Antwort Co pálí v křenu? Weitere Antworten – Proč křen pálí

Co pálí v křenu?
Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Jak oživit křen : Změklý, ovadlý křen osvěžíte docela snadno tím, že seříznete horní i dolní okraj kořene, případně ho rozkrojíte v půli a následně vložíte do studené vody. Křen si natáhne během hodiny, či do druhého dne vodu a bude jako čerstvý.

Jak se čistí křen

Máme-li křen v záhoně, opatrně ho vyryjeme a ze silného hlavního kořene odstraníme kořeny postranní. Ty uchováváme stejně jako křen určený ke konzumaci, ale s tím rozdílem, že je nejíme, protože na jaře v dubnu poslouží pro výsadbu. Křen zbavíme zeminy, ale neomýváme vodou a necháme oschnout.

Kdy je křen nejsilnější : Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.

Jak užívat křen

Křen najemno nastrouháme a 2 lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom pak měli 3 x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme. Už za moment po jeho konzumaci pocítíme, že se nám "spouští rýma", snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.Jak strouhat křen

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.

Návod na pěstování: Daří se mu na slunci, v hluboké, humózní, hlinito-písčité půdě. Vysazujte jednotlivé rostliny 40 až 80 cm od sebe. Křen je mrazuvzdorný do – 28°C.

Jaký vitamin proti křečím : Při takových problémech je důležité dodržovat pitný režim s důrazem na množství soli a minerálních látek, jako hořčík, vápník, zinek. Velice úspěšná kombinace je také s vitamínem C, ideálně s pomalejší vstřebáním. Na noční křeče pomůže například i vitamín E a vitamín B12.

Jak doma pěstovat křen : Chcete-li pěstovat křen na záhonu, sázejte ho na podzim či brzy na jaře. Na jednom stanovišti lze pěstovat až 10 let, než se matečný kořen vyčerpá, vyhraďte mu proto dostatek místa a stanoviště, které nebudete nějaký čas potřebovat. Sází se asi 1–2 cm tlusté řízky, které se odřezávají z postranních výběžků kořene.

Jak nejlépe pěstovat křen

Křenu se nejlépe daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Z hlediska půdy volte vlhkou a bohatou. Ideální je půdu také prohnojit vyzrálým kvalitním kompostem. Pamatujte na to, abyste rostlině dopřáli dostatek místa, jelikož její kořenový systém může být opravdu bohatě rozvětvený.

Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.Kořeny je třeba oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Křenem naplníme vhodnou sklenici, zalijeme tekutým medem a opatrně promícháme.

Co s nastrouhaným křenem : Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.