Antwort Co pomůže na oteklé kotníky? Weitere Antworten – Proč mám oteklé kotníky

Co pomůže na oteklé kotníky?
Mezi ty banálnější příčiny oteklých nohou, které mají většinou i snadné řešení patří: horko, zavodněný organismus, těhotenství, nevhodně zvolené oblečení, dlouhé stání nebo sezení, premenstruační syndrom nebo příliš mnoho soli ve stravě.Vhodné jsou krémy, masti a mléka, které chladí a pomáhají v cirkulaci. Ty mohou představovat velkou úlevu od napětí, pocitu těžkých nohou a otoků. Hodně pomáhá sprchování nohou, střídavě studenou a teplou vodou.Otoky mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou zranění, nadměrná fyzická zátěž nebo zánět. Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok.

Co je dobré na otok kotníku : Základními kroky jsou odpočinek a omezení zátěže na postiženou končetinu, aplikace chladu pro snížení otoku a bolesti, a případně i použití kompresivního obvazu nebo ortézy pro podporu a stabilizaci kotníku. Dále je doporučeno držet postiženou nohu ve zvýšené poloze, aby se snížil otok.

Jak poznat lymfatický otok

Lymfatické otoky

Při tomto problému dochází k otoku od prstů a nártů nohy, který se v čase postupně horší a posouvá se výše po dolní končetině. Otok je na pohmat pevný, tuhý až gumovitý a nebolestivý. Typické pro tento typ otoku je, že ani klidový režim nepomáhá výrazně zlepšit jeho stav.

Jak masírovat oteklé nohy : Při problémech s oteklýma nohama zkuste stlačovat tři body: na přední straně nohy nahoře v místě rozdvojení holenní a lýtkové kosti, ve středu lýtkového svalu zezadu a na vnější boční straně lýtkového svalu. Sedněte si na židli, uvolněte se a můžete začít.

6 tipů, jak se rychle odvodnit

  1. Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
  2. Vsaďte na bylinky.
  3. Vyrazte na procházku.
  4. Dopřejte si lymfatickou masáž.
  5. Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
  6. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.


Na oteklé nohy zabírá i pravidelná konzumace zeleniny s močopudnými účinky. Mezi ně patří například mrkev, kukuřice, fenykl, květák nebo dýně Hokkaido. Skvělá je také salátová okurka, která je navíc nízkokalorická. Konzumujte i rajčata, chřest, salát a rukolu.

Jak se rychle zbavit otoku nohou

Jak otoky dolních končetin řešit Jako první pomoc lze doporučit zvýšenou polohu končetin tak, aby byly výše než srdce. Pomáhá také chůze a chlad. Doporučit můžeme také sprchování dolních končetin chladnou vodou či kneippování, tedy brouzdání ve studené vodě.K urychlení vstřebávání, zmírnění otoků a bolestivosti je možné použít lokální přípravky s obsahem protizánětlivých látek a heparinu. Heparoid urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Používá při sportovních a úrazových poraněních, pohmožděninách, bolestech svalů aj.K urychlení léčby poraněného kotníku (hlezna) slouží speciální kompresní návleky na kotník a elastické bandáže na kotník, jež pomáhají zafixovat kloub, svaly i vazy ve správné poloze, odlehčit poraněné tkáni, usnadnit hojení otoku a částečně poskytnout i úlevu od bolesti.

Způsoby, jak rozproudit lymfu a podpořit odvodnění těla

Fyzická aktivita je velmi důležitá pro správnou funkci lymfatického systému. Cvičení, jako je chůze, běh, jóga, plavání nebo jízda na kole, pomáhá stimulovat lymfatický tok a odvodnit tělo.

Jak rozproudit lymfu doma : Základem je pravidelný pohyb. Nemusíte se hned vrhnout na maratón, stačí pravidelné procházky, lehké cvičení, jóga nebo třeba plavání. Tyto aktivity nejen stimulují lymfatický systém, ale také pomáhají odplavovat škodlivé látky z těla.

Čím mazat otok : K urychlení vstřebávání, zmírnění otoků a bolestivosti je možné použít lokální přípravky s obsahem protizánětlivých látek a heparinu.

  • Heparoid krém 30g.
  • Traumaplant mast 100g.
  • Heparoid krém 100g.
  • Hirudoid Forte krém 40g.
  • Hirudoid Forte gel 40g.
  • Reparil-Gel N 100g.
  • Traumaplant mast 50g.
  • Rosen Octan gel 40g.

Co opravdu funguje na odvodnění

Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.

6 tipů, jak se rychle odvodnit

  1. Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
  2. Vsaďte na bylinky.
  3. Vyrazte na procházku.
  4. Dopřejte si lymfatickou masáž.
  5. Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
  6. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.

Otoky a pocit těžkých nohou může někdy také souviset s hromaděním tekutin např. na hormonálním podkladě a funkčnosti ledvin. Pokud jde o lehké zavodnění, které není vyvolané jiným závažnějším onemocněním, zaměřte se mj. na adekvátní pitný režim, který určitě nezanedbávejte.

Proč mi otéká levá noha : Na vině může být nesprávná funkce či onemocnění některých orgánů, konkrétně nejčastěji ledvin, srdce či jater. Za otoky bývá zodpovědná i špatná funkce štítné žlázy nebo příliš nízké hladiny bílkovin v krvi.