Antwort Co pozna spirometrie? Weitere Antworten – Co se pozná na Spirometrii
Abychom přišli, co za tímto kašlem vězí, pomůžeme si vyšetřením na přístroji zvaném spirometr. Ten nám pomůže odhalit, jaká je průchodnost vašich dýchacích cest, stav plicní tkáně, a zda netrpíte zúžením průdušek.Co je spirometrie a kdy se používá
Cílem naprosto bezbolestného vyšetření je odhalit příčiny respiračních potíží, zjistit, jak jsou průchodné dýchací cesty a v jakém stavu jsou plíce.Měří se objemy vzduchu, které může pacient nadechnout nebo vydechnout při klidovém dý chání (tzv. statické) nebo při usilovných manévrech (tzv. Spirometrie patří k základním interním vyšetřovacím metodám obdobně jako např. měření krevního tlaku či záznam EKG.
Co zjistí na Plicnim : Hlavním cílem vyšetření je posouzení množství kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Oxygenoterapeutický test – provádí se opakovaným vyšetřením krevních plynů (viz výše), nejprve při dýchání běžného vzduchu a následně vzduchu se zvýšenou koncentrací kyslíku (zpravidla opakovaně při různých koncentracích).
Kolik má být spirometrie
Normální hodnoty
muži | ženy | |
---|---|---|
Exspirační dechový objem | 1,8 l | 1,6 l |
Reziduální objem | 1,4 l | 1,2 l |
Vitální kapacita plic | 5,6 l | 4,0 l |
Celková kapacita plic | 7,0 l | 5,2 l |
Jak dlouho trvá vyšetření spirometrie : Spirometrie je však vyšetření zcela bezbolestné. Pacient pouze dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Toto vyšetření zabere maximálně 10 minut.
Průměrné hodnoty plicní vitální kapacity se pohybují okolo 4 litrů. Trénovaný člověk dosahuje 5 až 7 litrů. Zvýšení vitální kapacity plic můžete dosáhnout pěstováním vytrvalostních sportů. Nejvyšší vitální kapacitu plic mají obvykle plavci a potápěči.
Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:
- úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
- dušnost, obecně dýchací potíže,
- příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
- zhubnutí,
- únava,
- horečka.
Jak se projevuje nemoc plic
Prvním příznakem je většinou kašel doprovázený vykašláváním, objevující se především ráno. S postupnou progresí nemoci se obvykle objevují další příznaky, jako jsou dýchací potíže, a to nejprve při tělesné námaze a později i v klidovém stavu.Dechový objem (VT nebo TV, tidal volume) je objem jednoho vdechu. Má hodnotu 0,5 l. Obsahuje i tzv. mrtvý prostor (anatomický mrtvý dýchací prostor), který označuje objem dýchacích cest až po terminální bronchioly.Příprava pacienta
Pacient by měl min. 15 minut před vyšetřením setrvat v klidu a optimálně 2 hodiny před tím nekouřit. Doporučuje se nepodávat ranní dávku bronchodilatancií (pokud se tak stane, je třeba toto vyznačit na žádance) a vyšetření neprovádět těsně po jídle a po invazivních vyšetřovacích metodách (např.
Spirometrie se nemusíte obávat, ale její výsledek velmi záleží na Vaší spolupráci s lékařem. Posadíte se před spirometr, dostanete kolíček na nos a budete požádáni, abyste ústy pevně obemkli náustek přístroje. Pak budete dýchat do přístroje podle pokynů lékaře. Budete požádáni o maximální nádech a o maximální výdech.
Jak rychle zvýšit kapacitu plic : Na zvyšování plicní kapacity existuje řada metod. Doporučují se dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Pomůže roztáhnout ruce a držet je od těla, čímž otevřete hrudník. Další možností je lehnout si, zavřít oči, zhluboka se nadechnout a zadržet dech na tak dlouho, jak to půjde.
Jak poznat problém s plícemi : Jejími typickými příznaky jsou například:
- Dušnost, tedy dýchavičnost, zprvu při větší a pak i při malé fyzické námaze;
- neustále zahleněné dýchací trubice;
- častý kašel;
- pocit tlaku na hrudi;
- sípání;
- nevýkonnost, chronická únava atd.
Jak poznam že mám v těle rakovinu
Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.
Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor průdušek nebo plic, ale měli byste navštívit svého praktického lékaře:
- dlouhotrvající kašel nebo změna charakteru kašle,
- vykašlávání krve,
- chrapot,
- dušnost,
- neustupující opakované záněty plic a průdušek,
- obtížné polykání,
Jak poznám zápal plic a jeho příznaky Typický zápal plic poznáme podle neustupující horečky, vlhkého kašle, při kterém vykašláváme hnisavý sekret. Při vážném průběhu zápalu slyšíme při běžném dýchání nemocného i sípání a pískot.
Jak poznám že mám rakovinu plic : Pro určení typu plicního nádoru používají lékaři nejčastěji bronchoskopii spojenou s odběrem vzorku plicní tkáně (biopsií) a laboratorním vyšetřením. Jak uvádí prof. Petruželka, v zahraničí i u nás zkoumají lékaři další diagnostické metody, jako například rozpoznání nádoru z dechu či z krve.