Antwort Co proti Hlemýžďům? Weitere Antworten – Jak se zbavit hlemýžďů
Bariéry proti slimákům ochrání záhony i záhony
Navíc přímý kontakt šneků nebo plzáků s granulemi způsobuje rychlou dehydrataci, co hlemýždě znehybní. Na podobném principu dotyku funguje i gel proti slimákům. Je to tzv. mechanická ochrana zahrad a půd proti slimákům.Plžům nechutnají a nevoní ani lichořeřišnice, kerblík, yzop lékařský nebo hořčice – i tyto rostlinky jsou přírodními repelenty. Slimáci jsou většinou aktivní v noci, nebo pokud je zem vlhká a mohou snadněji “cestovat“. Zalévejte rostliny hadicí nebo konví přímo ke kořenům. Udržujte půdu kolem suchou a nepřehnojujte.Mezi nejoblíbenější a zároveň nejúčinnější přípravky na hubení slimáků patří granule Ferramol a parazitické hlístice Nemaslug. Ferramol je přírodní přípravek proti slimákům, velmi účinný a zároveň šetrný k přírodě a zvířatům. Jeho aplikací do záhonu neotrávíte půdu v zahradě.
Co smrdí slimákům : Aromatické rostliny, které slimáky odpuzují
Další možnou obranou přes slimáky je výsadba aromatických rostlin kolem záhonků, které chceme chránit. Jmenujme kontryhel, řeřichu, šalvěj, měsíček, levanduli nebo lichořeřišnici.
Čím se živí hlemýždi
Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Dokáže trávit celulózu. Ačkoliv je hlemýžď primárně býložravec, nepohrdne i jinou stravou. Například mrtvými těly živočichů, často jiných plžů.
Jak chovat hlemýždě : Hlemýždi nemají velké nároky na prostor. Nejvhodnější je pořídit pro ně skleněné terárium o rozměrech přibližně 30 x 50 cm. Pokud chce mít chovatel víc než dvě achatiny pohromadě, musí samozřejmě pořídit terárium větší. Vždy musí být shora uzavřeno, aby se achatiny nevydaly na průzkumnou cestu po bytě.
Začíná to v dubnu, potom vylézají po každém dešti a velkých rosách. První vylézají staří slimáci, pokud tedy nepodchytneme první slimáky, kteří se nám stěhují do zahrad, máme smůlu.
Na kraje záhonů vysázejte rostliny, které jim nechutnají: česnek, kopr, pivoňky a okrasné traviny. Osvědčily se i bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pelyněk, petržel, kosatec. V obchodech se prodávají speciální granule, které je spolehlivě otráví, stačí je nasypat na místa, kde se nejčastěji vyskytují.
Co nemají rádi slimáci
Slimáci nemají rádi: potočnici, netřesk domácí, muškáty, kořen hřebíčku, konvalinku, pivoňku, tymián, šalvěj, rozmarýn, různé trávy, kapradiny, heřmánek, lichořeřišnici a řadu dalších.Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.Jehlicí vyndáme tělíčka z ulit, a černé kousky na hřbetu (ty černé zakroucené ocásky) odřízneme (jsou to vnitřnosti). Dáme do soli a velmi pečlivě vymneme. Když jsou zbavena slizu, dáme tělíčka do sáčku a do mrazničky. Po nasbírání dostatečného množství (na jednu porci je zapotřebí cca 24 ks), se dáme do toho.
Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.
Jak připravit hlemýždě : Šneky očistíme a opláchneme ve studené vodě. Dáme vařit dostatečné množství vody, a do vařící se naházíme šneky. Vaříme 10 min. Potom vyjmeme cedníkem, a ochladíme pod tekoucí vodou.
Co nesnáší slimáci : Vysaďte rostliny, které slimáci nesnáší
Rostliny jako levandule, česnek, černý kořen a řebříček nejenže zlepšují biodiverzitu a vzhled zahrady, ale také fungují jako přirozené odpuzovače slimáků. Tyto rostliny můžete vysadit jako obvodovou obranu kolem záhonů nebo mezi náchylnější rostliny.
Jak se zbavit slimáků bez chemie
Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.
Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny…Hlemýždi však nemohou konkurovat zraku lidí nebo jiných vyspělejších tvorů. Místo toho vidí jen na několik centimetrů, což se projevuje i tím, že svá tykadla zatahují až v pozdních hodinách, když se k nim přiblížíte rukou.
Proč se hlemýžď Zavíčkování ulitu : CO TO JE TO VÍČKO Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou.