Antwort Co potřebuje borovice? Weitere Antworten – Jakou půdu potřebuje borovice
Vlastnosti
Stanoviště | Slunné. |
---|---|
Nároky na půdu | Velmi tolerantní, jakákoliv propustná půda, jen ne silně vápenitá. |
Údržba | Pravidelně hnojíme běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny (sezónní a podzimní hnojení), případně provádíme postřik proti škůdcům a chorobám. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 3 (-40 °C). |
25. 11. 2014navezla bych trochu zeminy a zkusila bohyšky (1), kakost (2) nebo vřesy a vřesovce (3,4), třeba s kombinací kapradí a nízkých travin a na netu jsem našla, že jako svého souseda snáší borovici dobře azalky… (5).Nároky borovice lesní
Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.
Jak pěstovat borovice v květináči : V nádobě rostliny potřebují dostatek vody – nesnáší však přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Na zimu obalte nádoby netkanou textilií. V zimě potřebují rostliny zálivku pouze minimálně – ideální je pouze za teplejších bezmrazých dnů.
Co pěstovat v zásadité půdě
Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.
Jak daleko od sebe sázet borovice : Drobnější a pomalu rostoucí druhy do živého plotu 50 cm od sebe. Většina jehličnanů má ráda světlá stanoviště, některé druhy, například túje a tis, snesou i stín. Suchá a prosluněná místa snesou borovice, jalovce a cypřišky.
Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.
Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.
Jak tvarovat bonsai z borovice
Tvarování provádíme zaštipováním nových narašených jehlic. Je poddajná k jemnému ohýbání a drátování. Tvarovacím drátem upevníme kmen a větve do požadovaného tvaru. Pokud se stromek příliš rozrostl, prořezávání provádíme až v půli jara.Výsadba rostlin ve velkých květináčích na terase
Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.Do nádoby nasypte rašelinu nebo speciální substrát pro borůvky, nebo si sami namíchejte vhodný substrát s podílem rašeliny, pilin, listovky, lesní hrabanky a vysaďte keř. Nevysazujte příliš hluboko, kořeny potřebují dostatek vzduchu. Počítejte s výškou okolo 1,5 m. Zalévejte zejména během kvetení a plození.
Kyselou půdu s pH v rozmezí 4–6 preferují například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo vřes. Většina rostlin má raději neutrální půdu s pH 6,5 až 7,5. Naopak zásaditou půdu s hodnotou pH nad 7,5 budou milovat slunečnice, lilie nebo některé traviny.
Jak zvýšit zásaditost půdy : Kyselost či zásaditost půdy můžete ovlivnit přimícháním různých běžných přísad. Neutrální či mírně alkalické půdy můžete okyselit například hnojem. Ten nejen sníží zásaditost půdy, ale obohatí ji i o živiny a mikroorganismy. Dále se rozhodně nabízejí kuchyňské zbytky ve formě použitých čajových sáčků a kávové sedliny.
Jak dlouho zije borovice : V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.
Jak zastavit růst borovice
Růst můžeme omezovat vyštipováním 2/3 nových svící (výhonů). Vysazujeme na sušší stanoviště, s dostatkem světla (mladé borovice nesnesou příliš slunce a je potřeba je chránit), půda by měla být spíše písčito-hlinitá.
Nejčastěji provádíme střih nových výhonů borovice na přelomu května a června, záleží však na počasí a druhu či kultivaru.Nestříhá se nůžkami, aby nedošlo k poškození jehlic. Při zaštipování výhonů zachovejte poměr jejich délky jako před zaštípnutím. Úplným vylomením se růst daným směrem zastaví – např. směrem do pěšinky.
Kdy tvarovat borovice : Borovice jsou jedinou tvarovanou dřevinou, která má jen velmi krátké období vhodné k řezu. V závislosti na druhu se od začátku do konce května sestřihávají nebo zalamují výhony („svíce“), jakmile dosáhly požadované délky, ale předtím, než se plně rozvinou nové jehlice.