme tuto základní nastavit plnější lžící vychlazené zakysané smetany nebo jogurtu.

Na co je dobré pekingské zelí : Čínské zelí (Pekingské zelí) má velmi dobrý vliv na trávení a sliznice trávicího traktu, zároveň i zlepšuje metabolismus tuků. Proto jsou oba druhy vhodné při redukčních dietách, zvýšeném cholesterolu, arterioskleróze nebo zánětech střev.

Jak dlouho vydrží čínské zelí

Postup při skladování pekingského zelí:

Hlávky uchováváme v bezmrazé místnosti v přepravkách vystlaných textilií. Při dobrých podmínkách takto uskladněné vydrží až do poloviny února (záleží však na konkrétním druhu). Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.

Jaký je rozdíl mezi pekingským a čínským zelím : Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.

Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí

  1. Stir fry.
  2. Pečené zelí
  3. Kvašené zelí
  4. Polévky.
  5. Omáčky.
  6. Zeleninové guláše.
  7. Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
  8. Placky a karbanátky.


V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Kdy sklízet čínské zelí

Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.Pekingské zelí obsahuje mj. vitamin C, kyselinu listovou a vitaminy skupiny B. Pro lidský organismus jsou přínosem i obsažené minerály (zejména draslík a železo).Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.

Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.

Jak uchovat čínské zelí : Postup při skladování pekingského zelí:

Hlávky uchováváme v bezmrazé místnosti v přepravkách vystlaných textilií. Při dobrých podmínkách takto uskladněné vydrží až do poloviny února (záleží však na konkrétním druhu). Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.

Jak naložit čínské zelí : Nejdříve se zelí nakrájí (natrhá) na tenké plátky a smíchá se s solí a dalšími kořeněnými ingrediencemi, jako jsou česnek, zázvor a chilli. Poté se směs nechá kvasit po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů, aby se vytvořil bohatý a pikantní nálev.

Co Uvarit se zelím

Kysané zelí nesmí chybět v žádné domácnosti – nejlepší recepty

  1. Kuře, brambory a kysané zelí v remosce.
  2. Zelný salát se šunkou a majonézou.
  3. Jitrnice s medovým zelím a šťouchanými bramborami se škvarky.
  4. Křupavé rohlíčky plněné zelím.
  5. Krkovička na paprice a kysaném zelí
  6. Bílá zelná polévka s klobásou.


V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.

Jak sazet pekingské zelí : Semínka vyséváme na přelomu června a července na zkypřený záhon po dvou semínkách do hloubky asi 1 cm do řádků asi 35 cm vzdálených. Po vzejití rostlinky vyjednotíme na vzdálenost od 25 do 40 cm podle odrůdy. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka rovnou ke kořenům, která brání vybíhání do květu.