Antwort Co pouzit místo cizrny? Weitere Antworten – Jak uvařit cizrnu bez namáčení

Co pouzit místo cizrny?
Pokud chvátáte, nemusíte cizrnu namáčet přes noc. Stačí, když jí v hrnci zalijete vroucí vodou a necháte cizrnu hodinu odstát. Následně slijete vodu, dolijete čerstvou a cizrnu uvaříte. Solit doporučujeme cizrnu až po uvaření.Cizrna, nebo také přezdívaná římský hrách je velice výživná, ale také chutná luštěnina. Má delikátní oříškovou chuť a hodí e zejména jako příloha. Zkuste k cizrně přidat pár bylinek, himalájskou sůl, lněný olej lisovaný za studena a lžíci slunečnicových semínek.Cizrnu je nutno namáčet minimálně 8 hodin, ideálně až dvanáct. Dle doby namáčení se poté vaří 1 – 1,5 hodiny. Vaření v tlakovém hrnci velice výrazně zkrátí dobu varu, asi o třetinu až polovinu. Cizrnu namočte do slané vody, rychleji změkne.

Proč jíst cizrnu : Cizrna. Cizrna, nebo také římský hrách, patří mezi luštěniny, takže prospěšnost pro zdraví zaručena! Je doslova nabitá zdravím, obsahuje provitamín A, vitamíny B, C, E, dále pak vápník, hořčík, zinek, draslík, fosfor, železo. Taky vlákninu, betakaroten nebo omega3 a omega6 mastné kyseliny.

Jak se navaří cizrna

Před samotným vařením se doporučuje vodu, ve které se cizrna doteď koupala, slít a na vaření použít novou – usnadní to její trávení. "Nadýmání prý umí zabránit i koření – zkuste do vody, ve které se bude cizrna vařit, přidat bazalku, saturejku, libeček nebo tymián," radí šéfkuchař.

Jak vařit cizrnu aby Nenadýmala : Namáčení a proplachování

Můžete i déle, ale pravidelně měňte vodu. Luštěniny se tak rychleji uvaří a budou lépe stravitelné. Po namáčení je prsty ještě properte, aby se uvolnily nečistoty. Pamatujte, že luštěniny se nikdy nevaří ve stejné vodě, v níž se namáčely.

Cizrna je bohatá na vlákninu a bílkoviny, což napomáhá pocitu sytosti a tlumí bažení po jídle. Dalším pozitivem je zlepšení trávení díky vysokému obsahu vlákniny. Vitamín E, který podporuje obranyschopnost organismu.

Část můžete rovnou zpracovat do jídla, část uschovat v lednici, kde uvařené luštěniny vydrží zhruba 4 dny. A část rozdělte na porce o obsahu cca jedné plechovky a ty pak zamrazte každou zvlášť.

Jak nabyde cizrna

Cizrnu vaříme odkrytou mírným varem hodně do měkka určitě alespoň jednu hodinu. Vodu solíme většinou až v polovině doby varu nebo ještě lépe na závěr. Uvařenou cizrnu scedíme a používáme při přípravě pokrmů jako jinou luštěninu.Cizrnu používám do salátů, polévek, pomazánek (hummus), kaší, ale i jako hlavní chod nebo i na sladké pečení. Pokud nemáte zrovna chuť na maso, cizrna ho dobře nahradí díky vyššímu množství rostlinných bílkovin.Přílohy

Hmotnost před úpravou Hmotnost po úpravě
kuskus 100 g 300 g
rýže 100 g 250 g
bulgur 100 g 280 g
kroupy 100 g 280 g


Nejjednodušším způsobem je vážit všechny potraviny za syrova. Tím získáte mnohem přesnější odhad, než kdybyste vážili potraviny uvařené.

Co dát do luštěnin aby Nenadýmaly : Vařte je spolu s bylinkami, které zaručí nejen lepší stravitelnost, ale luštěniny rovnou také ochutí. Hodí se saturejka, tymián, majoránka, bobkový list nebo třeba bazalka. Záleží i na typu luštěnin – většina nestravitelných sacharidů je ve slupce, takže sahejte raději po těch loupaných.

Kolik cizrny na jednu porci : ze 100 g suché cizrny připravíte zhruba 200 g vařené cizrny, což odpovídá zhruba jedné porci za předpokladu, že pokrm bude obsahovat ještě další suroviny, ne jen cizrnu.

Na co je dobrá cizrna

Cizrna udržuje hladinu cukru v krvi a neobsahuje lepek, proto je vhodná pro celiaky a diabetiky. Konzumace cizrny vám může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit stav chrupavek a pojiv, snížit hladinu cholesterolu, příznivě působí na peristaltiku střev, trávení a detoxikaci organizmu.

Hummus spolehlivě zasytí. Má vynikající efekt při budování svalstva. Podporuje imunitní a zažívací systém.Cizrna však vyžaduje delší přípravu. Namáčet se doporučuje na 12 až 24 hodin (po 12 hodinách vyměňte vodu). Vaří se pak v čerstvé vodě na mírnějším ohni zhruba 90 minut. Musí být prostě měkká.

Jak dlouho vydrzi cizrna v lednici : Uvařené luštěniny (hrách, čočka, fazole, sója…) se mohou uchovávat buď v chladničce, kde vydrží v uzavřené nádobě asi pět dní, nebo se mohou zmrazit. Zmrazené vydrží asi tři měsíce. Je však třeba počítat s tím, že po rozmrazení hodně změknou, spíš než do salátů se proto hodí do polévek a kaší.