Antwort Co prospívá slezině? Weitere Antworten – Co je dobré pro slezinu

Co prospívá slezině?
Říká se jí "ženšen západu", podporuje vylučování a pročištění organismu, normální funkci močového systému a jater. Přispívá k normálnímu trávení, funkci žaludku a hubnutí. Pomáhá udržovat také normální hladinu cholesterolu v krvi a činnost kardiovaskulárního systému.Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy. brnění v končetinách. opary, afty. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.

Co na zklidnění slinivky : Dodržujte dostatečný pitný režim. Vhodná je voda, Bílinská kyselka či čaje (smetánka, měsíček, čekanka, vyhněte se naopak silnému černému a zelenému čaji). Slinivce můžete ulevit nahrazujícími trávicí enzymy (Kreon 25.000 i 40.000, Panzytrat 25.000, Pangrol 20.000, Panzynorm Forte-N, Pancreolan…).

Co jíst při oslabene Slezine

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Co nemá ráda slinivka : A dodává, že slinivka břišní, jak již sám název napovídá, slouží vlastně k produkci břišních slin, tedy enzymů štěpících prvky potravin. Alkohol: Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět.

Při mononukleóze často dochází ke zvětšení jater a sleziny a jednou z nejzávažnějších komplikací je prasknutí sleziny, které se projevuje velmi silnou bolestí v levém nadbřišku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.

Jak a kde bolí slezina

Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.Zvětšenou slezinu nejlépe odhalí vyšetření ultrazvukem. Slezina je často považována za orgán na první pohled nepotřebný. Lze bez něj totiž normálně žít. To ale neznamená, že v těle neplní celou řadu důležitých funkcí.Intravenózní výživa poskytne slinivce prostor k určitému „odpočinku“ od produkce enzymů a i kontrola bolesti je v nemocnici snazší. Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět.

Chronický zánět slinivky břišní mohou provázet bolesti břicha, hubnutí, zvracení, nadýmání a průjmovité stolice. Těžká nedostatečnost slinivky se projevuje průjmy vyšším obsahem nestrávených tuků a zbytků potravy, únavou a hubnutím a projevy diabetes mellitus.

Co nejíst při onemocnění slinivky : Zpravidla jsou špatně tolerovány obecně nadýmavé druhy zeleniny, jako je cibule, česnek, paprika apod., a také potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou, jako jsou luštěniny a celá zrna. Tekutiny je nutné přijímat v dostatečném množství mezi jídly, minimálně 1,5 l/den, nejsou-li přítomné jiné komplikace.

Co se stane když přestane fungovat slinivka : Ke komplikacím chronického zánětu slinivky patří tvorba cyst a nádorů. Lidé s chronickým zánětem slinivky mohou trpět také poruchami vstřebávání látek a vitaminů, špatně tráví tuky nebo mohou být chudokrevní.

Jak dlouho se hoji slezina

80% do 14 dní, 95% do 21 dní ( 306 pacientů, Sizer et al. 1966). 2-30 dní , střední doba od úrazu 13 dní (Gamblin et al. 2005).

Mezi nejčastější příznaky poranění sleziny patří: silné bolesti levého nadbřišku. zrychlený puls – tachykardie. snížený krevní tlak – hypotenze.Další potraviny, podporující prvek země a slezinu, jsou sladké brambory, kořenová zelenina (mrkev, pastinák a bílá řepa), špenát, zelené fazole, cukety, okurky, zelený salát, fazole mungo, oves, hrách, cizrna, kaštany, brambory, rýže, vepřové a jehněčí maso.

Co vadi slezině : Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.