Antwort Co platí na dřepčíky? Weitere Antworten – Co zere listy Redkvicek

Co platí na dřepčíky?
Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.Dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala) je velmi důležitý škůdce řepky ozimé zejména na Britských ostrovech a v celé řadě oblastí kontinentální Evropy charakteristických především teplými podzimy přecházejícími do mírných a vlhkých zim. Zde se jedná o dlouhodobý problém. Jeho význam ovšem vzrůstá i v Čechách.Většina dřepčíků má černou barvu, jsou kovově lesklí, u některých druhů, jako je dřepčík zelný, jsou patrné dva žlutavé pruhy po celé délce těla. Larvy dřepčíků jsou bílé až žlutavé, s tmavou hlavou, měří asi 7mm.

Co napadá ředkvičky : Ředkvičky mohou napadat dřepčíci (malí černí nebo kovově modří broučci, kteří za výrazného sucha napadají zejména klíčící rostlinky) a slimáci (škodí zejména v noci nebo po dešti, když při okopávání najdete vajíčka, zničte je, slimáky sbírejte ručně).

Co žere zeleninu

Zeleninu nejčastěji napadají mšice, plzáci a slimáci, svilušky, molice, květilky, pochmurnatky, dřepčíci, mravenci, bělásci, mandelinky, hryzci, v posledních letech i larvy chroustů neboli ponravy.

Co žere listy křenu : Živočišní škůdci

Z živočišných škůdců křenu patří k nejvýznamnějším dřepčík křenový (Phyllotreta armoraciae). Po vyrašení nových listů může způsobit žírem velké škody. Černě zbarvený brouk s jedním širokým žlutým podélným pruhem na každé krovce dorůstá do velikosti 2,5–5 mm.

Odpadky vynášejte v pravidelných intervalech do popelnice. Do oken můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Ucpěte veškeré mezery, skuliny a škvíry, kudy brouci dovnitř lezou. Vždy pečlivě kontrolujte předměty, které si domů přinesete z druhé ruky.

Kedlubnové listy pak mohou napadat dřepčíci, broučci, co okusují rostlinám listy. Proti nim platí pravidelná zálivka, protože nemají rádi vodu. Na dřepčíky zkuste i postřik z česneku.

Na co pomáhají ředkvičky

Ředkvičky jsou bohaté na vlákniny, které podporují střevní peristaltiku. Tím pomáhají k rychlejšímu vylučování jedovatých, škodlivých látek, odstraňují zácpu a ochablost střev. Mají však velmi mnoho kyseliny listové, která je důležitá pro růst a nervy, i vitaminu C, ten podporuje imunitní obranu a mentální zdraví.Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).

Zkuste si ale zapamatovat jednoduchou mnemotechnickou pomůcku, která zní: nejlepší je zelená zelenina! Ano, zelené listové saláty, okurka, brokolice, špenát, hrášek, zelí nebo zelená paprika patří k pochoutkám, na kterých si váš pejsek může bez výčitek smlsnout.

Co potřebuje křen : Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.

Co pálí v křenu : Křen totiž obsahuje hořčičné oleje, které mají silnou biologickou aktivitu. A kromě charakteristické štiplavosti působí i antibioticky.

Co odpuzuje brouky

Chryzantémy. Pokud máte opravdový problém konkrétně se šváby, neváhejte ani minutu a přidejte do vaší květinové zahrady chryzantémy. Tyto drobné, barevné květiny odpuzují všechny nechtěné brouky, které si jen dokážete představit. A to od švábů, japonských brouků, ploštic, roztočů až po klíšťata!

Kromě klasických repelentů existují také ultrazvukové odpuzovače, které fungují na bázi frekvence zvuku. Kromě toho komáry odpuzují také esenciální oleje. Nejlepší je levandulový či eukalyptový olej. Zkuste například Kozák Levandule vonný olej (koupit v e-shopu).Kedluben můžete vysazovat přibližně od poloviny dubna až do května (v závislosti na odrůdě). Větší kedluben nemusí být zárukou kvality. Obecně platí, že menší kedlubny jsou chutnější. Kedlubnu se nejlépe daří ve středně těžkých půdách s dostatkem humusu.

Proč jíst kedlubny : Živiny, vitaminy a minerály

Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).